Çocuk Gelişimi

Çocukla Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocukla tatil planı yaparken, çocukların kıyafet seçimi, beslenme düzeni, olası sinek ve böcek sokmaları ve oluşabilecek hastalıklara karşı ateş düşürücü gibi önlemlerin alınması önem taşıyor.

Çocukla Tatil

Çocukların bağışıklık sistemi yeterince gelişmediğinden, yaz aylarında beslenme ve sıvı tüketimi konusunda dikkatli olunması önem taşıdığı gibi, oluşabilecek hastalıklar konusunda da önlem almak gerekiyor.

Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Çocuğun besin, güneş ya da polen alerjisi varsa, alerji ilaçlarını almayı unutmayın.
 2. Böcek ve sinek ısırmalarına karşın, yanınızda jel ya da krem bulundurun.
 3. Enfeksiyonel hastalıklara ya da hava değişimlerinden kaynaklanabilecek hastalıklara karşı yanınızda ateş düşürücü bulundurun.
 4. Kıyafet seçimini; pamuktan yapılmış, esnek ve terletmeyen ürünlerden yana kullanın.
 5. Çocuğun yolculuk sırasında sıvı tüketimini kontrol edin.
 6. Çocuğun havuz ya da denize girerken, güvenliğinden emin olun.
 7. Güneşin altında, özellikle saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında uzun süre kalmamasına dikkat edin.
 8. Çocuklar için yüksek korumalı güneş kremleri ve yağlar kullanın.
 9. Çocukla tatil sırasında, sıvı tüketiminin yanı sıra, beslenme düzeni konusunda da dikkatli olun. Çocuğun bağışıklık sistemini korumak için vitamin almasına özen gösterin.
 10. Tatil bölgesinde, hijyen koşullarından emin olmadığınız yiyecekleri çocuğunuzun tüketmesini engelleyin.
 11. Uyku düzeni konusunda dikkatli olun. Çocukların 13 yaşına kadar günde en az 9-10 saat uyuması gereklidir. Bu sürenin altına düşmemeye özen gösterin.
 12. Güneşin yoğun olduğu saatlerde, bebeklerin ve çocukların başlarını ıslatarak, ferahlamalarını sağlayın.
 13. Düşme ve güneş çarpması gibi travmalara karşı dikkatli olun. Yaz aylarında çocukların çok sık karşılaştığı bu durumlardan korunmak için güvenlik önlemleri alın. Olası kaza durumlarında, ilk müdahalenin geciktirmeden yapılmasını sağlayın ve en yakın sağlık kuruluşundan yardım alın.
 14. Enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen ishale karşı dikkatli olun. Yüksek ateş ve kusma ile gelişen ishal karşısında, doktora başvurun.

Yaz aylarında, çocuklarla keyifli bir tatil yapabilmek ve oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için beslenme, sıvı tüketimi ve uyku düzenine dikkat etmeniz gerektiği gibi, güvenlik koşullarından emin olmanın da büyük önem taşıdığını unutmayın.

Adım Adım Çocukla Tatil Önerileri

Sıcak havalarda, bebekler ve çocukların güneşe uzun süre maruz kalması ya da yeterli miktarda sıvı alamaması, güneş çarpması, cilt ve göz hastalıkları, sindirim yolu problemleri gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Acıbadem Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sanem Pişkin, çocukların yaz dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için ebeveynlere önerilerde bulundu.

 1. Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Sıcak havalarda çocuklar daha fazla terlediğinden, yüksek miktarda sıvı kaybediyor. Bu nedenle sıvı ihtiyacı artığı gibi, çocukların katkı maddesi içermeyen ve mineral bakımından zengin olan sıvıları tüketmesi gerekiyor. Su tüketimi yaz aylarında önemli olduğu gibi, taze sıkılmış meyve suları da çocukların vitamin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor.

 1. Sebze ve Meyveleri İyi Yıkayın
Sağlıklı Bir Yaz Tatili için Öneriler

Yaz aylarında alerjik reaksiyonlar daha sık görüldüğü gibi, enfeksiyonel hastalıklar da daha hızlı yayılıyor. Bu nedenle, sebze ve meyvelerin iyi bir şekilde yıkanması çocukların sağlığı açısından önem taşıyor. Çocukların hazır olarak tükettikleri yiyeceklerin güvenilirliğinden de emin olmak gerekiyor.

 1. Yiyecekleri Buzdolabında Saklayın

Sütlü, yumurtalı ya da tavuklu besinler yaz aylarında çok daha hızlı bir şekilde bozulduğu gibi, yiyeceklerin dışarıda bekletilmesi mikrop üretmesine yol açıyor. Sıcak havalarda bakteri ve mikroplar daha hızlı ürediğinden, yiyecekleri buzdolabında saklamak gerekiyor.

 1. Dondurma Aldığınız Yerlere Dikkat Edin

Çocukların yaz aylarında en fazla tükettiği yiyecekler arasında yer alan dondurmanın güvenilirliğinden emin olmak gerekiyor. Uygun şartlarda saklanan ve hijyenik bir şekilde üretilen dondurmalar aşırıya kaçmadan tüketilebileceği gibi, sağlık açısından en uygun olanının ev yapımı dondurma olduğunun unutulmaması gerekiyor.

 1. Çocuklar Sık Duş Almalı
Sağlıklı Bir Yaz Tatili için Öneriler

Çocuklar için yaz aylarında bol kıyafetler seçilmesi önem taşıdığı gibi, kalın ya da dar giysilerin pişik, mantar gibi sorunlara yol açtığı unutulmamalı. Bu nedenle çocuklara bol kıyafetler giydirilmeli ve çocuklar sık sık ılık suyla duş almalı.

 1. Güneşin Dik Geldiği Saatlerde Dışarı Çıkmayın

Çocukların yaz tatilini iyi bir şekilde geçirebilmesi ve sağlık sorunları ile karşılaşmaması için güneşe çıkılacak vakitlere de dikkat etmek gerekiyor. Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşte uzun süre beklememek gerektiği gibi, çocukların gözlük ve şapka kullanması önem taşıyor.

 1. Çocukların Girdiği Havuzlara Dikkat Edin

Havuzlar, enfeksiyonel virüslerin en hızlı ve kolay yayıldığı alanlardan biri olduğundan, çocukların gireceği havuzlara dikkat etmek gerekiyor. Enfeksiyon riski olan havuzların kullanılmaması gerektiği gibi, çocukların deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra duş almaları büyük önem taşıyor.

Çocuklarla birlikte sağlıklı ve güvenli bir yaz tatili için ebeveynlerin beslenme, sıvı tüketimi, kıyafetler ve güneşe çıkma saatleri konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir