Alışveriş

Çocuk Bisikleti Modelleri

Çocuk bisikleti modelleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız sizin için bir bisiklet satın alma rehberi hazırladık. Böylece çocuğunuza uygun bisiklete daha kolay karar verebilirsiniz.

Bisiklet sürmek çocukların en sevdiği aktivitelerin başınd gelir. Bahar aylarıyla başlayan bisiklet günleri neredeyse kış aylarına kadar devam eder. Düşe kalka öğrenilen bisiklet çocukluğun güzel hatıraları arasında yerini alır. Fakat çocukların bisiklet sürmeyi düşe kalka öğrnmesi şart değil. Çocuk bisiklet modelleri arasından doğru olanı seçilerek çocuğun güvenli şekilde bisiklet sürmesi sağlanabilir.

Çocukların birbirinden farklı ihtiyaçları vardır. Her çocuğun ihtiyacına uygun bir bisiklet modeli vardır. Haydi birlikte o bisiklete karar verelim.

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk bisikleti alırken, ilk dikkat edilmesi gereken kıstas güvenlik olmalıdır. Fren sistemi, tekerlekleri ve bisiklet iskeletinde kullanılan malzemeler çocuğun güvenliğini tehdit etmelidir.

Çocuklara bisiklet alırken yaş ve boy gibi kıstaslar da oldukça önemlidir. Çocuğun yaşına ve boyu ile kilosuna uygun olan bisiklet seçilmelidir.

Çocukların ileriki yıllarda da kullanabilmesi için çocuğun güvenliğini tehdit edecek büyüklükteki bisikletler tercih edilmemelidir.

Çocuk, ilk defa bisiklet kullanacaksa, vitessiz ve dört tekerlekli bisikletler tercih edilmelidir.

3-4 yaş aralığındaki çocukların koordinasyon becerileri henüz gelişmemiş olduğundan, iki tekerlekli çocuk bisikletleri bu yaş aralığı için uygun değildir.cocuk-bisikleti

Bisiklet alırken, çocukların zevklerine önem verilmesi de önemlidir. Çocuğun beğenmediği ya da renklerinden hoşlanmadığı bisikletin satın alınması, çocuğun bisiklet kullanma isteğini yok edebilir.

Üç tekerlekli bisikletler yerine dört tekerlekli bisikletlerin satın alınması, çocukların bisiklet kullanmayı öğrendikten sonra iki tekerlekli şekilde bisikletlerini kullanmaya devam etmelerini sağlar. Ancak güvenlik amacıyla kullanılan ek tekerlekler, çocuklar bisiklet kullanmaya alıştıktan sonra ebeveyn kontrolünde çıkarılmalıdır.

Çocukların güvenliğinin ön planda tutulması için, bisikletin yanı sıra, güvenlik ekipmanlarının da tam olması önemlidir. Bisiklet kaskı, dirsek koruyucu, gözlük gibi ekipmanların da bisiklet ile birlikte satın alınmasını şarttır.

Çocuk bisikleti alırken, ön tarafında sepet bulunan ve su matarası taşınabilenlere öncelik verilmelidir. Bu ek aparatlar, çocuğun bisiklet kullanırken, daha rahat hareket etmesini ve susadığında bu ihtiyacını kolaylıkla gidermesini sağlar.

Bisiklet sele boyu standart halindeyken çocuğun boyuna uygun olmalı ve selenin boyunun ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuk bisikleti seçerken, çocukla birlikte karar verilmesi, çocuğun kendine duyduğu güvenin artmasını da sağlayacağından, seçimin çocukla birlikte yapılması da önemlidir.

Çocuk bisikleti modelleri arasından seçim yaparken bu kriterlere dikkat etmek gerekir.

Çocuk Bisikleti Ekipmanları

Çocuk Bisikleti Kaskı

Bisiklet kaskı, çocuğun kafasına tam olarak oturmalı ve kilit sistemi güvenli olmalıdır. Ani fren, çarpma ya da düşme durumlarında bisiklet kaskı, çocuğun kafasından çıkmayacak nitelikte olmalıdır. Bisiklet kaskları da, motorsiklet kaskları gibi tek kullanımlıktır. Kaskın darbeye maruz kalması durumunda değiştirilmesi gereklidir. Kaza gibi durumlardan sonra, zarar görmemiş gibi görünse dahi, kask koruyucu özelliğini yitirir. Çocuk bisikletleri için kask seçerken, ayarlanabilir kaskların tercih edilmesi, çocuğun kaskı kaza yapmaması durumunda uzun süre kullanabilmesini sağlar.

Koruyucu Bisiklet Ekipmanları

Çocuk bisikletleri için vazgeçilmez ekipmanlar arasında yer alan koruyucu bisiklet ekipmanları; dirseklik, dizlik ve kolluktan oluşur. Çocuklar bisiklete binmeden önce, mutlaka gerekli ekipmanlarını giymiş olmalıdır. Düşme, çarpma gibi durumlarda çocukların yaralanmasını engelleyen koruyucu bisiklet ekipmanları, darbelere karşı dayanıklılık sağlamalı ve iç yüzeyi yumuşak, dış yüzeyi sert maddeden imal edilmiş olmalıdır.

Diğer Ekipmanlar

Çocuk bisikletleri için en önemli koruyucu ekipmanlar; kask, dizlik, dirseklik ve kolluk gibi koruyuculardır. Ancak çocukların bisiklet kullandığı alana bağlı olarak; bisiklet feneri, led aydınlatıcı gibi ekipmanlar da gerekli olabilir. Sokak ve caddede de bisiklet kullanan çocukların dikkatli olmaları şart olduğu gibi, akşam saatlerinden itibaren far ve fener bulundurmaları önemlidir.

Yeniliğe her daim yetişkinlerden çok daha fazla açık olan çocukların bisikletlere olan ilgisi, küçük yaşlarda başlıyor. Çocukların yürümesini kolaylaştırmak için ebeveynlerin sıklıkla tercih ettiği yürüteçler, üç tekerlekli bisikletler, manuel küçük arabalar gibi araçlar çocukların en sevdiği eşyaları arasında yer alıyor. Çocuklar bebeklik döneminden çıkıp, kendilerini birey olarak tanımlamaya başladıkları ve birey olma bilinci kazanmaya başladıkları ilk andan itibaren ise bisiklete olan ilgileri artıyor.

Üç Tekerlekli Bisiklet

3 tekerlekli bisikletler, genellikle 1-4  yaş aralığındaki çocuklar için kullanılır. Çocukların motor becerilerinin tam olarak gelişmediği bu yaşlarda, denge kurma konusunda sorun yaşanabileceği gibi, çocuklar için üç tekerlekli araçların tercih edilmesi gereklidir. Pedalları genellikle ön tekerleğe bağlı olan 3 tekerlekli çocuk bisikletleri, sele yerine alçak bir koltuğa sahiptir. Bu şekilde, konfor sağlandığı gibi, çocuğun güvenliğinden de emin olunmuş olunur. Kas gücü ile çalışan üç tekerlekli bisikletler, bireysel olarak kullanılabildiği gibi, bazı modeller, ebeveynlerin yönlendirmesine ve çocuğun sürmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Dört Tekerlekli Bisikletler

Dört tekerlekli bisikletler, 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için sıklıkla tercih edilmektedir. Çocuk bisikletleri arasında en fazla kullanılan modellerden biri olan dört tekerlekliler, çocuğun motor becerilerini geliştirmesi ve denge kurması konusunda da yardımcı olur. Çocuk bisiklet sürmeyi öğrenene kadar, arka tekere bağlı olan iki küçük tekerlek, denge sağlama görevi gördüğü gibi, zamanla bu tekerler çıkarılarak, bisiklet iki tekerlekli hale getirilir. Bu şekilde, çocuklar, dört tekerlekli çocuk bisikleti, iki tekerlekli bisiklete çevrilmiş olur. Denge kurmayı öğrendiğinden çocuklar da iki tekerlekli bisikletlere daha kolay uyum sağlar.

Dört tekerlekli bisikletler, kullanışlı olması ve iki tekerli çocuk bisikleti haline getirilmesi dolayısıyla, üç tekerlekli bisikletlere göre daha fazla tercih edilir.

Çocuk Bisikleti Fiyatları

Çocuk bisikletleri fiyatları birçok etken doğrultusunda şekillenmektedir. Ancak çocuk bisikletleri için güvenlik ve kullanım süresi baz alınarak karar verilmesi, hem maddi zararları önler hem de çocuğun güvenliğini sağlar. Çocuk bisikleti fiyatları; marka, bisiklet türü, kullanılan malzeme; sele, jant, lastik çeşidi gibi özelliklere bağlı olarak ortalama 100 lira ile 300 lira arasında değişmektedir. Bisikletin üretildiği madde, güvenlik açısından yararları, kullanım kolaylığı, kalitesi gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak çocuk bisikleti satın alınabilir.

Bisiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bisikletin boyu ve modeli çocuğun boyuna ve kilosuna uygun olmalıdır.
  • Bisikletin ön ve arka kısmında mutlaka reflektör bulunmalıdır.
  • Bisikletin zincirleri temiz ve yağlanmış olmalıdır.
  • Frenler her zaman kontrol edilmeli ve her zaman çalışır durumda olmalıdır.
  • Lastikler gerektiği gibi şişirilmiş olmalıdır.
  • Bisiklete binerken mutlaka bisiklet kaskı kullanılmalıdır.

Her şeyden önemlisi, araç trafiğine ayrılmış cadde ve sokaklarda bisiklete binilmemeli, mümkünse sitelerde ve parklarda bisikletler için özel hazırlanmış bisiklet yolları kullanılmalıdır.

Çocuk Bisikleti Modelleri

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir