Çocuk Haberleri

Çin’den 2. Çocuk Yapacak Çiftlere Maddi Yardım

Dünyanın en yüksek nüfusa sahip ülkesi Çin, tek çocuk politikasına son vermesinin ardından, ikinci çocuk politikasını destekleyecek çalışmaları artırdı. Buna göre Çin’de ikinci kez çocuk sahibi olmak isteyen çiftler maddi destek alabilecek.

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu Bakan Yardımcısı Wang Peian tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci çocuk yapmayı planlayan çiftlere maddi yardım sağlanabilecek.

Tek Çocuklu Çiftler Teşvik Edilecek

Çin’de 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, çiftlerin yüzde 60’ı ikinci çocuk yapmak istediği halde, ekonomik koşullar nedeniyle tereddüt yaşıyordu.

Maddi endişeler nedeniyle ikinci çocuk yapmak istemeyen çiftleri teşvik etmeyi hedefleyen tasarıyla beraber ikinci çocuk yapan çiftlerin sayısının önemli bir artış göstermesi bekleniyor.

Çin tek çocuk politikası

Yaklaşık 1.4 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, tek çocuk politikasına 2015 yılında son vermişti. Doğum oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olan Çin’de 1970’lerden itibaren devam eden tek çocuk politikasının 2015’te sona erdirilmesinin temel sebeplerinden biri yaşlanan nüfus nedeniyle işgücüne katılımın azalmasıydı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.