Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklar için Sağlıklı ve Eğlenceli Yiyecekler

Dengeli ve yeterli beslenme, sağlığı doğrudan doğruya etkilediği gibi; dengesiz, yetersiz ya da tek yönlü beslenme, kısa veya uzun vadede sağlık problemlerine yol açıyor. Salgınların arttığı kış aylarında, çocukların beslenme düzenine daha fazla dikkat ederek, çocukları hastalıklardan korumak mümkün.

Çocukların kış aylarında koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi, vücudun direncinin artması açısından oldukça önemli. Bunun yanı sıra, sağlıklı beslenme çocukların zihinsel aktivitelerinin artmasını, hafıza becerilerinin güçlenmesini ve enerjilerinin artmasını sağladığından, okul başarısına da etki ediyor.

Çocukların genellikle sağlıksız olan besinleri yeme eğilimi gösterdiği düşünülse de, bu durum, ebeveynlerin alışkanlıklarına göre değişebiliyor. Sağlıklı yemeklerin lezzetli olmadığını düşünen çocuklar, fast-food gıdalara ya da şekerli yiyeceklere yönelebildiği gibi, hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekler, çocukların zihinsel ve fiziksel açıdan güçlenmesini sağlıyor.

Yiyecekleri Eğlenceli Hale Getirin

Yiyecekleri süslemek, özellikle okul öncesi çocuklar için son derece cezbedicidir. Ayrıca ilkokul çağındaki çocuklar da, yemek yemeyi de oyunun bir parçası olarak addedebildiğinden, oyunu çağrıştıran yemekler çocuklara ilgi çekici gelir.

Sabah kahvaltısı, beslenme çantası ya da öğle ve akşam yemeklerinde; protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan besinleri, çocuklar için süsleyebilirsiniz.

Pilav: Çocukların protein ve karbonhidrat ihtiyacı açısından pirinç oldukça zengin bir gıdadır. Pirinç ya da bulgur pilavını, domates, zeytin, yeşillik ya da kırmızı etle süsleyerek, çocuğunuz için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Pilavdan Domuz ve Kedi yapın

Pilavdan Domuz ve Kedi


Peynir: Peynir sevmeyen çocuklar için, beyaz peynir ya da kaşar peynirini ince şeritler halinde keserek, korkutucu ya da eğlenceli suratlar oluşturabilirsiniz.

Peynirden Canavalar

Peynirden Canavalar


Sandviç: Kahvaltı yapmayı istemeyen ya da kahvaltıda yeterince beslenmeyen çocuklar için, sandviçleri eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yuvarlak ya da kare şeklinde kestiğiniz ekmek dilimlerinin üstüne, salam, peynir, zeytin ya da yeşillik gibi yiyeceklerle eğlenceli şekiller yapabilirsiniz.

Uğur Böceği Sandviçleri

Uğur Böceği Sandviçleri


Beslenme Çantası: Çocuğun okulda sağlıklı beslenmesi oldukça önemli. Çocuğunuzun beslenme çantasına, hem karbonhidrat ve protein hem de vitaminler açısından zengin olan yiyecekler ekleyerek, küçük süslemeler yapabilirsiniz.

Lunch of girl motif

Zengin Beslenme Çantası


Sağlıklı Krepler: Kreplerde, reçel ya da çikolata gibi şeker oranı yüksek olan gıdalar yerine doğrudan meyveleri kullanın. Krep içerisine kayısı, muz, çilek, şeftali gibi yumuşak meyveleri koyarak, hem lezzetli hem de ara doyurucu öğünler hazırlayabilirsiniz.

Çilekli Güneş

Meyveli Krep


Yumurta: Protein açısından son derece zengin olan yumurta, çocuklar için önemli besin kaynaklarından biridir. Yumurta sevmeyen çocuklar için yumurtayı farklı şekillerde servis ederek, ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Çiçek Açan Yumurta

Çiçek Açan Yumurta


Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yoğurt ve mevsim sebzelerini kullanarak, sağlıklı yiyecekleri çocuklar için ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Neşeli Mevsim Sebzeleri


Meyve ve Sebzeler: Çocukların taze meyve ve sebze tüketmesini sağlamak için beslenme çantalarını yeniden düzenleyebilirsiniz.

lunch boxes for children in the form of monsters for Halloween. the toning. selective focus

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı