Çocuk Gelişimi

Çocuklar İçin Probiyotik Bağışıklık Destekleyicidir

Çocuklar için probiyotik besinler bağışıklık güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir. Okula dönüşün başladığı bugünlerde probiyotikleri beslenme düzenine ekleyebilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde, okula başlama dönemlerinde bağışıklığın düştüğü ve sık sık hastalıklarla karşılaşıldığı zamanlarda probiyotik takviyesi almak çocuklarda bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önemlidir.

Probiyotikler sindirim sistemimizde doğal olarak bulunan insan kaynaklı “dost bakteri”lerdir ve sindirim sistemini düzenleyerek bağışıklık sistemimizi desteklemeye yardımcı olurlar.

Çocuklar için probiyotik

Yıllar içinde geçirilen enfeksiyon hastalıkları, kullanılan antibiyotikler, doğallıktan uzak, düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıkları, şehir yaşamı gibi faktörler hem çocuklar hem de ebeveynlerde vücutta bulunan bu yararlı bakterilere zarar verir. Mevsim geçişlerinde, okula başlama dönemlerinde bağışıklığın düştüğü ve sık sık hastalıklarla karşılaşıldığı zamanlarda probiyotik takviyesi almak çocuklarda bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önemlidir.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde probiyotiklerin etkisini gösteren çalışmalar her geçen gün artıyor. Bir mikroorganizmanın probiyotik olarak etkili olabilmesi için bağırsağa canlı olarak ulaşması önemlidir.

Yoğurt ve kefirdeki antioksidan özellik hastalıklara karşı koruyuculuk sağlıyor. Bu besinlerin içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasında hastalık yapıcı bakterileri yok ediyor. Enfeksiyonlara karşı direnç sağlayan ve antioksidan özelliği nedeniyle hastalıklara yakalanma olasılığını azaltan yoğurt ve kefirin çocuklara sıklıkla yedirilmesi gerekiyor.

0 – 12 ay arasındaki bebekler,  anne sütüne ek olarak 7 – 8. aydan sonra yoğurt yemeye başlayabilir. 1 – 3 yaş aralığındaki çocuklar, günde bir defa yoğurt yiyebileceği gibi; okul öncesi ve okul çocuklarının sık sık yoğurt ve kefir yemesi gerekiyor. Çocuklar için probiyotik olarak ne tüketilebilir?

Çocuklar için probiyotik

Doğal Probiyotik Gıdalar

  • Ayran
  • Süzme peynir
  • Yoğurt
  • Lahana turşusu
  • Kefir
  • Pastörize edilmemiş turşu ve zeytin

Probiyotik bakteriler bakımından zengin olan doğal gıdaların tüketimi, yapay probiyotik takviyelerinin tüketiminden daha faydalıdır. Eğer çocuğunuz için bir probiyotik takviyesi kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir