CiciceeTV

Çocuklar İçin Anime Önerileri

Çocuklar için anime önerileri ile çocuklara animeyi sevdirebilirsiniz. Çocuklar hangi animeleri izleyebilir? Anime çocuklar için uygun mu?

Anime listesine geçmeden önce animenin ne olduğundan bahsedelim. Haydi birlikte anime dünyasına girelim.

Anime Nedir?

Anime, Japonya dışında yaşayan insanlar tarafından Japonya’da üretilen karikatürleri veya animasyonu tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. İngilizce konuşmada kelimeyi kullanmak aslında bir Japon çizgi film serisi veya Japonya’dan bir animasyon filmi veya şov gibi bir şeyi tanımlamakla aynıdır.

Kelimenin kendisi sadece Japonca çizgi film veya animasyon kelimesidir ve Japonya’da insanlar tarafından menşe ülkeden bağımsız olarak tüm karikatürleri tanımlamak için kullanılır. Örneğin, bir Japon, Sailor Moon ve Disney’s Frozen’ı ayrı türlerden iki farklı şey olarak değil, her ikisi de anime olarak düşünür.

Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. OAV veya OVA denilen video, DVD, BR şeklinde de piyasaya sürülebilirler. Manga çizimleri animeye göre daha abartılı olur. Anime çizim tekniklerine örnek verilirse, kendine özgü çizim tekniği vardır, onun dışında insan gözleri genelde büyük çizilir, 1,70 cm boyundaki bir kişi çizimlerde 2 metre olarak çizilebilir. Animeler, el çizimi veya bilgisayar yapımı olabilir.

Anime Çizgi Romanları Var mı?

Anime sadece animasyon anlamına gelir. Anime çizgi roman diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, birçok anime dizisine ve filmine ilham veren Japon çizgi romanları var ve bunlara Japon olmayan hayranlar tarafından Japonca manga (çizgi roman anlamına geliyor) kelimesi deniyor.

Anime kelimesine benzer şekilde, Japonya’da sadece çizgi romanları değil, tüm çizgi romanları tanımlamak için Japonya’da kullanılır. İlginçtir, İngilizce çizgi roman kelimesi Japonya’da Japonca ve yabancı çizgi romanları tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Anime Çocuklar İçin Uygun mu?

Tüm anime çocuklar için uygun değil, fakat bazıları uygundur. Animeler konusu her şey olabilir, her türü mevcuttur, bu yüzden çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren animeler olduğu gibi tamamen yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuların işlendiği film kalitesinde senaryoları olan animeler vardır.

Bu yazıda çocuklar için anime listesi hazırladık. Çocukların keyifle izleyebileceği animeleri bir araya getirdik.

Çocuklar İçin Anime Listesi

Pokemon

Pokémon 20 yıldan uzun bir süredir filmlere, video oyunlarına ve çeşitli ürünlere doğru genişliyor. Ve başarısı sürpriz değil. Pokémon, renkli görselleri ve sevimli karakterleriyle çocukların dikkatini çekmenin bir yoludur.

Anime, Pokémon olarak bilinen gizemli yaratıkları yakalayarak dünyayı dolaşan 10 yaşındaki bir çocuk olan Ash Ketchum’u takip ediyor. Ona eşlik eden, partneri ve en iyi arkadaşı Pikachu ve ikilinin yol boyunca buluştuğu diğer birçok arkadaş. Üstesinden gelmek için maceralar ve kötü adamlarla dolu – Team Rocket ve diğer suç örgütlerinin izniyle – her bölüm Ash’e Pokémon hakkında önemli bir yaşam dersi veriyor ve elbette ustalaşıyor.

Ash’in her tür Pokémon’u yakalaması ihtiyacı onu uzak yerlerde yeni keşiflere götürecektir. Pokémon, ikilinin bir sonraki yakalayacağı şeyi görmek için çocukları ekrana tutturacak yüzlerce farklı cep canavarıyla doludur. Yaratıcılar, çocukların zevklerini de dikkate alarak sürekli değişen animasyon stiline sahip canlı bir evren yaratıyor.

Uzun süredir devam eden anime serisinde ayrıca işlenmesi kolay basit hikayeler de var – kötü adamlar kötü şeyler yapıyor ve iyi adamlar iyi şeyler yapıyor. Her bölüm rekabet, arkadaşlık gibi olgun temalar hakkında özel bir mesaj içerir. Pokémon, anime izlemeye başlamak isteyen çocuklar için mükemmel bir seridir.

Keomono Friends

2017 kış aylarında piyasaya sürülen Kemono Friends, sadece Japonya’yı değil, aynı zamanda yurtdışını da ele geçirdi, her yaştan takipçi tarafından beğenildi ve birçok hayran, hikayeleri ve sevimli karakterleri övdü.

Dizi, herkesin farklı türde bir “arkadaş” olduğu ya da zebralar, kediler, kunduzlar ve akla gelebilecek her türlü arkadaş türü de dahil olmak üzere melez vahşi hayvanlar ve insanların olduğu bir hayvanat bahçesi olan Japari Park’ta geçiyor. Bir gün, genç bir kız kim olduğunu veya Japari’de nasıl yaralandığını hatırlamadan parkta uyanır. Yakında ne tür bir arkadaş olduğunu bulmasına yardım eden ve ona Kaban adını veren Serval ile tanışır. Bir navigasyon robotuyla birlikte, çift Japari Park’ın birçok bölgesinde dolaşır ve yol boyunca yeni arkadaşlarla tanışır.

Hedef kitlelerinin çocuk olduğunu akılda tutarak, içerik oluşturucular karakterleri büyüleyici hale getirdi ve bölümleri takip etmeyi kolaylaştırdı. Kemono Friends masum, neşeli ve sonsuz meraklıdır, tıpkı bir çocuk gibi.

Yo-kai Watch

Yo-kai Watch, bir gün küçük ve gizemli bir kapsül bulan ve yanlışlıkla Whisper free olarak bilinen hayalet benzeri bir yaratık ayarlayan Nathan Adams adlı bir çocuğu anlatır. Bir ödül olarak, yaratık Nathan’ın doğaüstü karşı koruyucusu olmaya karar verir. Fısıltı, dünyada var olan birçok Yo-kai veya doğaüstü varlıktan biridir. Whisper, Nathan’a diğer Yo-kai’leri görmesini ve onlarla etkileşime girmesini sağlayan bir Yo-kai saati verir. Kedi ruhuyla birlikte Jibanyan, birlikte diğer Yo-kai’lerle karşılaşır ve yardım ederler.

Bu üçlünün takip ettiği birçok macera, genç izleyicilerine paha biçilmez yaşam dersleri veriyor. Her bölüm, bir çizgi roman çalmak veya kıskanmak ve bu eylemlerin gerçek sonuçlarını gösteren bir arkadaş gibi yaramaz eylemlere gerçek hayattan örnekler verir. Anime serisi, bu örnekleri yaratıklarla harmanlayarak için mükemmel bir iş çıkarıyor.

Yo-kai Watch sadece eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda bir çocuğun duygusal zekasını ve dünyayı anlamasını geliştirmeye yardımcı olur. Dizi, Japon kültürüne, folkloruna ve eski anime şovlarına çok gönderme yapıyor. Bu, çocukların dünyayı farklı bir perspektiften görmelerini ve Japon animasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmelerini mümkün kılar.

Little Witch Academia

Netflix’iniz varsa, çocukları anime dünyasına girmeleri için mükemmel bir dizi olduğu olan Little Witch Academia’ya göz atın. Gösteri, sihirli bir şov izledikten sonra cadı olmayı hayal eden Atsuko Kagari adında yüksek ruhlu bir genç kızı anlatıyor. Yaşı gelir gelmez, Atsuko prestijli büyülü okul Luna Nova Büyülü Akademisi’ne başvurur. Ancak, yoldaşlarının aksine, büyülü yeteneklerini tamamen kontrol etmiyor. Atsuko, yeni arkadaşlarının ve kararlılığının yardımıyla idolü Shiny Chariot gibi olma hayalini gerçekleştirmeye çalışır.

Küçük Cadı Akademi, güzel görselleri, harika mesajları bir araya getiriyor. Anime’nin prodüksiyon stüdyosu Studio Trigger, şovun çeşitli karakterleri aracılığıyla arkadaşlıkları kapsayan, hayallerinizi takip eden ve sıkı çalışmanın ne kadar başarılı olduğunu gösteren mesajlarla olumlu temaları güçlendiriyor.

Dizi tam olarak vaat ettiği şeyi sunuyor: eğlence, neşe ve büyülü animasyon. Küçük Cadı Akademisi, büyük çocuklar için en uygun olanıdır, çünkü bazı korkunç fantezi yaratıkları ve gerçekten küçük çocukları korkutabilecek sahneler içerir.

Komşum Totoro

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli, dünyanın anime algısını değiştirdi ve yükseltti. Yani, çocuklara anime sevdirmenin harika bir yolu, Ghibli’nin çocuk dostu başyapıtlarından biri olan Komşum Totoro’yu izlemek.

Anime filmi, Tatsuo Kusakabe ve iki kızı Satsuki ve Mei’yi, annelerine Yasuko’nun uzun süreli bir hastalıktan kurtulduğu yere yaklaşmak için kırsal bölgeye doğru ilerleyişini anlatıyor.

Kızlar yeni çevrelerine alıştıkça Mei, dev, mistik orman ruhu, Totoro ve ikisi arkadaş olan garip tavşan benzeri bir yaratığın tökezledi. İlk başta Mei, Totoro’yu görebilen tek kişidir, ancak çok geçmeden Satsuki de onunla tanışır. Genç kızların yaşamları, büyülü maceralara giderken ve ormanın fantastik yaratıklarıyla tanıştıkça aniden değişir.

Korkutucu görünümüne rağmen, Totoro, küçük çocukların hastalık ve ölüm gibi ciddi sorunlarla yüzleşirken ihtiyaç duydukları şeydir. Totoro sadece ormanın koruyucusu değil, aynı zamanda kızların koruyucusudur. Yaratık, genç kızların büyülü maceralarla dikkatlerini dağıtarak annelerinin hastalığı ve küçük aile kavgalarıyla baş etmelerine yardımcı olur. Kardeşler titremesine rağmen, Satsuki, genç meslektaşlarıyla nasıl başa çıkacağına bakabilen yaşlı kardeşler için iyi bir rol modelidir. Filmin bazı korkutucu karakterleri olsa da, küçük çocukların “Yatağın Altında Canavar” aşamasını geçmeleri ve onlara doğanın ve çevrenin ruhsal yönlerini öğretmeleri için harika bir yoldur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir