Çocuk Kulübü

Çocuklar Nasıl Beslenmeli – Dengeli Beslenmenin Önemi

Dengeli ve doğru beslenme tüm insanlar için büyük öneme sahip olduğu gibi, çocuklar için daha önemlidir. Çünkü çocuklar, yetişkin insanlara göre çok daha hızlı büyür ve çocukların hem fiziksel yapısı hem de zihinsel özellikleri nasıl beslendiğine göre değişir.Peynir

Bu nedenle hem güçlü bir vücuda sahip olmak hem de zekanı artırmak için dengeli ve düzenli beslenmen gerekiyor. Peki dengeli ve düzenli beslenmek ne demektir?

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemi

Hareket etmen ya da düşünebilmen için vücudunun enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi elde edebilmek için besinleri kullanman gerekir. Besinler protein, karbonhidrat ve yağ olmak üzere üç grupta incelenir.

balıkÖrneğin; et protein ağırlıklıdır, ekmekte daha çok karbonhidrat vardır ve kuruyemişler de yağ oranı yüksek olan gıdalardır. Vücudunun her üç besin grubuna da ihtiyacı vardır. Bunun dışında vitamin alman da beynin ve vücut direncin için çok önemlidir.

Sebze ve meyveler de iyi vitamin kaynaklarıdır. Vücudunun protein, yağ, vitamin, karbonhidrat ve mineral gibi maddelere ihtiyacı
olduğundan, dengeli beslenmen gereklidir. Yani dengeli beslenmek, tüm besin öğelerinden yeterli miktarda almak olarak da düşünülebilir. Peki düzenli beslenmek nedir?

Düzenli Beslenme

Düzenli beslenmek, sağlıklı yiyecekleri yeterli miktarda almanın yanı sıra bunu sürekli olarak yapmandır. Mesela bir hafta boyunca et, balık, sebze, meyve gibi yiyecekler tüketip; bir hafta sonra bunları hiç tüketmemen dengesiz beslendiğin anlamına gelir.Meyveler

Unutma, vücudunun mikroplardan korunması, güçlü ve enerjik olması kadar, beyninin daha iyi çalışması için de dengeli ve düzenli beslenmen gerekiyor.

Dengesiz Beslenmenin Zararları

Binlerce yiyecek türü olduğunu biliyorsun. Yiyecekleri genel olarak doğal ve doğal olmayan olarak ikiye ayırabiliriz. Mesela et, doğal bir yiyecektir. Ancak etin pişirilmeden önce başka işlemlerden geçmesi, doğallığını yitirmesine neden olur. Faydalı bir yiyecek yanlış şekilde pişirilse, zararlı hale gelebilir.Sağlıklı Yiyecekler

PatatesÖrneğin, patates bol miktarda nişasta içerir. Bu nedenle senin daha enerjik olması sağlar. Vücuda faydalı birçok maddeyi de taşımaktadır. Ancak patates cipsi çok fazla yağ içerdiğinden, zararlı bir yiyecektir. Bu nedenle besinlerin yalnızca türü değil, hazırlanma biçimi de önemlidir.

Düzenli ve Dengeli Beslenmenin Vücudumuza Faydaları

Eğer dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmeye başlarsan, bunun sana bir sürü faydası olduğunu fark edersin. Örneğin düzenli olarak süt içip; peynir, yoğurt gibi besinler tüketirsen, kemiklerin sapasağlam olur. Balık ve et gibi gıdaları düzenli olarak tüketirsen, hem hafızan güçlenir hem de daha hızlı beynin daha hızlı çalışmaya başlar. Meyve ve sebzeleri sık sık tüketirsen, daha enerjik, güçlü ve canlı olursun.

Beslenme şekli; hem mutluluğumuzu ve başarımızı hem de fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkiler. Bu nedenle beslenmene çok dikkat etmen ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durman gerektiğini unutmamalısın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir