Hamilelik

Çalışan Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çalışan hamilelerin, rahat bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için, beslenme, çalışma temposu, kıyafet seçimi ve sıvı tüketimi gibi konularda daha dikkatli olması gerekiyor.

Hamilelerin bedensel olarak zorlayıcı işlerde çalışması, özellikle hamileliğin 3.ayından itibaren bebek ve anne sağlığı açısından tehlikeli olduğu gibi, yoğun stres altında ve yüksek çalışma temposuyla çalışmak da anne adaylarına zarar verebilir.

Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Çalışan hamilelerin beslenme düzenlerine dikkat etmeleri büyük önem taşıdığı gibi, protein, kalsiyum ve demir yönünden zengin besinler tüketmeleri gerekiyor. Aşırı yağlı yiyecekler çalışma performansını olumsuz etkilediği gibi, fazla kilolara da yol açabiliyor.

Kahve ve Çay Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kahve ve çay tüketiminde aşırıya kaçmamak önem taşıyor. Hamilelerin günde 2 bardaktan fazla çay ve kahve içmeleri, bebeğin olumsuz etkilenmesine yol açabildiği gibi, anne adayının uyku düzenini de olumsuz etkileyebiliyor. Kahve veya çay yerine taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çaylarının tercih edilmesi gerekiyor.

Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Gebelik döneminde çalışan kadınların rahat hareket etmelerini sağlayan, bol kıyafetler giymesi gereklidir. Kış aylarında ve yaz aylarında pamuklu giysiler tercih edilmesi gerektiği gibi, hamilelerin hızlı hava değişikliklerinden kaçınmaları da önemlidir.Çalışan Hamileler

Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Çalışma ortamının ısı, ışık ve konfor açısından ayarlanması, çalışan hamileler için önemlidir. Aydınlık ve yeterince havalandırılmış bir ortamda çalışılması gerektiği gibi, klimaya doğrudan maruz kalmamak ve vücut duruşunu koruyan pozisyonlarda çalışmak önemlidir.

Çalışan hamilelerin, vajinal kanama, erken doğum şüphesi, rahimle ilgili yetmezlik, geçmişte ikiden çok erken doğum yapmış olması durumunda, çalışma ortamında çok daha dikkatli olmaları ya da çalışmayı bırakmaları gerekebilir.

Hamileliğin 7. ayına kadar birçok anne adayı çalışmayı sürdürdüğü gibi; beslenme, spor ve uyku düzenine dikkat ederek, hamilelik döneminde sorunsuz bir şekilde çalışmak mümkündür.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir