Anne Baba Okulu

Çocuk Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuk ayakkabısı seçimi yaparken dikkatli olun. Ayakkabı kullanışlı, rahat ve çocuğun ayağına tam oturan nitelikte olmalı. Çocuğun ayağına büyük gelen ya da rahat olmayan çocuk ayakkabıları, ayak gelişimini, çocuğun yürüyüşünü ve duruşunu olumsuz etkileyebiliyor.

Yanlış çocuk ayakkabısı seçimi, çocuklarda yürüme zorluğu ve duruş bozukluğa varan sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı alırken dikkatli olmak ve çocuğun ayak sağlığını koruyacak modelleri tercih etmek gerekiyor. Hem günlük hem de okul ayakkabısı seçerken, çocuğun ayağının rahat olduğundan emin olmak önem taşıyor.

Çocuk Ayakkabısı Seçimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabıyı Çocuğa Denetin

Ölçü ya da numarayla ayakkabı almak, çocukların ayak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı seçimi yaparken, çocuğa mutlaka ayakkabıyı denetmek gerekiyor.

Çocuk Ayakkabısı Zamanla Açılmayabilir

Çocuğun ayakkabının ayağını sıktığını söylemesi durumunda, sık yapılan “ayakkabı zamanla açılır” yanlışına düşmeyin. Birkaç hafta boyunca dahi, ayakkabının çocuğu rahatsız etmesi, önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, çocuğun tam olarak rahat etmediği modelleri almayın.

Ayakkabıyı Çorapla Denetin

Yazlık ayakkabı alırken, yazlık çorap; kışlık ayakkabı alırken ise kışlık çorapla çocuğun ayakkabıyı denemesi şarttır. Çorapsız denemeler, yanıltıcı fikir verebileceğinden, ayakkabının nasıl kullanılacağını düşünerek karar verin.

Taban Esnekliğine Dikkat Edin

Ayakkabı seçiminde taban esnekliğine önem verin. Özellikle 6 yaşından küçük çocukların daha esnek tabanlı ayakkabılar giymesini sağlayın. Tabanın esnek ve yumuşak olması, çocuğun rahat hareket etmesini sağlayacağı gibi, bilek ağrılarını da önler.

Ayakkabının Ayağa Tam Oturmalı

Yazlık ya da kışlık çocuk ayakkabısı modellerinde, ayakkabının arkadan vurmamasına ve parmak uçlarında boşluk olmamasına dikkat edin. Çocuğun ayağını sıkan, parmak uçlarında boşluk olan ya da arkadan vuran ayakkabılar, ayak sağlığı açısından olumsuz durumların oluşmasına yol açabilir.

Çocuğun Tercihlerine Önem Verin

Çocuk ayakkabısı alırken, çocuğun fikirlerini de mutlaka göz önünde bulundurun. Sevmediği bir modeli almanız, çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine ve kendisini değersiz hissetmesine yol açabilir. Bu nedenle, ayakkabı alırken, çocuğun sevdiği modellere öncelik vermeye dikkat edin.

Bağcıklı Ayakkabı mı, Cırt Cırtlı Ayakkabı mı?

Bağcıklı ayakkabılar, özellikle 5 yaşından küçük çocuklar açısından kullanışsız olabiliyor. Küçük çocuk ayakkabısı alırken, kısa bağcıklı olmasına ya da cırt cırtlı olmasına dikkat edin. Uzun bağcıklı ayakkabılar, kullanımı zorlaştırabileceği gibi, okul çağındaki çocuklar için tercih edilebilir.

Topuklu Ayakkabı Almayın

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara ayakkabı alırken, düztaban modelleri tercih edin. Çocuğun gündelik ayakkabıları için topuksuz modelleri seçmeniz gerektiği gibi, 12 yaşından küçük çocuklar için topuklu ayakkabı modelleri tercih etmeyin. Topuklu çocuk ayakkabıları, çocuğun hem sağlığı hem de psikolojisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Renk Seçimine Dikkat Edin

Çocuk ayakkabıları, çok daha hızlı kirlenir. Bu nedenle, günlük ayakkabılarda, beyaz, krem ve gri gibi açık tonları tercih etmeyin. Çocuklar için birkaç renge sahip ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı Alışverişi için Sabahları Tercih Etmeyin

Çocuk ayakkabısı alışverişi için sabah saatlerini tercih etmeniz, yanılmanıza yol açabilir. Zira çocukların ayakları tıpkı yetişkinler gibi, gün içerisinde şişebilir. Bu nedenle, çocuk ayakkabısı almak için öğlen ya da akşam saatleri daha uygundur.

Çocukların ayak sağlığını korumak ve rahat hareket etmelerini sağlamak için, çocuk ayakkabısı alırken bazı noktalara önem vermeniz şart olduğu gibi, çocukların tercihlerini de dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

Okul Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynler, okul alışverişi yaparken, kırtasiye malzemeleri ve kıyafetlerin yanı sıra, yeni okul ayakkabısına da listede yer veriyor. Çocukların genel sağlığı ve rahatı için, okul ayakkabısı seçerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Çocukların okulda giydikleri ayakkabının rahat olması ve ayak ölçülerine uygun olması önem taşıdığı gibi, sağlık sorunları olan çocuklar için ayakkabı seçiminde çocuğun özel durumlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Ayakkabı Ölçüsü Alırken Dikkatli Olun

Farklı kalıplara sahip olan ayakkabılar arasında seçim yaparken, üç boyutlu ölçünün alınması gerekiyor. Bazı çocukların ayakları ince, bazı çocukların ayakları taraklı olduğundan, ayakkabı seçiminin yalnızca ayak numarasına göre yapılması, çocukların ayakkabı ile rahat edememesine yol açıyor.

Çocukların Ayak Yapısını Göz Önünde Bulundurun

Her çocuğun, ayak yapısına göre ayakkabı giymesi önem taşıyor. Bu nedenle, spor, klasik ya da keten ayakkabı alırken, çocuğun ayakkabı içerisinde kendisini rahat hissetmesine dikkat etmek gerekiyor.

Alerjik Durumlara Dikkat Edilmeli

Deri alerjisi olan çocuklara ayakkabı alırken, alerjik reaksiyonların göz önünde bulundurulması şart olduğu gibi; cildi hassas olan çocuklar için bitki boyaları ile boyanmış, anatomik tabana sahip ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

Bahar ve Kış Ayları için Ayrı Ayakkabı Alınmalı

Bahar ve kış ayları için ayrı ayakkabıların alınması gerektiği gibi, kış ayakkabıları için su geçirmeyen, rahat, yumuşak derili ayakkabıları seçmek gerekiyor.

Ayakkabı Yapısına Önem Verin

Ayakkabının terleme yapmayan, nefes alan, hafif ve esnek olması gerekiyor. Çocukların rahatça giyebildiği, hacimli bir burun yapısı olan ve kaymayan tabana sahip ayakkabıların tercih edilmesi önem taşıyor.

Çocukların okulda hem rahat hareket etmesi hem de alerjik reaksiyonlar gibi sorunlarla karşılaşmamaları için, okul ayakkabı seçimine önem verilmesi ve çocuğun sağlık durumu ile genel yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir