Çocuk Gelişimi

Çocuğunuzun Odasını Dekupajla Değiştirin

Kelime anlamı kesip yapıştırmak ve yüzeyleri kâğıttan kesilmiş şekillerle dekore etmek olan dekupaj tekniği ile çocuğunuzun odasına farklı bir hava katın! Bu teknik, düz ve boyalı olan tüm tahta yüzeylere uygulanabilir.

Çocuğunuzun uyku zamanında, tek bir öğleden sonranızı ayırarak ona küçük bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Ya da bir hafta sonunda birlikte bu dekupaj tekniğini yapabilirsiniz.

Üzerinde çalışmak istediğiniz figürleri kâğıtlardan keserek ve yüzeylere tutkalla yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Nasıl yapacağınıza dair basit bir anlatımla aşama aşama vereceğimiz direktifler başlamanıza yardımcı olacaktır.

Dekupaj için gerekli malzemeler

Fotokopi Resim 

Dekupaj Tutkalı 

Tahta Obje 

Fırça 

Makas 

Nemli Bez (Fazla tutkalı almak için) 

Boncuk Boyası (Süsleme İçin) 

1-Öncelikle dekupaj yapacağınız yüzeyi temizleyin. Eğer ıslaksa kurutun. Kullanmak istediğiniz resmin fotokopisini kenarlarından düzgün bir şekilde kesin.

2- Başka bir yüzey üzerinde fotokopi resmin arkasına bir fırça yardımıyla ince bir tabaka halinde dekupaj tutkalını sürün.

 

3- Tutkal sürdüğünüz resmi objenin önceden tespit ettiğiniz bölgesine yapıştırın.

 

4- Daha sonra hiç hava kabarcığı kalmayacak şekilde temiz hafif nemli bir bez yardımı ile üzerinden bastırarak fazla tutkalı alın ve uygulamak istediğiniz tahta yüzey üzerine iyice yapıştırın.

 

Bu tahta yüzey kullanacağınız resmin boyutuna göre çocuğunuzun yatak başlığı, dolap kapağı, ahşap sandalyesi, çekmecelerinin üzeri hatta ahşap askıları bile olabilir.

Ne tür bir yüzeye uygulamak istediğiniz tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.

5- Yapıştırdığınız resim kuruduktan sonra üzerine bir fırça yardımı ile bir kat daha dekupaj tutkalını sürün. Resmin yapıştıktan sonra pürüzsüzlüğünü ve doğal görünümünü yitirmemesi için seçtiğiniz tutkalın kaliteli olmasına özen gösterin.

Dilerseniz çalışmanızın uzun süre dayanıklı olması için ve nemden etkilenmemesi için tüm işlem bittikten sonra üzerine bir kat da vernik sürebilirsiniz.

6- Son olarak boncuk boyası yardımı ile resminizin kenarlarından gidin. Dilerseniz bu simli boya ile küçük süslemeler de yapabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.