Çocuk Gelişimi

Çocuk Dostu Mekanların Özellikleri

Ailelerin çocukla birlikte gidebilecekleri restoranların bazı özelliklere sahip olması şart. Çocuk dostu alanların sahip olması gereken temel özellikler şöyle:

Mama Sandalyesi1. Mama sandalyesi

Mama sandalyesi çocukla gidilecek mekanlar için büyük önem arz etmektedir. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklar için, mama sandalyesi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Çocuk veya bebek dostu mekanlar ve restoranlarda mutlaka mama sandalyesi bulunması gerekiyor.

 

 

 


 

Bebek Bakım Odası2. Bebek bakım odası

Bebek bakım odası, bebek alt değiştirme alanı ve emzirme odasını da barındıran kapsayıcı bir alan olabildiği gibi, ayrı bir alan olarak da konumlandırılabiliyor. Çocuk dostu oteller başta olmak üzere, çocuklar için özel alanlara yer veren mekanlarda, bebek bakım odası işlevsel bir şekilde yapılandırılıyor.

 

 


 

Bebek Alt Değiştirme Alanı3. Bebek alt değiştirme alanı

Çocukla gidilecek restoranlar için bebek alt değiştirme alanı büyük önem taşıyor. Özellikle bir saatten uzun vakit geçirilecek alanlarda, mutlaka bebek alt değiştirme alanı bulunması gerekiyor.

 

 

 


 

Açık Hava4. Açık hava

Restoranlar başta olmak üzere, çocukla gidilecek mekanlar açık hava bağlantısı bulundurması ya da direkt olarak açık havada yer alması dolayısıyla ailelere ve çocuklara önemli bir avantaj sağlıyor.

 

 

 


 

Oyun Parkı5. Çocuk Oyun Parkı

Çocuk dostu restoranlar içerisinde, çocuk oyun parkının bulunması, çocuğun yemeğini yedikten sonra, keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Çocuk oyun parkı bulunmayan restoranlar, ebeveynler için büyük zorluklar yarattığı gibi, çocuğun da sıkılmasına ve mutsuz olmasına ortam hazırlayabiliyor. Buna karşın, çocuk oyun parkı bulunan restoranlar, çocukların sosyal gelişimine de katkıda bulunduğundan, çocuklar için önemli bir avantaj sağlıyor.


 

Bebek Emzirme Odası6. Emzirme odası:

Çocuk dostu restoranlarda emzirme odası bulunması şart. Bebek emzirme odası bulunmayan restoranlar, 3 yaşından küçük çocuğu bulunan ebeveynler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Ebeveynler, emzirme bölümü bulunmayan restoranlarda uzun zaman geçiremediği gibi, emzirme odasının temiz ve sağlıklı olması da büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, tek kişilik emzirme odaları, genellikle yeterlilik sağlamadığından, bu bölümlerin en az üç bebeğe yetecek şekilde dizayn edilmiş olması da önem taşıyor.

 


Çocuk Oyun Odası7. Çocuk oyun odası:

Çocukla gidilecek restoranlarda, kapalı çocuk oyun odası bulunması, çocukların güvenliğini sağladığı gibi, eğlenceli vakit geçirmelerine de fırsat veriyor. Restoranlarda genellikle açık oyun parkı ya da çocuk oyun odası bölümlerinden biri bulunuyor. Ancak hem açık hem de kapalı oyun alanı bulunan restoranların sayısı da giderek artıyor.

 

 


 

Oyun Öğretmeni

8. Oyun ablası/Oyun Abisi:

Çocuk dostu restoranlar arasında, oyun ablası bulunan mekanların sayısı oldukça az. Ancak oyun ablası bulunan restoranlar, çocuklu aileler tarafından daha sık tercih ediliyor. Bu mekanlarda, çocuklar hem eğitici hem de sosyal aktivitelerde bulunabildiği gibi, ebeveynlerin ilgilenmesine gerek kalmadan, vakit geçirebiliyor. Bu şekilde ebeveynler, çocukları birlikteyken de nitelikli zaman geçirebildiği gibi, çocuklar da farklı ortamlara uyum sağlama özelliklerini geliştirebiliyor.


 

Çocuk dostu otel, restoran, kültür merkezi ve diğer mekanlar içerisinde bulunması gerekenlere sahip olmayan mekanlarda, hem ebeveynler hem çocuklar hem de mekanda bulunan diğer insanlar keyifli vakit geçiremediğinden, çocukla gidilecek mekanlarda, çocuk dostu niteliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

 

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.