Foto Galeri

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Sunumları

Çocuklar için eğlenceli yemek sunumları mı arıyorsunuz? İşte çocuklara yemeği sevdiren birbirinden güzel sunumlar.

Çocuğunuz yemek yemek istemiyor ve sizi üzüyor mu?  Uzman Diyetisyen Sn. Dilara Koçak çocuklara yemeği sevdirmenin yollarını anlatıyor. İşte çocuğunuza yemek yedirmenin püf noktaları:

Çocuğa Yemek Yemeyi Sevdirmek

Aktivite, çocuğun iştahını artırmada yardımcı olacaktır, bu nedenle ara ve ana öğünleri egzersiz yaptıktan sonra yemesini sağlamalısınız. Yiyecekleri ilginç şekillerde kesin. Örneğin sevdiği bir hayvan figürü oluşturmaya çalışın ve ilgi çekici şekilde tabağa yerleştirin. Farklı renk ve yapıdaki yiyecekler çocukların iştahını artırır.

Yemeği çocuğunuzla birlikte hazırlamaya çalışın. Yardım etmesine izin verin. Hazırladığı yemeği yemekten büyük zevk alacaktır. Çocuğunuzun kendine olan güveninin artması için yemek masasını hazırlarken de ondan yardım alın. Böylece kendini bir yetişkin gibi hissedip sizin gibi davranmaya çalışacaktır.

Çocuklar genelde düz ve sade besinleri tercih ederler. Eğlenceli ve farklı isimlere sahip yemekler onların yeme isteklerini artırır. Yemek yemek istemiyorsa çocuğunuzu zorlamayın. Bırakın yemesin, kesinlikle üzülmeyin. Ancak bir dahaki öğüne kadar ona yemesi için bir şey vermeyin. Bir sonraki öğünde yemediği yemeği tekrar onun önüne koyun, direnci kırılacaktır.

Çocuğunuzun yemek öncesinde şekerli besinler yemesi, çok su içmesi, sakız çiğnemesi, çikolata, bisküvi, kraker gibi abur cubur yiyecekler yemesi iştahını kapatacaktır. Bu konuda dikkatli olmaya çalışın. Herhangi bir yemeği ‘yer misin?’ siye sormak yerine, ‘ne şekilde yemek istersin?’ diye sorun. Böylece kendi fikrini söyleyip yemeğe itiraz edemeyecektir.

Çocuğunuzu belirli aralıklarla besleyin. Öğün saatlerini mümkün olduğunca tüm aile bireylerinin birlikte olduğu saatlere denk getirmeye çalışın. Çocuklarınız sizi izleyerek öğrenirler. Bu nedenle onlarla yemek yiyin. Siz de çeşitli besinleri tüketerek onlara örnek olun.

Çocuklar her şeyi oyun haline dönüştürmekten zevk alırlar. Bu nedenle yemeklerle oynayıp hatta onlarla konuşun yemeği uzun sürede tüketebilirler. Sabırlı olun, zamanla hızlanacaklardır. Çocuğunuzu, yemeğini kendisinin yemesi için destekleyici olun ama sizin kadar becerikli olmasını da beklemeyin.

Çocuklarlar, kalori gereksinimleri erişkinlere göre daha az olduğu için çabuk doyarlar ve doyduktan sonra da bir şey yiyemezler. Erişkinler doysalar bile yemeğe devam edebilirler. Bu nedenle, tüm yemekleri bitirmesi için ona baskı uygulamayın.

Çocuğunuzun tabağındaki yemek miktarını kademeli olarak artırın. Az miktarlarda koyup tekrar istemesini sağlayın. Eğer çocuğunuz bir sebzeyi sevmiyorsa ama en sevdiği arkadaşı onu iştahla yiyorsa arkadaşını yemeğe davet edin. Ona özenerek o sebzeyi yediğini göreceksiniz.

Yemek sırasında onunla sohbet edin. Ortam sıcak ve yumuşak olursa çocuğunuzun yemeğe karşı inadı kırılacaktır. Yemek sadece bir beslenme aracıdır. Ne bir ödül, ne de cezadır. Çocuklara, büyüme ve gelişme için beslenmenin gerekliliği öğretilmedir. Bu konuda örnek aldığı birisi varsa ondan yardım alınabilir.

Aşırı ısrar ve disiplin sonucunda yemek yeme beslenme ve zevk olmaktan çıkıp işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle ısrarcı olmaktan kaçının.

Şarkı söyleyerek, dans ederek, televizyon seyrettirerek, peşinde yemek tabağı ile koşturarak yemek yedirmek doğru değildir. En doğru yemek şeklinin masada olması gerektiği ona öğretilmelidir. Yemek yemenin bir gereksinim olduğu alışkanlığı bu yaşta kazandırılmalıdır.

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Sunumları

Etoni Mama 7, 9 ve 11 yaşlarında üç çocuk sahibi bir anne. Çocuklar için yemek eğlenceli yemek sunumları hazırlıyor ve böylece çocuklarının severek yemek yemelerini sağlıyor. Bir yemek kitabı da çıkaran Etoni Mama Japonya’da yaşıyor. İşte onun çocuklar için eğlenceli yemek sunumları:

Çocuklara yemeği sevdirmek için bu fikirlerden faydalanabilirsiniz. Afiyet olsun çocuklar. 🙂

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir