Çocuk Gelişimi

Çocuğun Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuğun gece korkusu ciddiye alınmalı. Çocuklarda gece korkusu, özellikle 8-12 yaş aralığında sık görülüyor. Çocuğun tek başına uyuyamaması, gece uykudan korkarak uyanması gibi sorunlara yol açan gece korkusu, uyku niteliğini azalttığı gibi, çocuğun psikolojisini de olumsuz etkiliyor.

Gece korkusu yaşayan çocuklar, genellikle karanlık korkusu da yaşıyor. Bu durumda, çocuk tek başına karanlıkta kaldığında, korkuya kapıldığı gibi, karanlık bir ortamda uyumakta da zorluk yaşıyor. Gece korkusu ve karanlık korkusu, erken yaşta üstesinden gelinebilecek bir durum olduğu gibi, çocuğun etkin bir tedavi görmemesi, korkunun yetişkinlikte de devam etmesine yol açabiliyor.

Çocuklarda korku 2 yaşında başlıyor. Anneden ayrılma korkusu ve yüksekten düşme korkusu bu yaştan itibaren başlıyor. 3-4 yaşından itibaren ise gece korkusu başlıyor. Bu korku doğal olarak başlıyor. Dolayısıyla ailenin tutumu çok önemli.

Bu yaşlarda çocuklar doğaüstü canlılar gördüklerini söyleyebilir. Ebeveynler bu ifadeleri ciddiye almalı. Bunların TV izlemek ve bilgisayar kullanımıyla ilgisi var. Çocuklar korktuklarını çeşitli şekillerde belli ediyor. Bu durumu iyi gözlemleyin. Çocuğunuza doğru yaklaşın, böylece büyümeden korkuyu yenebilirsiniz.

Çocuklarda gece korkusu
Çocuklarda gece korkusu

Çocuklarda Gece Korkusu Nelere Sebep Oluyor?

Gece korkusu yaşayan çocuklar, uyku ihtiyaçlarını karşılayamadıkları gibi, psikolojik açıdan da zarar görebiliyor. Çocuğun sürekli korku yaşaması, akşam olmasını hiç istememesine neden oluyor ve çocuğun yaşama sevincini azaltıyor. Bunun yanı sıra, korku, çocuğun kendine duyduğu özgüveni de azaltıyor.

Nitelikli uyku uyuyamayan ve sürekli korkuyla yaşayan çocuklar, sosyal ilişkilerinde ve akademik hayatlarında da sorun yaşayabiliyor. Gece korkusu ya da karanlık korkusu olan çocuklarda sık görülen davranışlar şöyle:

 1. Ebeveynlerinden ya da kardeşlerinden ayrı uyumaktan kaçınma,
 2. Uykuya dalma süresinin uzaması,
 3. Uykuya dalana kadar, başka birinin yanında beklemesini talep etme,
 4. Uykuda yaşanan sorunlar nedeniyle, sabah erken uyanmada ve okula gitmede zorluk yaşama,
 5. Karanlıktan korkma,
 6. Ebeveynlerle birlikte uyuma isteği

Çocuklar Neden Korkuyor?

Çocuklarda gece korkusu ya da karanlık korkusu genellikle ilkokul çağında görülüyor. Ancak bazı çocuklarda korku durumu daha geç ya da daha erken ortaya çıkabiliyor. Çocukların izlediği videolar, okuduğu ya da dinlediği hikayeler, oynadıkları oyuncaklar ya da başkalarından duydukları olay ve durumlar çocuklarda korku yaratabiliyor.

Çocuklar kendilerine anlatılan, ima edilen ya da kendi düşünceleriyle oluşturdukları varlıklara karşı korku besleyebiliyor. Çocukların gece korkusuna yol açan durum, genellikle soyut durumlar oluyor. Örneğin çocuk, görülmeyen bir varlıktan ya da güçten korkabiliyor. Bunun yanı sıra, çocuklarda yaşadıkları olaylara bağlı olarak; ölüm korkusu da oluşabiliyor. Saldırıya maruz kalabileceğini, eve hırsız girebileceğini ya da deprem gibi afetlerin meydana gelebileceğini düşünen çocuklar, gece korkusu yaşayabiliyor.

Gece korkan çocuğa ne yapmalı?
Gece korkan çocuğa ne yapmalı?

Gece Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocukların karanlıktan ve tek başına uyumaktan korkmalarını engellemek için, çocukların korktukları şeyi anlamak ve kabullenmek gerekiyor. Çocuğun soyut durumlardan korktuğunu söylemesi durumunda, ebeveynlerin bu durumu ciddiye alması da önem taşıyor. Çocuğun korkularının önemsenmemesi ya da çocuğun anlaşılmaması, korktuğu durumlarda yardım alamayacağını düşünmesine yol açıyor.

Ebeveynlere Öneriler

 1. Çocuğun neyden ve neden korktuğunu anlamaya çalışın.
 2. Çocuğun korkusunu anladığınızı belirtin.
 3. Güvende olduğunu çocuğunuza söyleyerek, bunun üstesinden gelebileceğini hissettirin.
 4. Çocuğun korkusunu besleyen durum, olay ya da imgeleri azaltmaya çalışın.
 5. Çocuklarla gerçekçi bir şekilde konuşun. Örneğin çocuk, eve hırsız gireceğinden korkuyorsa, birlikte önlem alın ve çocuğa güvende hissettirin.
 6. Çocuklarınızın korkularını yok saymayın.
 7. Onları küçümsemeyin.
 8. Onlarla alay etmeyin.
 9. Korkuların nedeninin araştırın ve ortadan kaldırmaya çalışın.
 10. Aşırı koruyucu davranmayın.
 11. Ona sürekli çevrenin tehlikeli bir yer olduğu duygusu verecek cümlelerden uzak durun.
 12. Fiziksel temasla korkusu kontrol altına almaya yardımcı olun.
 13. Arkadaş grubuna girmesine, özgüven duygusunu kazanmasına yardımcı olun.
 14. Korkuları konusunda hazır olduğunda onunla konuşun.
 15. Korkutucu masallar anlatılmayın, filmler izletmeyin.

Gece korkusu çocuklarda sık görüldüğü gibi, genellikle çocuğun bir olay ya da durumdan etkilenmesiyle ortaya çıkıyor ve kısa sürüyor. Ancak bazı korkular zaman içerisinde artarak, çocuğun ruh halini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, çocukların güvende hissetmesini sağlamak önem taşıyor. Çocuğun uzun süre korku yaşaması durumunda ise uzmanlardan yardım almak gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir