Çocuk Gelişimi

Çocuğunuz Bilgisayar Oyunları ile Değil Akıl Oyunları ile Büyüsün

Türkiye’de bilgisayar kullanımı artık okul öncesi dönemde başlıyor. Hızla gelişen ve hayatın her alanında karşımıza çıkan teknoloji, çocukların bile en iyi arkadaşı haline geldi. Buna rağmen bilinçli aileler çocuklarını bilgisayar oyunlarının zararlarından korumak istiyor. Son 2 yıldır ise, bilgisayar oyunlarına karşı akıl oyunları gittikçe popülerleşiyor. Aileler özellikle bilgisayar oyunlarındaki şiddet ve olumsuz davranışlardan çocuklarını uzak tutmak istiyor.

Bilgisayar oyunları çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak konusunda çocukta önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret ederek “Bilgisayar oyunları başında fazla zaman harcayan çocuklar; ölme, öldürme, zaman ve mekân ilişkisini tam kavrayamamakta ve bu durum onların zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bilgisayar oyunlarında sürekli görsel şiddete maruz kalan çocukların bir noktadan sonra bu durumu normalleştirdiği uzmanlar tarafından gözlemlenmiş ve sıkça dile getirilmiştir” diyor.

Bilgisayar oyunları çocukların olumsuz davranışlar sergilemesine neden oluyor

Üstünbaş, “Saatlerini bilgisayar oyunları başında geçiren çocuklar enerjilerini boşaltamıyor. Enerjisini boşaltamayan çocuklar bilgisayar oyunlarındaki yoğun şiddet yüzünden belirli bir noktadan sonra saldırgan ve hırçın davranışlar sergileyebiliyor” diyerek, konuşmasına şu şekilde devam ediyor: “İlköğretim çağını tamamlamış bir çocuk TV ve bilgisayar oyunları yolu ile ortamla 100 bin şiddet ve 8 bin ölüm sahnesine maruz kalıyor. Çocukların şiddeti özümseyerek büyümesi uzun vadede çocukların suça sürüklenmesine neden olan en önemli etken haline geldi.”

Aileler bilgisayar oyunlarındaki şiddete karşı bilinçleniyor

Son yıllarda ülkemizde bilgisayar oyunlarına karşı güçlü alternatiflerin geliştirildiğini söyleyen Üstünbaş, “Aileler çocukların bilgisayar kullanımı takip etmeli, çocukların bilgisayar oyunlarını yakından incelemeli ve bilgisayar oyunlarındaki uyarıları dikkate almalı. “Akıl Oyunları” özellikle çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerini destekliyor. Çocuklarının gelişimlerini yakından takip eden ebeveynler akıl oyunları yardımıyla çocuklarını şiddet oyunlarından uzak tutarken aynı anda onların yeteneklerini de geliştiriyor” diyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.