Bebek

Çocuk Sahibi Olamayan Çiftler için Tüp Bebek Tedavisi

Ortalama her üç kadından birinin yaşamlarının bir döneminde kısırlık ile mücadele etme durumunda kalabilirken düzenli bir ilişkiye karşın çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisi uygulanabiliyor. 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşamalarına karşın, çocuklarının olmaması durumunda, gerekli tetkikler için uzman doktora başvurmaları gerekiyor.

Tüp Bebek Tedavisi

Cinsel birleşme yöntemiyle hamile kalamayan kadınlara uygulanan tüp bebek tedavisi, yumurtlatma ilaçlarıyla geliştirilen yumurtaların yumurtalıklardan alınması ve erkek eşten alınan spermler ile vücut dışında döllenmesi ve elde edilen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesidir.

Tüp bebek tedavisi, yumurtalık kanallarında tıkanıklık nedeniyle çocuk sahibi olmayan kadınlara uygulandığı gibi, endometriozis, polikistik over, antisperm antikorlarına bağlı immunolojik kısırlık, kadında ileri yaş, erkeğe bağlı kısırlık ve nedeni bilinmeyen kısırlık vakalarında da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi; aşılama, tüp bebek yöntemi, mikroenjeksiyon tipi tüp bebek, IMSI olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır.

Yumurtalıkların uyarılması için hormon ilaçlarının kullanıldığı ilk aşamada, fazla sayıda yumurta oluşması sağlanıyor. İkinci aşamada ise lokal anestezi ile ultrasonografi sayesinde yumurtalar toplanıyor. Elde edilen yumurtalar sperm ile birleştirilerek özel besiyerler ile bir araya getirdildiği gibi, oluşan embriyolar anne adayının rahmine transfer ediliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.