Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklar için Eğlenceli, Besleyici ve Lezzetli 8 Salata Tarifi

Çocukların havuç, roka, maydanoz, kıvırcık gibi sebzeleri severek tüketmesini sağlamak için hem eğlenceli hem de lezzetli ve sağlıklı salatalar yapabilirsiniz.

Çocuklar için hem besleyici hem de son derece lezzetli salatalar ile çocukların ara öğünlerde ya da ana öğünlerde sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Hindistan Cevizine Batırılmış Tavuklu Salatasalata-tarifi-1

Tavuk göğsünü fırında pişirdikten sonra, Hindistan cevizine batırın. Havuç, salatalık, roka, maydanoz ve az miktarda haşlanmış makarna kullanarak, lezzetli bir tavuklu salata hazırlayın.


  1. Makarna Salatasısalata-tarifi-2

Makarna salatası, hem besleyici hem de yapımı son derece basit olan bir yemek. Makarnayı seven çocuklar için domates, salatalık, peynir ve zeytin kullanarak, sağlıklı ve eğlenceli bir salata hazırlayabilirsiniz.


  1. Karidesli Salatasalata-tarifi-3

Eğer çocuğunuz karides seviyorsa veya daha önce karides yemeyi denemediyse, karides salatası iyi bir seçenek olabilir. Maydanoz, mevsim yeşillikleri, havuç, mısır ve roka ile lezzetli ve besleyici bir salata yapabilirsiniz.


  1. Rendelenmiş Havuç Salatasısalata-tarifi-4

Havuç çocukların genellikle severek yediği sebzelerden biridir. Rendelenmiş havuçlar ile maydanoz ve haşlanmış mısır kullanarak lezzetli ve vitamin bakımından zengin bir salata hazırlayabilirsiniz.


  1. Tavuklu – Mangolu Salatasalata-tarifi-5

Tropikal meyveler, genellikle çocuklar için caziptir. Mango, salatalık, maydanoz ile haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş tavuk parçaları kullanarak salata yapmak, çocuklar için hem besleyici hem de lezzetli olacaktır.


  1. Fasulye Salatasısalata-tarifi-6

Haşlanmış fasulye, nar, kuru üzüm ve portakal kullanarak, vitamin, demir ve protein açısından zengin bir salata yapabilirsiniz. Az miktarda haşladığınız fasulyeleri bir miktar portakal, nar ve kuru üzüm kullanarak lezzetli, besleyici ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.


  1. Pancar ve Elma Salatasısalata-tarifi-7

Pancarı fırınlamayı daha önce denemiş miydiniz? Fırınlanmış pancar ve elma dilimlerini; fındık, ceviz ve mevsim yeşillikleri ile zenginleştirebilirsiniz.


  1. Brokoli Salatasısalata-tarifi-8

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan brokoli, hem iyi bir besin kaynağıdır hem de vitamin değerleri açısından oldukça önemlidir. Brokoliyi çocuklara sevdirmek için eğlenceli bir salata hazırlayabilirsiniz. Haşlanmış brokoli, üzüm ve çam fıstığı ile hazırladığınız salatanın üzerine sos ya da az miktarda yoğurt dökerek, brokoliyi çocuklar için cazip hale getirebilirsiniz.

Salatalara soğan ya da sarımsak eklemeniz çocukların salatanın tadından hoşlanmamasına yol açabilir. Ancak antioksidan bakımından çok güçlü olan sarımsak ve soğanı salatalara az miktarda ekleyerek, çocuğun alışmasını sağlayabilirsiniz.

(Kaynak: Todays Parent)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir