Kültür Sanat

Çocuk oto güvenli koltuğu kullanımı zorunlu oluyor

18 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete’de 1 Haziran 2010’dan itibaren trafikte 135 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların trafikte seyahatleri sırasında güvenliklerinin sağlanması için, ağırlıklarına uygun ECE R44 güvenlik standardına uygun çocuk bağlama sistemlerinin araçlarda kullanılması zorunluluğu yayınlanmıştı.

Uygulamanın başlamasına günler kala bu konuda ilk çalışma, trafikte güvenlik konusuna son derece hassas bir yaklaşım gösteren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gayrettepe Trafik Denetleme Şubesi tarafından yapıldı.

13 Mayıs 2010 tarihinde Denetleme Şubesi’nde görevli 350 polis memuruna çocuk oto güvenlik koltuğu zorunluluğu başladığı tarihten sonra trafikte yapacakları genel kontrollerde bilgi sahibi olmaları için konu ve ürünlerle ilgili bir eğitim verildi.

‘’Çocuklarımızı Hayata Bağlayalım” projesi ile uzun yıllar Türkiye’deki trafik kazalarında yüksek çocuk ölüm oranlarına dikkat çekmeye yönelik çalışmalar yapan Maxi-Cosi oto koltukları Türkiye distribütörü Grup Baby işbirliği ile verilen eğitimde Avrupa ve Türkiye’deki yasal durum ve kazalarda çocuk ölüm oranları, oto güvenlik koltuklarının çocukların can güvenliğini korumadaki önemi ve etkisi, yeni trafik yönetmeliği, son Avrupa Standardı’na uygun koltuğun taşıması gereken güvenlik sertifikasının ne olduğu ve nasıl anlaşılacağı, hangi yaş grubunda hangi koltuk kullanılması ve nasıl bağlanması gerektiği, oto güvenlik koltuklarının arabaya bağlanma yöntemleri ve IsoFix bağlantısının ne olduğu gibi genel ve teknik bilgiler aktarıldı.

Eğitimi gerçekleştiren İstanbul 2. Bölge Kısım Amiri Orhan Sınav, Haziran ayından itibaren kontrollerin başlayacağını ve yönetmeliğin belirlediği şartlar çerçevesinde trafikte kontrollerini yapacaklarını belirtti. Polis memurlarının çok merak ettiği konularda soruları da cevaplayan Orhan Sınav, çocukların oto güvenlik koltuğu olmaksızın seyahat ettikleri ya da uygun şekilde bağlanmadığı durumlarda uygulanacak cezanın 62 TL olduğunu ancak amaçlarının ve önceliklerinin ceza kesmek değil çocukların trafikte araç içinde güvenli seyahat etmelerinin ve can güvenliklerinin sağlanması olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.