Çocuklar için Eğlence

Çocuklar kendi “güneş ülkelerini” resmettiler

Güneşe Derneği ve www.temizenerjidostlari.com tarafından, Türkiye genelinde ilköğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi ve Uygulamaları” temalı resim yarışması sonuçlandı.

İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Esma Nihal Öztunalı’nın birinci olduğu yarışmada dereceye girenlere ödülleri, 27 Şubat günü, Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda verildi. Ödül töreni, yarışmanın destekçisi Norm Enerji Sistemleri’nin fuardaki standında gerçekleştirildi.

Norm Enerji’nin fuardaki standında sergilenen finalist resimlerde, Tommaso Campanella’nın ütopyası “Güneş Ülkesi”ni çağrıştıran, güneşin insanlığın ortak zenginliği olduğu motifi belirgindi.

www.temizenerjidostlari.com sitesinde yapılan oylama sonucu birinci olan Esma Nihal Öztunalı, öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile birlikte katıldığı ödül töreninde, yaptığı resim ile anlatmak istediklerini izleyiciler ile paylaştı. Fuarın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in de ilgi gösterip fotoğraf çektirdiği çocuklar, tören sonrası fuarı gezdiler.

Birinci olan Esma Nihal Öztunalı’ya ait resim

www.temizenerjidostlari.com direktörü ve Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen, güneş enerjisi konusunda toplumsal farkındalığı artırma çalışmaları kapsamında düzenledikleri yarışmanın ikinci defa düzenlendiğini kaydetti.

Yenen, “Yarışmaya katılan resimler, çocukların yeni olana açık zihinlerinin ürünü. Yeniye açıklı ve yaratıcılığın birleştiği çok güzel resimler gördük. Bu yarışma, güneş enerjisinin yalnız Türkiye için değil, bütün dünya için önemine dair çocuklardan yana pek bir sıkıntımız olmadığını gösteriyor. Sıra yetişkinlerde” diye konuştu.

Güneşe Derneği Başkanı Mehmet Özer ise, sosyal sorumluluk projelerini önemsediklerini ve bu tür çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Mustafa Recep Parlak’ın ikinci, Neslihan Cengiz’in üçüncü, Ahmet Furkan Tezgiden’in dördüncü, Rafi Aydıngöz’ün beşinci olduğu yarışmada ilk beşe girenlere ödül olarak; güneş paneli, solar şarj regülatörü, bakımsız kuru akümülatör ve tasarruflu lambadan oluşan güneş enerjisi aydınlatma seti verildi. Ayrıca, ilk üçe giren öğrencilerin okullarına da birer tane kesintisiz güç kaynağı hediye edildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.