Anne Baba Okulu

Çocuklar Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmeli?

Çocuklar sömestr tatilini verimli geçirmeleri, hem motivasyonları açısından hem de bir sonraki eğitim dönemine hazırlanmaları açısından büyük önem taşıyor. 

Sömestr tatilinde, çocukların sevdikleri aktivitelere yönelmesi, kendilerine zaman ayırmaları ve sevdikleriyle birlikte etkinliklere katılmaları çocuk gelişimi açısından önem arz ediyor. Karne notları iyi ya da kötü olsun, ebeveynlerin sömestr tatilinde çocukların mutlu olacakları etkinliklere yönlendirmesi gerekiyor.

Çocuk Kitapları Haftası
Karne Notları Birlikte Değerlendirilmeli

Tatil etkinliklerine başlamadan önce, çocukların karne notlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Karne notları ile ilgili konuşulmaması, çocuğun kendini değersiz hissetmesine yol açabileceği gibi, elde ettiği başarının ya da başarısızlıkların önemsiz olduğunu düşünmesine de neden olabiliyor. Bu nedenle, beklenen başarıyı gösteren ya da göstermeyen tüm çocukların karne notlarının değerlendirilmesi gerekiyor.

Karne notlarının değerlendirilmesi aşamasına çocukların da dahil edilmesi önem taşıyor. Başarılı olunan dersler ve nedenleri ile başarısız olunan dersler ve nedenlerinin konuşulması çocuk gelişiminde ve çocuğun başarısında rol oynuyor. Dolayısıyla karne notlarının çocuklarla beraber değerlendirilmesi ve gelecek döneme dair hedeflerin konuşulması gerekiyor.Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Karne Notları Kötü Olan Çocuklar da Eğlenmeli

Uzmanlar, çocukların sömestr tatilinde neler yapacaklarına, karne notlarına göre karar verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Karne notları iyi olan çocukların yarıyıl tatilinde istedikleri gibi zaman geçirebilmeleri; karne notları beklendiği kadar iyi olmayan çocukların ise sömestr tatilinde ders çalışmaya zorlanmaları çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Yarıyıl tatilinde, çocukların eğlenceli etkinlikler yapması; duygusal ve sosyal gelişimleri açısından önemli olmakla birlikte, bir sonraki eğitim dönemine de daha iyi odaklanmalarını sağlıyor.

Çocuklar Nasıl Etkinlikler Yapmalı?

Çocuklar sömestr tatili ilgi duydukları alanlara yönelmeleri önem taşıyor. Çocukların yapmak istedikleri etkinlikler için uygun ortam yaratılması, çocuğun motive olmasını ve kendini daha kolay geliştirmesini sağlıyor. Resim yapmayı seven çocuklar için, resim yapabilecekleri alanlar yaratmak, çocuğun kendini geliştirmesini kolaylaştırıyor. Ancak çocukların yaratıcılıklarını ve bakış açılarını geliştirebilmelerine yardımcı olabilmek için, daha önce hiç yapmadıkları etkinlikleri yapmalarına ortam hazırlamak da önem taşıyor. Çocuğun kendini keşfedebileceği çalışmaları ebeveynleri ya da arkadaşlarıyla birlikte yapması, hem kişisel gelişimi açısından hem de yeteneklerini geliştirebilmesi açısından çocuğa katkı sağlıyor.

çocukla tatil

Çocuklar Ders Çalışmalı mı?

Yarıyıl tatilini çocukların ders çalışarak geçirmeleri doğru olmadığı gibi, tatilde hiç ders çalışmamak da doğru bir yaklaşım değil. Bu nedenle, çocukların sömestr tatilinde genel bir tekrar yapmaları ya da gelecek dönem için hazırlanmalarını teşvik etmek gerekiyor. Ancak çocukların sürekli ders çalışmasını beklemenin doğru olmadığını ve çocuğun gelişimini de olumsuz etkileyebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Sömestr tatilinde çocukların ebeveynleri ile birlikte yapacakları etkinlikler de hem çocuğun öz değerleri açısından hem de kendine duyduğu güven açısından önemli olduğundan, ebeveynlerin çocuklarla birlikte zaman geçirmeye özen göstermesi de önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.