Anne Baba Okulu

Çocuk Dostu Tatil Önerileri

Karneler alındı, son zil çaldı, şimdi çocuk dostu tatil zamanı. İşte çocukların hem eğlenebilecekleri hem de bir şeyler öğrenebilecekleri tatil önerileri.

Çocukla tatil planlıyorsanız ve çocuk dostu tatil arayışındaysanız çocuk gelişimini destekleyici bu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Çocuk Dostu Tatil

Çocuk Dostu Tatil

Aile ile Kamp

Kamp tatilleri, birçok çocuğun en sevdiği tatil türüdür. Ailece kamp yapılarak geçirilen bir tatilde çocuklara en çok doğa sevgisi aşılanmış olur. Bu sevgiyle birlikte doğada yaşayan her şeyi koruması ve bu dünyayı onlarla birlikte paylaştığımızı öğrenir.

Antik Kentler, Müzeler, Ören Yerleri

Tatil süresince ören yerlerinin ve müzelerin gezildiği tatillerde çocuklar özellikle Anadolu’nun geçmiş tarihine yönelik bir bilince kavuşurlar. Örneğin, Ege Bölgesi’nde bir tatil planı yapıyorsanız burada çocuklarınızla birlikte keşfedeceğiniz harika antik kentler var. Bu antik kentler arasında Bergama’nın Pergamon’u, Selçuk’un Efes’i, Sardes, Afrodisias gibi antik kentler, bir zamanlar bu toprakların ne kadar büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptığına dair çocuklarda farkındalık oluşturur.

Çocuk Dostu Tatil

Deniz Tatili

Sahil kentlerinde yapılan deniz tatili ise çocuklara eğlenceli bir tatil geçirme fırsatı sunar. Ayrıca eğer ki çocuğunuzda denize girme korkusu varsa, onunla birlikte eğlenceli su sporları yaparak bu korkusunu yenmesinde yardımcı olabilirsiniz. Onunla birlikte yapacağınız bir kano ya da deniz bisikleti gezisiyle denize karşı olan tüm korkularını yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü

Tatilde çocuğunuzla kanyon gibi farklı doğa oluşumlarında, patikalarda yürüyüş yapmak, tırmanmak, atlamak gibi aktiviteler çocuğun doğayı tanımasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, doğada gerçekleştirilecek bu yürüyüşler çocuğunuzun kendine güvenini sağlamasının yanında, her zorluğun sonunda başarıyı elde edeceğini öğrenmesi gibi daha birçok katkı sağlamaktadır. Eğer Antalya taraflarında bir tatil planlıyorsanız Saklıkent kanyonunda çocuğunuzla yürümenizi tavsiye ederiz.

Çocuk Dostu Tatil

Eğlenirken Öğrensin

Yakın tarihi öğrenmek ve vatan sevgisi aşılamak için en ideal rotalardan biri ise Çanakkale’dir. Eğer ki tatilinizi Çanakkale’de yapıyorsanız ya da tatile Çanakkale üzeri gidecekseniz, Çanakkale Şehitliği’ne mutlaka uğrayın. Bu şehitliği gezmek çocuklarınıza vatan sevgisinin yanı sıra milli değerlerin ne olduğunu ve bu değerlerin önemini anlamalarına yardımcı olur.  

Otelinizde Çocuk Kulübü Olmalı

Tatil süresince gezmek istemeyen, sadece otelde çocuğuyla dinlenmek isteyen ailelerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktalardan birisi tesiste çocuk kulübünün olup olmadığı, kısaca çocuk dostu bir otel olup olmadığıdır. Eğer ki otelde bir çocuk kulübü varsa; çocukların paylaşımcı olma yönünü geliştirerek, kalabalık grupla birlikte paylaşarak hareket etme kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir