CiciPedia

Çocuk Hakları

Çocuk Hakları Günü, her yıl 20 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. Çocuk hakları, tüm dünyadaki çocukların sahip olduğu evrensel haklardır ve bu hakların korunması oldukça önemlidir. 

cocuk-haklari-nelerdir

Çocuk hakları, tüm dünyada çocukların sahip olduğu hakları tanımlayan ve çocukların sahip olduğu hakların korunması olarak tanımlanabilir. Her çocuk, doğuştan bazı haklara sahiptir. Eğitim, sağlık, yaşama, barınma, cinsel ya da psikolojik sömürüye karşı korunma gibi haklara sahip olan çocuklar, yetişkinler ya da diğer çocuklar karşısında savunmasızdır. Bu nedenle çocuklara bazı hakların verilmesi ve bu hakların korunması, tüm çocuklar için çok önemlidir.

Çocuk Hakları Nelerdir?

İnsan hakları kavramının içinde düşünülmesi gereken çocuk hakları, günümüzde gelişmiş ülkelerde iyi bir şekilde korunurken, gelişmemiş ülkelerde çocuklar sömürüye uğramaktadır. Beslenme ve barınma gibi en temel ihtiyaçlardan dahi mahrum bırakılan çocuklar, eğitim hakkından da uzak kalmaktadır.

Çocuk Haklarının İhlali

Çocuk ya da yetişkinlerin sahip olduğu her hak, kanunlar ile belirlenmiştir. Ancak gelişmemiş ülkelerde bu kanunlar yeterli seviyede olmadığı gibi, uygulama açısından da başarısızdır. Günümüzde farklı ülkelerdeki milyonlarca çocuk; açlık gibi sorunlar ile mücadele etmek zorunda olduğu gibi, cinsel ya da psikolojik sömürüye uğramaktadır. Bunun yanı sıra, savaşlar nedeniyle her yıl yüz binlerce çocuk öldürülmektedir.

Çocuk Hakları Nasıl Korunur?

Çocuk haklarının ihlali, yalnızca gelişmemiş ülkelerde değil, gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkelerde de görülebilmektedir. Çocuk istismarı ya da çocukların kötü şartlarda işçi olarak çalıştırılması, ne yazık ki dünyanın her yerinde rastlanabilen bir durumdur. Bunun için Çocuk Hakları Platformaları, UNICEF, Uluslar arası Af Örgütü gibi toplum kuruluşları çalışmalar yapmakta ve dünyanın her yerinde çocuk haklarını savunmaktadır.

Çocuk Haklarının Önemi

Çocuk hakları önem verilmesi ve herkes tarafından korunması gereken bir kavramdır. Çocukların sahip olduğu hakların genişletilmesi ve var olan haklarının sürdürülebilmesi için dünyanın her yerinde çalışma yapan birçok sivil toplum örgütü ve aktivist bulunmaktadır. Çocuklar, her daim geleceğimiz olduğundan, bu bilinçle hareket edilmesi ve çocuk hakları konusunda herkesin bilgilendirilmesi gereklidir.

Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü Nedir

Dünya Çocuk Hakları Tarihçesi

Dünya Çocuk Hakları Türkiye Bildirisi

Çocuk Hakları ve Medya

Çocuk Hakları Sözleşme Maddeleri

Dünya Çocuk Hakları Bildirisi

3 Yorum

3 Yorum

 1. zeynep

  16 Kasım 2016 at 19:53

  10 tane çocuk hakları söylermisninz

 2. Gül

  15 Nisan 2016 at 23:11

  Çirkin bir olayda (cinsel istismar)Mağdur olan bir çocuğu,mağdur olarak değilde suçlu gibi annesine adkadaşlarına gösterip idare kapısına dizilmesi,yapmadığı bir suçu yapmış gibi gösterilmesi okul önünde küçük düşürülmesi\r\nDaha sonra suçlu değil mağdur olduğunun anlaşılması,ama özür dilenmemesi,okul arkadaşları önünde rencide edilmesi.müdür yardımcısının “oğlunuz mağdursada bu durumdan rahatsızlık duyup şikayetçi olmadıysa demek ki hoşuna gidiyordu” demesi onurunu zedelemesi, utandırılması bunun cezası nedir öğretmene müdür yardımcısına ne ceza verilir

 3. Nisa

  23 Ekim 2015 at 18:47

  selam. Bu sitede ne gibi bilgiler paylasılıyor

  • Editor

   27 Ekim 2015 at 09:51

   🙂 Hoşgeldin Nisa 🙂 @Nisa

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.