CiciPedia

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmelerine Yardımcı Olacak Siteler

Çocuklar için İngilizce öğrenmelerine yarayacak online kaynaklar nelerdir? Bu sitelerden nasıl faydalanılır?

Çocuğunuz iyi ilerleme kaydetmiş olsa bile zamanla sadece kitaplardan çalışmaktan sıkılabilir. Kitaplar gerekli olsa da, oyun oynamak çocukların öğrenmesine yararlı olabilir.

Aslında, çocukların geleneksel sınıf derslerinden sık sık ara vermeleri gerekir. Çevrimiçi kaynakların devreye girdiği yer burası. Çocukların kendi evlerinin rahatlığını bırakmadan geniş bir yelpazede beceriler geliştirmelerine yardımcı olacak birçok web sitesi var.

Bu web sitelerinin çoğu eğlenceli aktivitelerle dolu! Bu web sitelerinin çoğunun da ücretsiz içerik sağladığını unutmayın.

Bu web sitelerinin çoğu mobil ve masaüstü dostu olduğundan, hareket halindeyken pratik yapmalarını istiyorsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ancak, sınıfta veya evde kullanabileceğiniz bir web sitesi listesinin yeterli olmadığını fark etmek önemlidir. Öğrenme sürecine gerçekten katılmalısınız!

Çocuklar Web Sitelerini Kullanarak Nasıl İngilizce Öğrenebilirler?

Çocuklar için İngilizce kaynakları nasıl kullanılır?

Birlikte Çalışın, Birlikte Öğrenin.

Yetişkinler bazen çocuklarda görmek istedikleri davranışları modellemeleri gerektiğini unutur. Öğrenciniz veya çocuğunuz, sağladığınız kaynakları kullanmakla ilgilendiğinizi görmezse, onların ilgilerini nasıl çekmesini bekleyebilirsiniz? Web sitelerini birlikte keşfetmeye ve oyunların veya etkinliklerin birlikte nasıl kullanılacağını öğrenmeye başlayın. Öğrenme sürecine ne kadar çok dahil olursanız, çocuğunuz veya öğrenciniz nihayetinde kendi başlarına keşfetmeye daha fazla motive olur.

Çocuğu İlgilendiren Konuları Bulun

İlginizi çekmeyen konular sizi öğrenmeye motive eder mi? En çok kişisel olarak nelerle ilgilendirdiklerini anlamak için çocuklarınızla veya öğrencilerinizle zaman geçirdiğinizden emin olun ve web sitesi kaynaklarını en çok neye ihtiyaç duyduklarının yanı sıra neye ihtiyaç duyduklarına da hitap edecek şekilde kullanın.

Eğlenceli Hale Getirin

Web sitelerini mümkün olduğunca etkileşimli hale getirmek için herhangi bir yol bulun (çünkü bunların tümü etkileşim için ayarlanmamıştır). Oyunları yetişkinler ve çocuklar arasındaki dostça yarışmalara dönüştürmeyi deneyin ve bunun İngilizce öğrenmeye olan ilgiyi canlandırmaya yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.

Dışarı Çıkın

Bazen tek gereken, çocukları motive etmek için manzaradaki bir değişikliktir. Çocuğunuzu telefon ya da bilgisayarla birlikte bir parka ya da evin bahçesi gibi yerlere götürün. Çocukların İngilizce pratikleri konusunda heyecanlanmalarını göreceksiniz.

Çok Uzun Sürmesin

Çocukların dikkat süreleri yetişkinlerden daha kısadır. Onları çok uzun bir şeye odaklarsanız, ilgilerini kaybederler. Sonunda bir etkinliğe zorlanıyormuş gibi hissedecekler ve çocuklar çalışmaya karşı isyan edecekler. Ders yapıyorsanız, etkinlikleri 10 dakika veya daha kısa bir süre ile sınırlandırın. Daha önce öğrenilen becerileri pekiştirdikleri etkinlikler için, yaşlarına bağlı olarak bunları yapmak için günde 20 ila 30 dakikadan fazla zaman harcamayın.

Evde ve Okulda İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Web Siteleri – Çocuklar İçin İngilizce

Fun Brain

Burada okul öncesi eğitimden 8. sınıfa kadar çocukların İngilizce okuryazarlık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için 100’den fazla interaktif etkinlik bulunmaktadır. Sadece bu değil, aynı zamanda çocukların doğrudan web sitesinde okuyabileceği, “Wimpy Kid of Diary” gibi çok çeşitli kitaplar var.

Arcade oyunları bile çocuklara başarılı bir şekilde oyun oynamak için okumalarını uygulama şansı verir. Tüm oyunlar çocuklar için güvenlidir ve çocukları klavye ve fareyi manipüle etmeye teşvik eder, böylece bilgisayarda bağımsız olmayı öğrenebilirler.

Öne çıkan kaynak: Grammar Gorillas, oyuncuların muzları gorillere beslemek için konuşma bölümlerini tanıması gereken bir oyun.

Evde kullanım için ipucu: Çocuğunuzdan çarşı bölümünden bir oyun seçmesini sağlayın ve oyunları bağımsız olarak tamamlayabilmeleri için okuma talimatlarını uygulayın.

Okul kullanımı için ipucu: Küçük gruplara veya tüm sınıfa okumak için sitede uygun bir kitap veya çizgi roman seçin.

Breaking News English

Breaking News English ile ilgili tüm materyaller, haber başlıklarına ve dünyanın dört bir yanından gelen güncel olaylara dayanmaktadır. Her haber için 7 farklı okuma seviyesine sahip olan her derste, her bir hikayeye eşlik edecek 26 sayfaya kadar etkinlik ve çalışma notları bulunur. Ek bir avantaj olarak, kullanıcılar çevrimiçi sınavları tamamlayabilir ve hikayeleri mp3 dosyaları olarak indirebilir.

Öne çıkan kaynak: Hızlı Okuma Etkinlikleri. Akıcı okumaya yardımcı olmak için farklı haber makaleleri arasından seçim yapın.

Evde kullanım için ipucu: Çocuğunuza ilgi duyduğu bir hikaye seçmesini veya ilgi alanlarına göre bir hikaye seçmesini isteyin. Çocuğunuzu, sonunda karşılık gelen bir oyunla ödüllendirerek okumaya teşvik edin.

Okul kullanımı için ipucu: Sınıfı okuma becerilerine ayırın ve aynı hikayeyi farklı seviyelerde okuyun. Öğrenciler daha sonra metni özetlemek ve tartışma sorularını birlikte tamamlamak için 3’lü gruplar halinde bir araya gelebilirler.

PBS Kids

Bu web sitesinin sunduğu tüm etkileşimli kaynakları inceleyerek zaman ayırmaya değer. Eğitimciler için yarışmalar, videolar, uygulamalar ve dijital kaynaklar yazma gibi kaynaklara sahip çocuklar, bu web sitesinde çok çeşitli aktivitelerden asla yorulmayacaklar.

Öne çıkan kaynak: “Berenstein Ayıları.” Bu sevgili çocukların kitap serisine ayrılmış web sitesi bölümü, başlık karakterlerini içeren videolar ve oyunlar içerir.

Ev kullanımı için ipucu: Planlama partilerine bakabileceğiniz PBS Ebeveynler bölümünü keşfedin ve İngilizce konuşan etkinlikleri ve oyunları teşvik etmek için bir araya gelme şansı olarak kullanın. Çocuklar, el sanatlarını ve tarifleri tamamlamak için ebeveynlerden İngilizce talimatlar dinleyerek pratik yapabilirler.

Okul kullanımı için ipucu: PBS’nin sınıfta kullanmak üzere Infographics, videolar ve interaktif oyunlar gibi ücretsiz kaynaklar sağlamak için önde gelen eğitim geliştiricileriyle bir araya geldiği PBS Media’yı keşfedin.

International Children’s Digital Library

Çocuklar için en büyük ücretsiz kitap koleksiyonlarından birine sahip olan web sitesi, herkesin kitaplarına bile kayıt yapmadan erişebilmesini sağladı. Kullanıcılar dil, yaş seviyesi ve türe göre kitap arayabilir. Kitaplara yer işareti koyabileceğiniz ve daha sonra okumak üzere favorilerinizi kaydedebileceğiniz bir hesaba kaydolabilirsiniz.

Öne çıkan kaynak: Genellikle temaya göre sıralanmış bir personel tarafından önerilen kitapları bulabileceğiniz Öne Çıkan Kitaplar başlığı var.

Evde kullanım için ipucu: Geceleri yatmadan önce çocuğunuzun size okumasını sağlayın (veya tam tersi). Eğer istedikleri bir kitap bulurlarsa, akıcı bir uygulama için aynı kitabı okumalarını isteyin.

Okul kullanımı için ipucu: Her öğrencinin bireysel bir hesaba kaydolmasını ve bağımsız okuma süresi boyunca veya rehberli okuma grupları sırasında kullanmak üzere aramaları kaydetmesini sağlayın.

Literactive

Bu web sitesi, okul öncesi eğitimden birinci sınıfa kadar çocuklar için okuma kaynakları sunmaktadır. Rehberli okuma materyalleri ve yardımcı okuma kaynakları ile fonik aktiviteler vardır, böylece çocuklar seviyeleri tamamlarken eğlenebilirler. Her şey ABD’deki öğretmenler ve veliler tarafından geliştirildiğinden, kaynakların test edildiğinden emin olabilirsiniz.

Öne çıkan kaynak: Okuma Yolu. Çocukların fonemik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak etkileşimli aktiviteler içeren bu programı indirin.

Ev kullanımı için ipucu: Ücretsiz bir hesap açın ve sizin ve çocuğunuzun birlikte oynaması için oyunlar indirin.

Okul kullanımı için ipucu: Sınıfınız için rehberli okuma etkinlikleri için tam kaynakları indirin.

Scholastic Kid

En büyük kitap yayıncılarından biri olan bu web sitesi hayal kırıklığına uğratmıyor. Ebeveynler ve öğretmenler için kaynaklarla ayrılan Scholastic Kids, okuma yarışmaları, interaktif karalama defteri oyunları ve basılabilirler gibi aktiviteler sunuyor.

Öne çıkan kaynak: Yazım Sihirbazı. Yetişkinler yazım kelimeleri girebilir ve çocukların yazım derslerini ezberlemelerine yardımcı olmak için etkinlikler oluşturulacaktır.

Evde kullanım için ipucu: Ebeveynler, çocuklarının web sitesindeki kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için ebeveyn kılavuzlarını okumaya başlayabilir.

Okul kullanımı için ipucu: Öğretmenler, tüm sınıf için kullanılabilecek birçok etkileşimli aracın bulunduğu geniş beyaz tahta etkinliklerine gidebilirler.

Highlights Kids

Web sitesi aynı zamanda aylık baskı dergilerinde yer alan aktiviteler kadar eğlenceli. Kaynaklar arasında animasyonlu hikayeler, bir şiir yapımcısı ve çocukların çalışmalarına gönderebilecekleri ve web sitesinde yer alabilecekleri bir bölüm bulunmaktadır.

Öne çıkan kaynak: Çocukların daha büyük bir resmin içine gizlenmiş resimleri aramaları gereken Gizli Resimler.

Ev kullanımı için ipucu: Kelime bilgisi oluşturmada çocuğunuzla Gizli Resimler oynayın.

Okul kullanımı için ipucu: Öğrencilerin farklı hikayeleri ve şiirleri dinleyebilmeleri için dinleme ve okuma istasyonları oluşturun.

Ne Zaman Yabancı Dil Öğrenmeye Başlanılır?

Doğumla iki yaş arası “dil edinimi için kritik dönem” diye adlandırılır. Bebek o yaşlarda duyabildiği ve maruz kaldığı iki ya da üç dili öğrenebilir. Bebekler, 0-2 yaş arasında birden fazla dilde birçok kelimeyi söyleyebilir.

Bebek, genel olarak doğumla iki yaş arası “dil edinimi için kritik dönem” diye adlandırabileceğimiz dönemde duyabildiği ve maruz kaldığı iki ya da üç dili öğrenebilir. Fakat edinimin doğası gereği çocuğun iki yaş sonrası konuşmasında maruz kaldığı bu dillerin özelliklerinin bir karışımı karşımıza çıkar ve her bil dile ilişkin “izole, ustaca kullanım” zamanla kazanılır. Dolayısıyla teorikte çift dilli, hatta üç dilli bebek yetiştirmek mümkündür denilebilir.

Bebekken böyle bir şans bulamamış çocuklar ilkokuldan itibaren yabancı dil öğrenmeye başlayabilir.

Bu yazı için FluentU English Educator sayfasından faydalanılmıştır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir