Çocuk Haberleri

Çocuklar için Mahremiyet Rehberinin Türkçesi Yayımlandı

Avrupa Dijital Haklar Örgütü (EDRi) tarafından 2016 yılının sonunda yayımlanan “Dijital Kahramanlar ve İnternet Casusları – Çocuklar için Mahremiyet” rehberi, Türkçeye kazandırıldı. 

Alternatif Bilişim Derneği tarafından Türkiye’deki çocukların internet güvenliğini sağlamak amacıyla Türkçeye çevrilen rehber, daha önce Sırpça, Almanca, Yunanca ve İtalyanca dillerinde de yayınlanmıştı.

9-14 yaş aralığındaki çocukların interneti kullanırken, mahremiyet bilincine sahip olmalarını ve güvenli bir şekilde internette gezinmelerine ortam hazırlamayı hedefleyen rehber, 11 farklı başlıktan oluşuyor.

Çocukların ilgisini çekebilmek için çeşitli oyunlar da içeren kitapçık, internette karşılaşılabilecek sorunları çocukların algısına hitap eden bir üslupla anlatıyor.

çocuklar için mahremiyet rehberiKitapçıkta yer alan başlıklar şöyle:

 1. İnternet Nedir?
 2. Mahremiyet Nedir?
 3. Kendinizi Sosyal Ağlarda Koruyun
 4. En Önemli 3 İpucu
 5. Akıllı Telefon Güvenliği
 6. Daha Güvenli Mesajlaşma
 7. İnternette Sörf Yapmak
 8. Parola Güvenliği
 9. Fotoğraf ve Video Paylaşımı
 10. Sevdiğimiz Uygulama ve Araçlar
 11. Signal için Uygulamalı Rehber

İnternet kullanımını çocuklar için farklı yönlerden ele alarak çocukları bilinçlendirmeyi hedefleyen “Dijital Kahramanlar ve İnternet Casusları – Çocuklar için Mahremiyet (Digital Defenders vs. Data Intruders – Privacy for Kids!)” rehberine edri.org üzerinden ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz.

Rehber hakkında detaylı bilgi almak ve rehberi incelemek için: Çocuklar için Mahremiyet Rehberi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.