CiciceeTV

Çocuk Yogası Nedir? Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk yogası çocukların hayal gücünü destekler, daha iyi nefes almalarını sağlar, esnek ve enerjik olmalarına yardımcı olur.

Çocuk yogası klasik yoga hareketlerinin çocuklara uygun hale getirilerek uygulandığı; çocukların eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygularını pekiştirmeye yarayan egzersizler bütünüdür.

Çocuk yogası

Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Yoga, çocukların güç kazanmasına ve esneklik geliştirmesine yardımcı olur: Bugünün çocukları, ekranlara bakarak ya da okul gidip gelerek zaman geçiriyor. Çocuklar için yoga, çocuklarınızın daha fazla hareket etmesini sağlamanın harika bir yoludur. Çoğu çocuk genellikle güçlü ya da esnektir, ancak genellikle aynı anda her ikisi değildir. Yoga bu konuda çocuğunuza yardımcı olabilir. Çocuğunuzu sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik etmek için daha fazla yol arıyorsanız, çocuklarınızı besleyecek çocuk yogasını deneyebilirsiniz.

Yoga çocukları sağlıklı bir geleceğe hazırlar: Yoga, çocuğunuzun sağlıklı bir gelecek için hazırlanmasına yardımcı olabilir. Örneğin, yoga, çocuğunuzun metabolizmasını düzenlemenin yanı sıra, kilo kontrolü ve çocuklukta obezitenin önlenmesinde de yardımcı olabilir. Ek olarak, düzenli bir yoga uygulamasının diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynadığına inanılmaktadır. Erken yaşlarda başlamakta fayda var.

Yoga çocuklarda anksiyeteyi azaltır: Yoga yapanlar, düzenli bir yoga pratiğinin ne kadar sakinleştirici olduğunu bilirler. Yoga yapanların kendini iyi hissetmesinin nedeni, yoganın beyindeki stresi ve endişeyi azaltma ile ilgili kimyasalları serbest bırakmasıdır. Bu etkiler yetişkinlere yönelik değildir; endişeli çocuklar da endişelerini gidermelerine yardımcı olmak için yoga yapabilirler.

Yoga, çocuğunuzun okuldaki performansını artırabilir: Her gün okulda çocuklar zihinsel odaklanma gerektiren bir sürecin içine girerler. Bazen çocuklar başarılı olma baskısı nedeniyle okula bağlı stres ve endişe yaşayabilir. Stres öğrencilerin okulda ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını engelleyebilir. 159 yüksek stresli öğrenci tarafından yga yapılmasının ardından, stres seviyelerinin düşmesinin yanı sıra, aynı zamanda okulda daha iyi performans gösterdikleri gözlemlendi.

Yoga, çocuklara vücutlarına iyi bakmayı öğretir: Yoga çocuklara bedenlerini dinlemeyi ve ona bakmayı öğretmede etkili olabilir. Yoga bedenimizin nasıl iyi olacağını keşfetmenin de bir yoludur. Çocukların yaşamları boyunca devam edebileceği öz bakım stratejileri böylece öğrenilebilir. Örneğin çocuğunuz iyi bir gece uykusu almakta zorlanıyorsa, yoga ona yol gösterici olabilir.

Yoga, çocukların düşüncelerini kontrol etme yeteneğini geliştirir: Günlük yoga ve dikkatli olma pratiği, çocuklara zihinleri, duyguları ve bedenleri arasındaki bağlantının farkında olmalarını öğretir. Örneğin, bir çocuk ev ödevinde kötü bir not aldığında “tembelim ”diye düşünebilir. Oysa yoga ona düşüncelerini olumluya çevirmeyi öğretir. Bu durumda nerede yanlış yaptığını sorgular ve iyileştirmeye çalışır.

Çocuklar Yogaya Nasıl Başlayabilir?

Kaynak: ABCs of Yoga for Kids with Teresa Power
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir