Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi İçin Doğru Oyuncak Şart

Oyuncak seçimine dikkat

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Geliştirme Müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret ederek “Bazen çok iyi niyetle yaptığımız, çocuğumuz mutlu olsun diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse bu, çocuğun ileriki aşamalarda gelişim evrelerine de engel oluyor” dedi.

Üstünbaş, özellikle 0-3 yaş döneminin çocuğun hem kişilik yapısının hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle; bu yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğini dikkat çekti.

Eğitim başarısında oyuncaklar da rol oynuyor

Alınan her oyuncağın çocuğun geleceğine yön verdiğini ifade eden Üstünbaş sözlerine şöyle devam etti: “Örnek vermek gerekirse; üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorular. Çocuklar paragrafı okur, soruya geldiği zaman tekrardan paragrafa dönme ihtiyacı duyar; çünkü çocuk kısa bellek, uzun bellek çalışması yapmamıştır. İşte söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Benzeri durum silah vb. oyuncaklar için geçerli. Bu tür oyuncaklar, onun ileride yasa dışı işlere bulaşmasına bile neden olabilir. Bu gibi şeylerin raflara bile konulmaması gerekir.”

Her yaşın oyuncağı farklı

0-6 ay: Çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar. Yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve toplar. Kırılmaz aynalar, dişlikler, parlak resimler, kumaş kitaplar, birbirine geçen plastik halkalar.

7-12 ay: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme
oyuncakları.

1-2 yaş: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları, bebek arabaları, üç tekerlekli bisiklet, legolar, küpler, içi içe geçirerek şekiller üretebileceği oyuncaklar, yapbozlar, akam/sayma oyuncakları, oyun hamuru, basit kısa öykülerin yer aldığı kitaplar.

3-6 yaş: Küçük trenler, akülü arabala, renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, her türlü ritim enstrümanı, piyano, çeşitli boya kalemleri, resim kağıtları, basit video oyunları, oyuncak daktilo veya bilgisayar, resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar, gerçekçi öyküler.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.