Alışveriş

Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk ayakkabıları, kullanışlı, rahat ve çocuğun ayağına tam oturan nitelikte olmalı. Çocuğun ayağına büyük gelen ya da rahat olmayan çocuk ayakkabıları, ayak gelişimini, çocuğun yürüyüşünü ve duruşunu olumsuz etkileyebiliyor.

Okul Ayakkabısı SeçimiYanlış çocuk ayakkabısı seçimi, çocuklarda yürüme zorluğu ve duruş bozukluğa varan sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı alırken dikkatli olmak ve çocuğun ayak sağlığını koruyacak modelleri tercih etmek gerekiyor. Hem günlük hem de okul ayakkabısı seçerken, çocuğun ayağının rahat olduğundan emin olmak önem taşıyor.

  1. Ayakkabıyı Çocuğa Denetin

Ölçü ya da numarayla ayakkabı almak, çocukların ayak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı alırken, çocuğa mutlaka ayakkabıyı denetmek gerekiyor.

  1. Çocuk Ayakkabısı Zamanla Açılmayabilir

Çocuğun ayakkabının ayağını sıktığını söylemesi durumunda, sık yapılan “ayakkabı zamanla açılır” yanlışına düşmeyin. Birkaç hafta boyunca dahi, ayakkabının çocuğu rahatsız etmesi, önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, çocuğun tam olarak rahat etmediği modelleri almayın.

  1. Ayakkabıyı Çorapla Denetin

Yazlık ayakkabı alırken, yazlık çorap; kışlık ayakkabı alırken ise kışlık çorapla çocuğun ayakkabıyı denemesi şarttır. Çorapsız denemeler, yanıltıcı fikir verebileceğinden, ayakkabının nasıl kullanılacağını düşünerek karar verin.

  1. Taban Esnekliğine Dikkat Edin

Ayakkabı seçiminde taban esnekliğine önem verin. Özellikle 6 yaşından küçük çocukların daha esnek tabanlı ayakkabılar giymesini sağlayın. Tabanın esnek ve yumuşak olması, çocuğun rahat hareket etmesini sağlayacağı gibi, bilek ağrılarını da önler.

  1. Ayakkabının Ayağa Tam Oturmalı

Yazlık ya da kışlık çocuk ayakkabısı modellerinde, ayakkabının arkadan vurmamasına ve parmak uçlarında boşluk olmamasına dikkat edin. Çocuğun ayağını sıkan, parmak uçlarında boşluk olan ya da arkadan vuran ayakkabılar, ayak sağlığı açısından olumsuz durumların oluşmasına yol açabilir.Çocuk Ayakkabısı

  1. Çocuğun Tercihlerine Önem Verin

Çocuk ayakkabısı alırken, çocuğun fikirlerini de mutlaka göz önünde bulundurun. Sevmediği bir modeli almanız, çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine ve kendisini değersiz hissetmesine yol açabilir. Bu nedenle, ayakkabı alırken, çocuğun sevdiği modellere öncelik vermeye dikkat edin.

  1. Bağcıklı Ayakkabı mı, Cırt Cırtlı Ayakkabı mı?

Bağcıklı ayakkabılar, özellikle 5 yaşından küçük çocuklar açısından kullanışsız olabiliyor. Küçük çocuk ayakkabısı alırken, kısa bağcıklı olmasına ya da cırt cırtlı olmasına dikkat edin. Uzun bağcıklı ayakkabılar, kullanımı zorlaştırabileceği gibi, okul çağındaki çocuklar için tercih edilebilir.

  1. Topuklu Ayakkabı Almayın

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara ayakkabı alırken, düztaban modelleri tercih edin. Çocuğun gündelik ayakkabıları için topuksuz modelleri seçmeniz gerektiği gibi, 12 yaşından küçük çocuklar için topuklu ayakkabı modelleri tercih etmeyin. Topuklu çocuk ayakkabıları, çocuğun hem sağlığı hem de psikolojisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

  1. Renk Seçimine Dikkat Edin

Çocuk ayakkabıları, çok daha hızlı kirlenir. Bu nedenle, günlük ayakkabılarda, beyaz, krem ve gri gibi açık tonları tercih etmeyin. Çocuklar için birkaç renge sahip ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

  1. Ayakkabı Alışverişi için Sabahları Tercih Etmeyin

Çocuk ayakkabısı alışverişi için sabah saatlerini tercih etmeniz, yanılmanıza yol açabilir. Zira çocukların ayakları tıpkı yetişkinler gibi, gün içerisinde şişebilir. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı almak için öğlen ya da akşam saatleri daha uygundur.

Çocukların ayak sağlığını korumak ve rahat hareket etmelerini sağlamak için, çocuk ayakkabısı alırken bazı noktalara önem vermeniz şart olduğu gibi, çocukların tercihlerini de dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir