Anne Baba Okulu

Çocuk Dostu Mekan Nasıl Seçilmelidir?

0-6 yaş aralığındaki çocukların, aileleri ile birlikte gidecekleri mekanların çocuk dostu özelliği taşıması büyük önem taşıyor. Çocuklara hitap etmeyen mekanlar çocukların hem mutsuz olmasına hem de ebeveynlerini rahatsız etmesine yol açabiliyor.

Çocuklara özel menü, masa servisi gibi imkanlar ile çocuk oyun alanları, çocuk mutfağı, atölye gibi alanlar, çocukların geçirdiği vaktin kalitesini ve niteliğini artırıyor. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuk dostu mekanları tercih etmesi ve çocukların hem rahat edebileceği hem de eğlenebileceği alanlarda vakit geçirmesinin sağlanması önem taşıyor.Çocuk Dostu Restoran

Mimar Selen Selviler Özüekren ve Mimar Barış Akgün Özüekren, çocuklu ailelerin rahat bir şekilde vakit geçirebileceği mekanlar ile ilgili gereken hususları belirtti.

  1. Her Çocuk Oyun Alanı Güvenli Değil

Çocukların rahatlıkla oynayabilmesi ve güvende olması için çocuk oyun alanlarının da bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. 5 yaşından küçük çocuklar ile 5 yaşından büyük olan çocukların farklı oyun alanlarında oynaması gerektiği gibi, oyun alanlarının çatı katı ya da bodrum gibi yerler yerine, ebeveynlerin görebileceği alanlarda olması önem taşıyor.

  1. Çocukların Özgür Hareket Edebildiği Alanlar Olmalı

Enerjisi son derece yüksek olan ve özgürlüklerine düşkün olan çocuklar, genellikle kendilerine koyulan sınırlardan hoşlanmaz. Bu nedenle, kapalı mekanlarda da koşmak isteyen çocukların güvenliğini sağlamak için dekoratif objelerin mekanda devrilmeyecek bir şekilde konumlandırılmış olmasına dikkat edilmesi gereklidir.Çocuk Dostu Restoran

  1. Çocuk Menüleri Alternatifleri Olmalı

Çocuklara özel olarak hazırlanmış ve sağlıklı besinler içeren çocuk menüleri, çocukların beslenme düzenine katkı sağladığı gibi, yemek yerken eğlenmesine de yardımcı oluyor. Çocuklar için yalnızca hamburger gibi yağlı besinler sunan restoranlar yerine, çocuklar için sağlıklı ve eğlenceli menüler hazırlayan restoranların tercih edilmesi önem taşıyor.

  1. Çocuklar Yemek Yerken Eğlenmeli

Çocukların yemek yerken de eğlenmesini sağlamak için boyama, oyun malzemeleri gibi materyaller büyük önem taşıyor. Çocukların yemeğini beklerken ya da yemek yerken sıkılmasını engellemek için oyalanabileceği olanaklar sunan restoranlar, ebeveynler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

  1. Çocuklar Kendini Özel Hissetmeli

Çocukların yemeklerini kendi sandalyelerinde yemeleri, tuvalete giderken ebeveynlerden yardım almak zorunda kalmamaları önemlidir. Bu nedenle, mama sandalyesi bulunduran (5 yaş üzeri de) ve çocuklar için özel lavabo ve tuvaleti bulunan mekanlar, çocuk dostu mekan gerekliliklerini daha fazla taşıyor.

Çocukların ebeveynleri ile birlikte gittikleri alanlarda rahat ve mutlu olmaları, kendilerini özgür hissetmeleri ve kaliteli zaman geçirebilmeleri için ebeveynlerin çocuk dostu mekan seçiminde dikkatli davranması önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir