CiciPedia

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmeyi Kolaylaştıran Çizgi Filmler

Çocuklar için İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran çizgi filmler hangileridir? Çizgi filmler yabancı dil öğrenmek için kullanılabilir mi?

Parlak renkler, aksiyon, animasyon, neşeli müzik, mizah… Evet, İngilizce öğrenme için bundan iyi bir yol olabilir mi? Çocuklar çizgi filmleri yabancı dil öğrenmek için kullanabilir.

Birçok çizgi film her yaştan kişinin izlemesi için eğlencelidir. Üstelik tüm çizgi filmler çocuklar için değildir. “Simpsons” ve “Family Guy” da çizgi film olabilir, ancak her ikisi de çocuklar için uygun olmayan şiddet ve uygunsuz şakalar içerir. İngilize öğrenirken çocuklar için uygun olan çizgi filmler seçilmelidir.

Neden Çizgi Filmle Öğrenilmeli?

  • Çizgi filmlerde sesler açıkça telaffuz edilir. Bu, herkesin anlayabilmesi için kelimeleri iyi telaffuz ettikleri anlamına gelir.
  • Birçok çizgi film sosyal etkileşimlere odaklanır, böylece gerçek konuşmaları ve ifadeleri duyabilirsiniz.
  • Çocukların çizgi filmleri, düşük seviyeli İngilizce öğrencilerinin anlaması için yeterince basit kelimeler içerir, ancak daha ileri düzey öğrenciler için birçok zorlu yeni kelime de içerir.
  • Çok küçük çocuklar için olan bir çizgi film izliyorsanız, bu şovlar genellikle tekrarlayıcıdır; kelimeleri, cümleleri ve hatta tüm cümle yapılarını tekrarlarlar.
  • Genellikle kısa, yaklaşık 20 dakika uzunluğundalar. Bazen her bölüm, her biri 10 dakikalık iki yarıya bölünür.
  • Yeni kelimeler ve deyimler öğrenmek için özel olarak yapılmış çizgi filmler vadır.
  • Öğrenmek için eğlenceli bir yol arıyorsanız, çizgi filmler mükemmeldir.
  • İzlemek eğlencelidir.

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmeyi Kolaylaştıran Çizgi Film Önerileri

Öyleyse hazırlan ve eğlenceli bir çizgi film bul! Bu önerilerle başlayabilirsiniz:

Martha Speaks

“Martha Speaks”, bir alfabe çorbası yedikten sonra nasıl konuşulacağını öğrenen bir köpek hakkındadır. Bu çizgi film yeni kelimeler öğretmek içindir ve her bölümün bölümden önce ve sonra açıklanmış kelimeleri vardır. Bu kelimeler bölüm boyunca birçok kez kullanılır, böylece onları asla unutmazsınız.

“Martha Speaks” ile ilgili en iyi şey ne kadar zeki olduğudur. Bu çizgi film sadece çocuklar için olduğu için içeriği “aldatıcı değildir”. Bunun yerine, izlemek gerçekten komik. Açılış kredileri bile komik.

Word Girl

“Word Girl” kelime öğreten başka bir çizgi filmdir Bu çizgifilmde, bir kız süper kahramanı kelimelerin gücüyle kötü adamlarla savaşır. Bölümler çok benzersiz bir tarzda çizilir ve yeni İngilizce kelimeleri kullanırken açıklarlar. Her yaşta izlemek çok eğlenceli başka bir çizgi filmdir.

Doki

Sefer zamanı! Bu bir keşif seferi veya bir yolculuktur. Doki ve arkadaşları her bölümde bir yere giderler. Doki ve ekibi dünyanın farklı bölgelerini keşfediyor ve onlarla ilişkili yeni kültürler ve kelimeler hakkında bilgi sahibi oluyor. Bu sadece yeni kelimeler değil, aynı zamanda yeni kültürler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız  da eğlenceli bir çizgi filmdir.

Hippa Hippa Hey

Oyuncak Bebek Sophie, Hipopotam Hippa ve Köpek Hav Hav adında üç oyuncağın, bilemece çözme, eşleştirme ve sıralama oyunları içeren, heyecan verici maceralara çıktıkları bir seri. Bu seri, küçük çocukların “İstisna nedir?” ve “Eksik olan nedir?” gibi kavramları anlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olur. Uygunluk ve yapbozlar. Küçük çocuklar, her yapbozu Sophie, Hippa ve Bow Wow ile denemeye ve çözmeye davet edilir. Benzer konulara odaklanan birçok ticari kutu oyunu vardır. Bu tür oyunları evde oynamak, çocuğunuzun bu konularda güvenini arttırmaya yardımcı olabilir.

Postcard From Buster

Kültürleri öğrenmeyi ve seyahat etmeyi seviyor ancak “Doki” stilini sevmiyorsanız, bunun yerine “Buster’dan Kartpostallar”ın tadını çıkarabilirsiniz. Bu çizgi filmde, “Arthur” adlı tavşan olan Buster’ı canlandırıyor. “Arthur” çoğunlukla sosyal etkileşimler ve dostluk hakkındadır, ancak Buster’in çizgi filmi babasıyla dünyayı dolaşmasıyla ilgilidir.

Bu çizgi film karikatürleri gerçek insanların videolarıyla karıştıran ilginç bir stile sahiptir. Bazı karikatürleri ve gerçek insanları konuşurken görmekiçin  güzel bir yol.

Adventure Time

Birlikte büyülü bir ülkede maceraya çıkan, canavarlarla savaşan ve dostluğun önemini öğrenen genç bir çocuk ve çok köpeği hakkında enerjik bir çizgi filmdir.

“Macera Zamanı” bu “katmanlı” şovlardan biridir -bazen bir çocuk çizgi filmi gibi gibi hissetmez. Ayrıca bazı uydurma kelimeler var, bu yüzden dikkat edin! Saniyeler içinde normalden garip hale gelebilen doğal diyaloglu harika bir filmdir.

Çocuklar için İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran çizgi film önerilerimiz bunlardı.

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Olacak Öneriler

Kelimeleri söyleyen bir çocuğa ise her gün İngilizce bir kelime öğretin. Çocuğun yaşına göre geliştirdiği yetkinliklere göre seviye, eğlenceli yollarla arttırılabilir.

Çocuğun İngilizce’ye maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyonda çocuğunuza uygun İngilizce bir şov bulup dinlemesini sağlayın. Sesler, kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun kalıcı hafızasına yerleşecek. Önereceğim programlar arasında: Disney Channel, Jojo, Cartoon Network kanallarındaki programlar var.

İngilizce eğitim seti edinin. Lingusta Metodu tamamen kolay İngilizce öğrenme tekniği geliştiren bir settir. Arabada, evde nerde olursanız olun seti açarak çocuğunuzun İngilizce kelimeleri sizinle birlikte tekrar etmesini sağlayın.

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenme Videoları
İngilizce şarkılar dinletin.

Yabancı dil bilen bir bakıcınız varsa, ondan çocuğunuzla yalnızca ve yalnızca yabancı dilde konuşmasını isteyin. 2-3 yaşındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye bayılırlar ve göreceksiniz kısa zaman içinde o kelimeler söylemeye başlayacaklar.

Çocuğunuzun her yeni kelimeyi öğrenişinde, o kelimenin İngilizcesini de söyleyin. Örneğin çocuğunuz o gün ”elma” kelimesini öğrendi, ona aynı gün ”apple” kelimesini de öğretin.

Basit şeylerden başlayın. Alfabe, hayvanlar, renkler, eşyalar, hitaplar gibi. Bunu yaparken Google’dan faydalanmanızı tavsiye ederim.

Yeni bir kelime öğretirken tüm duyularını kullanabilirsiniz. Bu, öğrenilen kelimenin çok daha kısa sürede öğrenilmesini ve çok daha kalıcı olmasını sağlar. Örneğin çocuğunuza yoğurt yediriyorsunuz, o an ”yogurt” kelimesini öğretin. Ya da ”aslan” kelimesini öğretiyorsunuz, bir oyuncak aslan, ya da Google görsellerden bir aslan resmi gösterin, yağmurlu bir günde ”yağmur” kelimesini öğretin ve bu kelimeyi tekrarlarken yağmur sesine dikkat çekin.

Çocuğun dil öğreniminde tekrarlar çok çok önemlidir. Bir çocuğun ana dilini öğrenmesini düşünün; başka her hangi bir dil bilmediği için duyduğu sesleri gördüğü durumlarla ilişkilendirerek hangi durumda ne söylendiğini anlar ve bunun zaman alması doğaldır. ”Gel” kelimesi ile ”gelmek” eylemi arasındaki bağlantıyı kurması için bu kelime ve durumla defalarca karşılaşmış olması gerekir örneğin. Henüz anadilini dahi konuşamayan bir çocuğun bir yabancı dili öğrenirken de durumu aynıdır. Bir kelimeyi öğrettiğiniz zaman bunu defalarca tekrarlayın.

Kelime oyunları oynayın. Örneğin, daha önce İngilizcesini öğrettiğiniz hayvan oyuncakları odanın çeşitli yerlerine koyun ve sırasıyla İngilizcesini söyleyerek size getirmesini isteyin. Oyun oynayarak öğrenmek çocukların en keyif aldığı şeydir.

Sosyalleşmek, dil öğrenirken oldukça önemli. Dil öğrenen başka çocuklar ve aileleriyle çocuklarınızın öğrendiklerini paylaşabilecekleri sosyal ortamlarda görüşün ya da bu şekilde sosyal ortamlar yaratın.

Çocuğunuz yeni kelimeleri öğrendikçe ufak kalıplara ve daha sonra da cümlelere geçin. Unutmayın bu zaman alacak, hızlı bir sonuç beklemeyin.

Her şeyden önce, beklentilerinizi makul tutun. Her gün İngilizce bir şov programı izleyerek, İngilizce müzik dinleyerek ya da bir İngilizce kelime öğrenerek çocuğunuz İngilizce konuşmaya başlamayacak. Ancak ne kadar erken yaşta İngilizceye maruz kalırsa o kadar kolay bir şekilde ve güzel bir aksan ile zamanı geldiğinde İngilizce konuşmaya başlayacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir