Anne Baba Okulu

Çocuklar için Programlama Dersleri

Çocuklar, günümüzde internet ve bilgisayar teknolojileri ile iç içe büyüyor. Çocukların bilgisayar ve internet kullanımı tüm dünyada artarken, çocuklar için programlama kursları sayısı da artıyor. Özellikle çocuklar için online programlama dersleri ile birçok çocuk kod yazma konusunda ilk adımı atmış oluyor.

cocuklar-icin-programlamaKod Yazmayı Öğrenme

Çocuklar artık bilgisayar ve interneti kullanmanın yanı sıra, bu teknolojileri yeniden inşa etme ve geliştirme konusunda kendini geliştiriyor. Bilgisayar teknolojilerine ilgi duyan çocuklar; web tasarım yapma ve kod yazma gibi alanlarda kendini eğitebiliyor. 15 yaşından önce  bilgi teknolojileri ile ilgili bir şeyler üretmeye başlayan çocukların hem analitik zekası gelişiyor hem de gelecekte yazılımcı ya da web tasarımcı olabilmeleri için büyük bir avantaj sağlıyor.

Çocuklar için Kod Yazma Kursları

Bilgisayar kullanımına erken yaşta başlayan çocuklar, bu konuda çok avantajlı. Kod yazmaya başlamak için bazı bilgisayar teknolojilerini kullanmak gerektiği gibi, sadece çocuklar için geliştirilmiş uygulamalar da var.

Çocuklar için programlama kursları Türkiye’de henüz yaygın değil. Ancak yazılım uzmanları ya da bilgisayar teknolojileri konusunda uzmanlaşmış kişiler, çocuklar için özel ders verebiliyor. Ancak hem çocuklara kod yazmayı öğretebilecek bir öğretmen bulmak zor olacağından hem de özel ders almak maliyetli olacağından online olarak verilen kurslar daha yaygın kullanılıyor.

Çocuklara kod yazmayı öğretmek için Google, Firefox gibi internet devleri bu alanda ciddi çalışmalar yapıyor. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek, analitik düşünmelerini sağlamak ve gelecekte teknolojinin daha hızlı bir ivmeyle büyümesini sağlamak amacıyla çocuklara online bilgisayar eğitimi veren birçok platform bulunuyor.

cocuklar-icin-yazilimCode.org ile Oyun Oynarken Kod Yazma

Dünyanın önde gelen yazılım uzmanları ve girişimcileri tarafından kurulan code.org çocuklara özel kurslar veren bir websitesi. Çocuklara kod yazmayı öğretmek amacıyla, sevilen oyunlar üzerinden çalışmalar yapan Code.org, çocukların bir yandan eğlenirken, bir yandan da kod yazmayı öğrenmelerini sağlıyor.

Angry Birds gibi en sevilen oyunların yanı sıra; puzzle, labirent gibi özel uygulamalar sunarak, çocuklara kod yazmayı öğreten code.org, etkinlik programları da yapıyor. Dünyanın farklı yerlerinden birçok yazılımcı ve gönüllü tarafından destek alan code.org, geleceğin yazılım mühendislerini yetiştirmeyi planlıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir