Çocuk Gelişimi

Çocuk Dostu Mekanlar

Ebeveynler çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri mekan bulma konusunda büyük zorluk yaşıyor. Özellikle 5 yaşından küçük çocuklarla yemek, gezi ya da kültür sanat mekanlarına gitmek ebeveynleri zorlayabiliyor.

cocuk-dostu-alanlarİstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş kentlerde dahi çocuklarla birlikte vakit geçirilecek mekanların sayısı oldukça az. Çocuk dostu restoranlar, oteller, kahvaltı mekanları ve cafe, bistro gibi alanların sayısı giderek artarken, ebeveynler de bu mekanları daha fazla tercih etmeye başladı.

Çocuk Dostu Mekan Nedir?

Çocuk dostu mekanlarda, çocuklara yönelik oyun alanı, 3 yaşından küçük çocuklar için mama sandalyesi, bebek bakım odası gibi bölümlerin bulunması gerekiyor. Aile ile birlikte gidilen alanlarda, hem çocukların hem de ebeveynlerin rahat ve sorunsuz bir şekilde vakit geçirebilmesi için mekanın çocuk dostu olması şart. Son yıllarda bu alandaki farkındalık arttığı gibi, çocuk dostu mekanlar da artış gösterdi. Özellikle İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında çok sayıda çocuk dostu mekan açıldı ya da var olan mekanlar çocuk dostu statüsüne erişebilmek için çeşitli revizeler yaptı.

cocuk-dostuÇocuk Dostu Mekanların Avatajları

Çocuk dostu yeme içme, konaklama ya da gezi alanlarının hem çocuklar hem de ebeveynler açısından birçok avantajı bulunuyor.

  1. Çocukların keyifli vakit geçirmesi sağlanıyor.
  2. Çocuk dostu mekanlar, genellikle çocukların sosyalleşebileceği alanlar yaratıyor. Bu şekilde çocukların sosyal etkileşimi artıyor.
  3. Çocuklar çocuk dostu mekanlarda düzenlenen etkinlikler sayesinde, farklı alanlarda bilgi ya da deneyim edinebiliyor.
  4. Ebeveynler, çocuklar için özel bölümü bulunan mekanlarda daha rahat vakit geçirebiliyor.
  5. Çocukların, çocuk oyun odası ya da çocuk bölümü gibi alanlarda eğlenmesi, mekanda bulunan diğer misafirlerin de rahatsız edilmesini engelliyor.

Çocukların aileleri ile birlikte gittikleri alanda keyifli vakit geçirebilmesi açısından çocuk dostu mekanlar büyük öneme sahip olduğu gibi, ailelerin de nitelikli vakit geçirebilmesi için çocuk dostu mekanlar, diğer mekanlara göre büyük avantaj sağlıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.