Çocuk Gelişimi

Çocuğunuza Koyduğunuz İsme Dikkat Edin

İsimlerin karakter üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, isim seçiminin önemine dikkat çekti, aileleri uyardı.

İsimlerin kişilik gelişimi ve kişilik yapısında etkisi olduğunu fakat bunu herkes için söylemenin doğru olmadığını ifade eden Tarhan, ismin kişide tanımlama yapmasına ve zihinsel kurgu oluşturmasına neden olduğunu söyledi. Kişinin zamanla ismiyle özdeşleşir davranışlarda bulunabileceğine dikkat çeken Tarhan, kişilerin ismine uygun davranmak konusunda kendini şartlandırabileceğine, kişiyi isminin ifade ettiği rolü almaya ittiğine vurgu yaptı.

Vural, Savaş, Volkan, Alev gibi isimlerin kişilerde anlamlarına ilişkin etki yaptığının altını çizen Tarhan, aile ve çevredekilerin kişilere isimlerinin anlamına paralel davranışlarda bulunması halinde o kişilerde saldırganlık, agresiflik, heyecan vs. tepkiler gelişebileceğini söyledi.

İsim verilirken iyi düşünülmeli

Güzel isimlerin kişilerde güzel rolleri getireceğini belirten Tarhan, isimlere ilişkin örnekler de verdi.

“Heyecan isimli bir hastamız vardı. Bayılma ve krizler görülüyordu kendisinde. Çünkü ismini duyunca heyecan isminin kendisinde cinleri çağrıştırdığını söylüyordu. Bu çağrışımla bir korkuya kapılıyordu. Cinin toplumdaki anlamı nedeniyle tedirgin oluyordu. Daha sonra aile bu kişinin ismini değiştirdi. Mesela Muhammed ismi Osmanlı zamanında, yakın dönemde çok kullanılmadı. Çünkü o isme uygun, yakışır davranamazsa kişi saygısızlık etmiş olur düşüncesiyle Mehmet ismini kullanmışlar hep. Çünkü kişi taşıdığı isme uygun davranamazsa o ismi karşı tepki de geliştirebiliyor.”

Bugün Almanya’da Hitler ismi kullanılmıyor

Bugün Almanya’da Hitler isminin çocuklara verilmediğini dile getiren Tarhan, zamanında kahraman olarak görülen; ancak bugün kuru bir kahramanlıktan öteye gidemeyen, zulüm ve gözyaşında neden olmuş Cengiz gibi isimlerin de çocuklar açısından sağlıklı olmadığını belirtti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir