Anne Baba Okulu

Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ayları yaklaşırken, tatil planları yapanların sayısı da artığı gibi; bebeği ya da küçük çocuğu bulunan birçok ebeveyn çocukla tatil telaşı yaşamaya başladı. Küçük çocuğu olan ebeveynler tatil için genellikle yazlık ev, tatil köyü gibi alanları tercih etmesine karşın, çocukla tatil yapabilmek için her ebeveynin bir listeye ihtiyacı var.

Çocukla Tatil için En Uygun Zaman

Çocukla Tatil

Çocukla tatile çıkmak için Haziran ayı ya da Ağustos ayının sonları ile Eylül ayının başları için plan yapmak güneşten fazla etkilenmemek için son derece önemli. Sıcak havalardan çok fazla etkilenen çocuklar, yaz tatilinde sağlık sorunları ile mücadele etmek durumunda kalabiliyor. Bu nedenle, çocukla tatil için hava sıcaklığının ortalamanın üstünde olduğu zamanlar seçilmemeli. Buna ek olarak, güneşin en fazla UVL ışını yaydığı öğle saatlerinde de çocukların uzun süre güneş altında kalması engellenmeli.

Çocukla Tatile Giderken Hangi Eşyalar Alınmalı?

Çocukla Tatil

Çocukla tatil yapmak isteyen ebeveynlerin çocuk kıyafetleri seçimi konusunda dikkatli davranmaları şart. Fazladan birkaç kıyafet almak beklenmedik olumsuzluklara karşı önlem oluşturacağı gibi, tatil için denize yakın yerlere gidilecekse, çocukların ihtiyaç duyabileceği ekipmanlara da dikkat etmek gerekiyor. Tatile çıkmadan önce, valizde mutlaka bulunması gerekenler şöyle:

 1. Acil durumlar için ateş düşürücü, ateş ölçer ve ağrı kesici gibi sağlık malzemeleri,
 2. Böcek sokmalarına karşı, kaşıntı giderici ya da sinek kovucu ilaçlar,
 3. Çocuğun sevdiği oyuncaklar,
 4. Denize ya da havuza gidecekler için; kolluk, simit, deniz yatağı gibi ekipmanlar ile çocuğun deniz kenarında oynaması için kova, kürek gibi eşyalar,
 5. Çocuğun güneşten olabildiğince az etkilenmesi için güneş kremi,
 6. Gözlük ve şapka,
 7. Yoldan olumsuz etkilenen çocuklar için bulantı önleyici ilaçlar,

Denize ya da havuza gidecek olan ailelerin güneşe dikkat etmesi son derece önemli olduğu gibi, çocuğun susuz kalmamasına da dikkat etmeleri şart. Dağ, ova, orman gibi alanlara gidecek olan ailelerin ise böcek kovucu ve spor ayakkabı almaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Çocukla Tatil için Kalacak Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

cocukla-tatil (1)

Çocuklarla gideceğiniz otellerde çocuk gelişim öğretmeni, animatör, bakıcı gibi çalışanların olması ve çocuklara yönelik organizasyonların gün boyu devam etmesi de önem taşıyor. Tiyatro, animasyon filmler, şovlar gibi aktiviteler ile atölye çalışmalarının yapıldığı oteller ya da tatil alanlarında çocuklar hem eğlenceli bir tatil geçirecek ve kişisel gelişimlerine katkı sağlama fırsatı bulacak hem de ebeveynler tatilde rahat bir şekilde hareket edebilecektir.

Çocukla tatili otelde geçirecek olan ebeveynler; yemeklere ve otel doktorunun hangi saatlerde görev yaptığına dikkat etmeli. Çocukla birlikte, şehirden uzak tatil alanlarına giderken ise bu kıstaslar göz önünde bulundurulmalı ve olası olumsuzluklara karşı önlem alınmalıdır.

 • Otelde kalacak olan ebeveynler için çocuk/bebek yatağı olan odaları bulunan otelleri seçmek gereklidir.
 • Otelde çocuklara uygun yiyeceklerin bulunması şarttır.
 • Ebeveynlerin rahat bir tatil geçirebilmesi için otelde çocuk oyun alanlarının bulunması önemli olduğu gibi, çocukların tatilde daha çok eğlenebilmeleri ve sosyalleşmeleri için de bu kıstas şarttır.
 • Otel dışında konaklayacak olan ebeveynlerin, çocuğun özel durumlarını göz önünde bulundurarak hazırlık yapmaları gereklidir. Özellikle alerjisi olan çocuklara bu konuda özen gösterilmelidir.

Çocukla Tatil Yolculuğu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebekle tatil

Çocukla tatil için uçak ya da otomobil yolculuğu sıklıkla tercih edilmektedir. 4-5 saati aşan yolculuklar için hava yollarının tercih edilmesi önem taşıdığı gibi, bu duruma çocuğun özelliklerine göre karar verilmelidir.

 • Otomobil yolculuğunda sıklıkla mola verilmeli ve çocuk uyumuyorsa, hava alması sağlanmalıdır.
 • Çocuğun beslenme düzeninin bozulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Otomobil yolculuğunda, trafik etkenine dikkat edilmeli ve trafiğin seyrek olduğu saatler seçilmelidir.
 • Uçak yolculuğunda çocuğun oyalanabileceği ve eğlenebileceği eşyaları ebeveynlerin yanına alması önemlidir.

Çocukla tatile çıkmak ebeveynler için çoğu zaman yorucu olsa da; kalacak yer seçimi ve tatil alanı iyi bir şekilde organize edildiği durumda, harika bir tatil yapabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.