Anne Baba Okulu

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar günümüzde her ne kadar teknoloji ile daha fazla ilgileniyor ve bilgisayar oyunlarına daha fazla ilgi duyuyor olsa da, bisiklet hala çocuklar için en önemli arkadaşlardan biri.

Çocuklar özellikle 7-8 yaşlarından itibaren bisikletlere daha fazla ilgi duymaya başlıyor. Birçok çocuk için bisiklet; özgürlük, kendini kanıtlama, tek başına yolculuk etme, kendi kendine yetme gibi kavramların karşılığı olarak adlandırılıyor.

Çocuk bisikletleri de özellikle yaz aylarında; sokak, park ve piknik alanlarında sıklıkla görüldüğü gibi, çocukların bisikletlere olan tutkusu, kimi zaman 13-14 yaşlarından sonra sona erdiği gibi; kimi zaman bu tutku yetişkinlikte de devam ediyor.

Bisikletler birçok çocuğun duygusal bağ kurduğu bir araç olduğu gibi; sıklıkla karne hediyesi ve doğum günü hediyesi olarak çocuklara sunuluyor. Çocuklara büyük sevinç yaşatan bisikletler, ebeveynlerin tedirgin olmasına da neden olabiliyor. Büyükşehirler başta olmak üzere, birçok kentte çocukların bisiklet kullanımı ebeveynler tarafından yeterince güvenli bulunmadığı gibi, motorlu taşıtların varlığı, bisikletin güvenliği, ekipmanlar gibi faktörler, çocukların bisikletteki güvenliğine etki ediyor.

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklara bisiklet alırken, dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunuyor. Çocuk bisikletleri, çocukların güvenliği açısından sorun arz etmeyecek niteliğe sahip olmalı ve dayanıklı olmalıdır. Ancak bu kıstaslar tek başına yeterli değildir. Çocuk bisikleti alırken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

  1. Çocuk bisikleti, çocuğun fiziksel özelliklerine uygun olmalıdır.
  2. Çocuğun boyu baz alınarak, sele uzunluğu seçilmelidir. Çocuğun, bisikleti uzun yıllar kullanabileceği göz önünde bulundurularak, selesi yüksek bisiklet tercih etmek, çocuğun zorlanmasına yol açacağı gibi güvenliğini de tehdit eder.
  3. İlk defa bisiklete binecek olan çocuklar için dört tekerlekli bisikletler tercih edilmelidir.
  4. Çocuk bisikletleri, olası kaza durumlarına karşı dayanıklı geliştirilmiş olmalıdır. Çocuğun düşmesi durumunda, bisikletin parçaları çocuğa zarar vermeyecek şekilde yapılmış olmalıdır.
  5. Direksiyon kolay kullanıma sahip olmalı ve çocuğun kol ölçülerine uygun olmalıdır. Düz ve geniş direksiyonlar, çocukların kontrol kurmasını zorlaştırır.
  6. Çocuk bisikleti selesi ayarlanabilir olmalı, bununla birlikte en düşük yükseklikte çocuğun her iki ayağı da yeri sağlam şekilde kavrayabilir olmalıdır.

Çocuk Bisikleti Ekipmanları

Çocuk Bisikletleri

Bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler kadar, bisiklet aldıktan sonra tamamlanması gereken ekipmanlar konusunda da dikkatli olunması şarttır. Bisiklette çocukların güvenliğini sağlamak için; dizlik, kask, kolluk gibi ekipmanların güvenilir olması gereklidir. Bisiklet koruyucu ekipmanları şöyledir:

  • Dizlik, bileklik ve dirseklik içeren korucuyu ekipmanlar, darbeye karşı dayanıklı olmalı ve çocuğun vücut ölçülerine uyum sağlamalıdır. Korucuyu bisiklet ekipmanlarının çocuğun vücuduna tam oturmaması, çocuğun güvenliğini tehdit edecektir.
  • Ledli fener kullanımı, çocuk bisikletleri için gerekli ekipmanlar arasında yer alır. Çocukların özellikle araçların da geçtiği alanlarda güvenliğini sağlayabilmesi için led ışıklı fener kullanması gereklidir.
  • Bisiklet kaskı, çocuk bisikletleri için en önemli ekipmanlardan biridir. Çocukların, bisiklet kaskı olmadan, bisiklet kullanmasına izin verilmemelidir.
  • Bisiklet matarası da çocukların özellikle yaz günlerinde susuz kalmasını engelleyecek ekipmanlardan biridir. Çocuk bisikletleri mutlaka su matarası da içermelidir.

Bisiklet Ekipmanı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bisiklet Kaskı

Çocuk Bisikleti Kaskı

Bisiklet kaskı, çocuğun kafasına tam olarak oturmalı ve kilit sistemi güvenli olmalıdır. Ani fren, çarpma ya da düşme durumlarında bisiklet kaskı, çocuğun kafasından çıkmayacak nitelikte olmalıdır. Bisiklet kaskları da, motorsiklet kaskları gibi tek kullanımlıktır. Kaskın darbeye maruz kalması durumunda değiştirilmesi gereklidir. Kaza gibi durumlardan sonra, zarar görmemiş gibi görünse dahi, kask koruyucu özelliğini yitirir. Çocuk bisikletleri için kask seçerken, ayarlanabilir kaskların tercih edilmesi, çocuğun kaskı kaza yapmaması durumunda uzun süre kullanabilmesini sağlar.

Koruyucu Bisiklet Ekipmanları

Çocuk bisikletleri için vazgeçilmez ekipmanlar arasında yer alan koruyucu bisiklet ekipmanları; dirseklik, dizlik ve kolluktan oluşur. Çocuklar bisiklete binmeden önce, mutlaka gerekli ekipmanlarını giymiş olmalıdır. Düşme, çarpma gibi durumlarda çocukların yaralanmasını engelleyen koruyucu bisiklet ekipmanları, darbelere karşı dayanıklılık sağlamalı ve iç yüzeyi yumuşak, dış yüzeyi sert maddeden imal edilmiş olmalıdır.

Diğer Ekipmanlar: Çocuk bisikletleri için en önemli koruyucu ekipmanlar; kask, dizlik, dirseklik ve kolluk gibi koruyuculardır. Ancak çocukların bisiklet kullandığı alana bağlı olarak; bisiklet feneri, led aydınlatıcı gibi ekipmanlar da gerekli olabilir. Sokak ve caddede de bisiklet kullanan çocukların dikkatli olmaları şart olduğu gibi, akşam saatlerinden itibaren far ve fener bulundurmaları önemlidir.

Yeniliğe her daim yetişkinlerden çok daha fazla açık olan çocukların bisikletlere olan ilgisi, küçük yaşlarda başlıyor. Çocukların yürümesini kolaylaştırmak için ebeveynlerin sıklıkla tercih ettiği yürüteçler, üç tekerlekli bisikletler, manuel küçük arabalar gibi araçlar çocukların en sevdiği eşyaları arasında yer alıyor. Çocuklar bebeklik döneminden çıkıp, kendilerini birey olarak tanımlamaya başladıkları ve birey olma bilinci kazanmaya başladıkları ilk andan itibaren ise bisiklete olan ilgileri artıyor.

Üç Tekerlekli Bisikletler

Üç Tekerlekli Bisiklet

3 tekerlekli bisikletler, genellikle 1-4  yaş aralığındaki çocuklar için kullanılır. Çocukların motor becerilerinin tam olarak gelişmediği bu yaşlarda, denge kurma konusunda sorun yaşanabileceği gibi, çocuklar için üç tekerlekli araçların tercih edilmesi gereklidir. Pedalları genellikle ön tekerleğe bağlı olan 3 tekerlekli çocuk bisikletleri, sele yerine alçak bir koltuğa sahiptir. Bu şekilde, konfor sağlandığı gibi, çocuğun güvenliğinden de emin olunmuş olunur. Kas gücü ile çalışan üç tekerlekli bisikletler, bireysel olarak kullanılabildiği gibi, bazı modeller, ebeveynlerin yönlendirmesine ve çocuğun sürmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Dört Tekerlekli Bisikletler

Dört Tekerlekli Bisikletler

Dört tekerlekli bisikletler, 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için sıklıkla tercih edilmektedir. Çocuk bisikletleri arasında en fazla kullanılan modellerden biri olan dört tekerlekliler, çocuğun motor becerilerini geliştirmesi ve denge kurması konusunda da yardımcı olur. Çocuk bisiklet sürmeyi öğrenene kadar, arka tekere bağlı olan iki küçük tekerlek, denge sağlama görevi gördüğü gibi, zamanla bu tekerler çıkarılarak, bisiklet iki tekerlekli hale getirilir. Bu şekilde, çocuklar, dört tekerlekli çocuk bisikleti, iki tekerlekli bisiklete çevrilmiş olur. Denge kurmayı öğrendiğinden çocuklar da iki tekerlekli bisikletlere daha kolay uyum sağlar.

Dört tekerlekli bisikletler, kullanışlı olması ve iki tekerli çocuk bisikleti haline getirilmesi dolayısıyla, üç tekerlekli bisikletlere göre daha fazla tercih edilir.

Çocuk Bisikletleri Fiyatları

Çocuk Bisikletleri

Çocuk bisikletleri fiyatları birçok etken doğrultusunda şekillenmektedir. Ancak çocuk bisikletleri için güvenlik ve kullanım süresi baz alınarak karar verilmesi, hem maddi zararları önler hem de çocuğun güvenliğini sağlar. Çocuk bisikleti fiyatları; marka, bisiklet türü, kullanılan malzeme; sele, jant, lastik çeşidi gibi özelliklere bağlı olarak ortalama 100 lira ile 300 lira arasında değişmektedir. Bisikletin üretildiği madde, güvenlik açısından yararları, kullanım kolaylığı, kalitesi gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak çocuk bisikleti satın alınabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir