Çocuk Gelişimi

Çocuğunuz İnternette Yalnız Kalmasın

Çocuklar da artık sosyal medya üzerinden sosyalleşiyorlar. Bu duruma dikkat çeken ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, ebeveynleri sosyal medyaya dahil olmaya çağırdı ve “çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın“ çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesaplarının, tüm dünyada gençlerin yaşam merkezi haline geldiğini aktaran Akkoyunlu, İngiltere’de 2 bin ebeveyn ile yapılan bir incelemeye dikkat çekti. Söz konusu çalışmada sosyal medya hesabı bulunan 13-16 yaş arasındaki çocukların ebeveynleri konu alındı.

Aile Bilgisayarİngiltere’de ebeveynlerin üçte ikisi çocuklarını takip ediyor

Araştırma, İngiltere’de ebeveynlerin üçte ikisinin, çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini ortaya koydu. Ebeveynlerin üçte biri ise, bu kontrolü düzenli olarak yaptığını bildirdi.

Yasal yaş sınırı 13

Facebook yasal yaş sınırı 13 olmasına rağmen, bu yaşın altındaki çocuklar da bu siteyi kullanıyor. Londra Ekonomi Okulu (London School of Economics) tarafından yapılan bir başka araştırma, Facebook’da hesabı olan çocukların yüzde 43’ünün 9 ila 12 yaş aralığında olduğunu ortaya koydu. Çocukların yüzde 73’ü sosyal medya hesabı olarak Facebook’u kullanıyor ve bu da Facebook’u en popüler hale getiriyor. Yüzde 56’sının Twitter hesabı ve yüzde 49’unun Instagram hesabı var.

Türkiye’de de ihtiyatlı davranmalıyız

Sosyal medyanın etkili bir iletişim kaynağı olduğunu ancak hayattaki her şey gibi tehlikeler de barındırdığını aktaran Akkoyunlu, “Çocuklar belki izleniyor olmaktan pek hoşlanmayabilirler, hatta gizlilik ayarları konusunda büyüklerden daha bilgilidirler, ancak yine de ebeveynlerin ihtiyatlı olması gerekiyor” dedi.

Akkoyunlu, “Bu nedenle ebeveynleri, sosyal medya dünyasının içinde ve parçası olmaya çağırıyoruz. Sosyal medyaya dahil olun, çoçuklarınızı arkadaş ekleyin, arkadaşlarıyla arkadaş olun, izleyin ve gerektiğinde çocuklarınızı uyarın” diye konuştu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.