Çocuk Gelişimi

Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda beslenme; sağlık, fizyolojik özellikler ve psikolojik yapıyı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Bu nedenle çocukların dengeli ve düzenli beslenmelerine dikkat edilmesi, çocuğun yaşamında büyük rol sahibidir.

Çocuk Beslenmesi

 

Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebek için en doğal besin anne sütü olduğu gibi, ilk altı aydan sonra anne sütüne ilaveten ek besinler de kullanılabilir. Bebeğin doğru ve hızlı gelişimi için ek besin seçiminde dikkatli olmak önem taşımakla birlikte, anne sütüne de devam etmek gereklidir.
  • Çocuğun mümkün olduğunca doğal maddeler ile beslenmesi ve kimyasal maddelerden uzak durması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuklarda beslenme konusunda doğal besinlere dikkat edilmesi gereklidir.
  • Hazır besin tüketiminde sınırı aşmamak çocuk beslenmesi konusunda önemlidir. Gün içerisinde çocuğun fazla miktarda hazır besin tüketmesi sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi, gelişimine de olumsuz yansıyacaktır.
  • Bazı katkı maddeler, çocuklar üzerinde yetişkinlere nazaran çok daha fazla etki gösterebilmektedir. Bu nedenle, yetişkinlerin tükettiği besinler çocuklar için her zaman yararlı olmayacaktır. Özellikle 3 yaşından küçük çocukların beslenmesinde, ek besinler ve hazır gıdalara dikkat edilmesi önem taşımaktadır.
  • Çocuğu doğal gıdalar ile besleyebilmek her zaman ya da yeteri kadar mümkün olmayacağı gibi; meyve ve sebze tüketimini teşvik etmek, katkı maddesi fazla olan besinlerin az alınmasını sağlamak çocuğun sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda beslenme 3 yaşından önce büyük önem taşıdığı gibi, çocuğun ergenlik dönemine kadar fiziksel ve mental gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle çocuklarda beslenme konusunda ebeveynlerin dikkatli olması ve çocukların katkı maddesi yüksek olan gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesinin sağlanması gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.