Çocuk Gelişimi

Çocuk Dostu Restoranlar Nasıl Olmalıdır?

Çocuk dostu mekanların sayısı giderek arttığı gibi, çocukla gidilebilecek restoranlar da artış gösteriyor. Ailelerin rahat ve keyifli vakit geçirebilmesi ve aynı zamanda çocukların sorunsuz bir şekilde beslenebilmesini amaçlayan restoranların sayısı özellikle İstanbul’da ciddi artış göstermeye başladı.

Çocuklarla birlikte gidilen restoranlarda, mama sandalyesi, bebek bakım odası gibi alanların bulunması şart olduğu gibi; yemekten sonra çocukların nitelikli vakit geçirmesi için; oyun ya da eğlence alanı veya açık ya da kapalı parkların bulunması büyük önem taşıyor. Çocukların eğiticiler gözetiminde istedikleri gibi eğlenmesi, keyifli bir şekilde vakit geçirmelerini sağladığı gibi; ebeveynler açısından da kolaylık sağlıyor.

Çocuk Dostu RestoranlarÇocuk Dostu Mekanlar ve Özellikleri

Ailelerin çocukla birlikte gidebilecekleri restoranların bazı özelliklere sahip olması şart. Çocuk dostu alanların sahip olması gereken temel özellikler şöyle:

 

 

  1. Mama sandalyesi,
  2. Bebek bakım odası,
  3. Bebek alt değiştirme alanı,
  4. Açık hava,
  5. Çocuk oyun parkı,
  6. Emzirme odası,
  7. Çocuk oyun odası,
  8. Oyun ablası/Oyun abisi

Bu özelliklere sahip olmayan restoranlarda, ebeveynler çocukları ile birlikte vakit geçirmekte zorlandığı gibi, çocuklarda mekanda bulundukları sürece mutsuz oluyor. Ancak çocuk oyun alanı ya da oyun parkı bulunan mekanlarda, çocuklar eğitim açısından kendilerini geliştirebildikleri gibi sosyal faaliyetler sayesinde de iletişim becerilerini arttırıyor. Aynı şekilde ebeveynler de keyifli bir şekilde vakit geçirebiliyor. Bebek bakımı odası, emzirme odası gibi bölümlere sahip olan restoran ve diğer mekanlar da anne ve babalar için büyük kolaylık sağlıyor.

İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok alanında giderek artan çocuk dostu alanlar; ebeveynler, çocuklar ve mekandaki diğer müşteriler açısından, tercih nedeni haline geldi. Çocukların sosyal ve kültürel faaliyetlerinin bu şekilde artması ise çocuk gelişimi açısından büyük önem arz ettiğinden, çocukla gidilecek restoranlar için çocuk dostu niteliği önem taşıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.