Çocuk Haberleri

Çocuk Eğitiminde Oyun Dili

Oyun, çocukların hayatı tanıma biçimidir. Çocuklara olumlu davranışları sevgiyle kazandırmanın tek yoludur. Oyun, iş birliği yapmayı, iletişim kurmayı, uyumlu olmayı, paylaşmayı, saygı duymayı, kurallara uymayı, sıra beklemeyi, yenmeyi, yenilmeyi öğretir. Yenilgi ile yüzleşmeyi ve bu duygu ile başa çıkabilmeyi gösterir. Kimi zaman da dışlanmayı yaşatır. Anne baba olarak, biz bu duyguları yaşadık, yaşadıkça öğrendik. Şimdi ise kuralları çocuğumuza kuru kuru anlatarak öğretmeye çalışıyoruz. Oysa elimizde ‘oyun’ diye çok sahici bir yardımcı var. Teknolojinin oyununa gelmeyip çocuklarımızı oyun oynamaya teşvik etmeliyiz. Çocuklar öğrenirken deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar. Oyun ise deneyimlemenin ta kendisidir.

Nur Eda Kasap, ‘Çocuk Eğitiminde Oyun Dili’ kitabında yeni çağın ‘hızlı’ çocukları için en uygun ‘oyun dili’nin şifrelerini veriyor.

Kitap ayrıca, çocuk yetiştiren ve bu işe gönül verenler için bir başka önemli noktayı; okul öncesi eğitim de detaylıca inceliyor. Öneminin çok daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde, eğitim modellerini tek tek ele alarak çocuğu için en iyisini isteyen anne babalara rehberlik ediyor, bu işi meslek olarak seçmiş eğitimcilere de bilgilerini tazeleme fırsatı veriyor.

Oyunsuz çocuk olmaz. Oyun ile gelişim arasındaki ilişkiyi irdeleyen kitaplar çocuğu ve anne-baba olarak kendimizi anlamamıza yardım eder. Oyunun giderek mekanikleştiği, yazılımların elverdiği ölçüde ‘yaratıcılık’, markaların elverdiği ölçüde ‘çeşitlilik’ olduğu bir dönemde hayal gücünün ve yaratıcı oyunun yerini keşfetmemiz gerekiyor.

Prof. Dr. Yankı Yazgan

Oyun… Çok basit ama bir o kadar da gizemli… İnsan yaşamının bebeklikten erişkinliğe tamamında var olan oyunun her yönüyle çok güzel bir anlatımını okuyacaksınız. Teşekkürler Nur Eda Kasap Süslü.

Doç. Dr. Burcu Özbaran
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı

Nur Eda Kasap Süslü - Çocuk Eğitiminde Oyun DiliNur Eda Kasap Süslü’nün içtenlikle, sevgiyle yazılmış, bilimin en son gelişmeleri ile desteklenmiş bu kitabı ebeveynler ve eğitmenler için harika bir başucu kitabı. Türk kültürünü ve dilini yansıtan örneklemeleri, içindeki bilgilerin hayata kolaylıkla geçirilmesini sağlayacak nitelikte. Keyifle okudum, sevgiyle öneriyorum.

Gülgün Sharafat
Psikolog

Oyunun çocuk gelişimindeki önemini burada anlatmak sanırım pek doğru olmaz. Çocuklar ve oyun konusunda ciddi anlamda mesai harcayan uzmanımız Nur Eda Kasap Süslü’nün yeni kitabını okuyunca oyun oynayan ve oyunla öğrenen mutlu çocuklar hayal ediyorum. Mutlu çocuklar ve mutlu bir gelecek umuduyla Nur Eda’ya meslek yaşamında daha nice başarılar diliyorum.

İsmail Sönmez
Psikolojik Danışman

Oyun, çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olmaktadır. Kitabın beşinci bölümünde anlatılan tüm oyunlar çocukların gelişimine katkı sağlayacak niteliktedir. Hayata geçirmesi kolay örnekler içeren bu kitabı tüm anne baba ve eğitimcilere tavsiye ediyorum.

Elif Akgüner
Psikolog

Çocuklarımı anlamak için onların fiziksel gelişimleri kadar kişiliklerini de sevgiyle ve huzurla yoğurmak gerektiğinin bilincindeydim. Bu bilinçle ‘yeniden keşfetmek’ gerekiyordu her şeyi. İşte Nur Eda Kasap Süslü’nün Çocuk Eğitiminde Oyun Dili kitabında çocuklarınızı yeniden keşfedeceksiniz… Belki kendinizi de…

Selda Kulluk Yerdelen
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Nur Eda Kasap Süslü, ilk kitabında olduğu gibi bu üçüncü kitabında da biz büyüklere çocuklarla oynamanın ve oyunun önemini anlatıyor. Oyun, çocukların hayatı tanıma biçimidir. Çocuklara olumlu davranışları sevgiyle kazandırmanın tek yoludur. Oyunu ciddiye alıp ‘mış’ gibi yapmadan oynarsanız, göreceksiniz ki çocuğunuz da siz de mutlu olacak ve beraber kaliteli zaman geçireceksiniz. Bu kitap, okul öncesi eğitimin öneminin çok iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde, eğitim modellerini tek tek ele alarak çocuğu için en iyisini isteyen anne babalara yol göstermekte, aynı zamanda bu işi meslek olarak seçmiş olan eğitimcilere de bilgilerini tazeleme fırsatı vermektedir. Sevgili Nur Eda Kasap Süslü’ye eline yüreğine sağlık diyor, kitabının çocuk yetiştiren ve bu işe gönül veren tüm okuyuculara ulaşmasını diliyorum.

Ayfer Erbil
Çocuk Gelişim Uzmanı

Kitaba adını veren ‘oyun’ kelimesinin sadece çocuklar için değil, yetişkinler ve biz eğitimciler açısından da ne kadar önemli olduğunun vurgulandığı muhteşem bir yol gösterici. Herkesin hayatından bir kesit bulabileceği, samimiyetle yazılmış, aktif eğitim modelleriyle pekiştirilmiş ve bir çırpıda okunan bir başucu kitabı. Nur Eda Kasap Süslü’nün yayınlanan iki kitabı sonrası merakla beklenen Çocuk Eğitiminde Oyun Dili kitabının, dilinde ve yüreğinde ‘oyun’ olan herkese ulaşması dileğiyle…

Özlem Vardar
Çocuk Gelişim Uzmanı

Kitap İçeriği:

– Oyun

Anne-Babanın Etkisi
Kendini Doğrulayan Kehanet
Oyunun Etkileri
Çocuk ve Bağlanma
Oyun ve Yetişkin
Eskidendi Çok Eskiden
Oyuna Çağrı
Oyuncaklar

– Konuşma Dili ve Beden Dili

Konuşma Dili ve Dil Kalıpları
Beden Dili
Beden Bize Ne Söyler?
Çocukların Beden Dili

– Öğrenme

Öğrenme Nedir?
Öğrenmenin Aşamaları
Beyin Nasıl Öğrenir?
Öğrenme Başlıyor
Hafıza Nedir?
Dikkat Nedir?

– Okul Öncesi Dönemde Eğitim Yaklaşımları

Okul Öncesi Eğitimin Tarihçesi
Montessori Eğitim Yaklaşımı
Reggio Emilia Eğitim Yaklaşımı
High Scope Eğitim Yaklaşımı
Scamper
Çoklu Zekâ Kuramı
Anaokulu Nedir?

– Oyun Örnekleri

Dondum
Pilim Bitiyor
Bayan Tavşan – Bay Bilgin
Sence?
Sessizlik Oyunu
Ellerim
Ayna Ayna
Hedef Kartları
Kelime Avı
Harçlığım Nerede?
Tarzını Söyle
Sıra Sende
Gönüllü Kim?
Sadece İki Dakika
Gözlerime Bak

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir