Anne Baba Okulu

Çocuklar Tasarrufu Nasıl Öğrenir?

Çocuklar tasarrufu nasıl öğrenir sorusu aynı zamanda yetişkinlerin alışkanlıklarıyla belirlenir. Çocuğunuza tasarrufu öğretebilmek için ona örnek olmalısınız.

Sürdürülebilirlik alışkanlıklarını belirlemek için çocukken bunları önemsemek önemlidir. Enerji tasarrufu hakkında hiçbir zaman geç değildir ve çocuklarınızı eğitmek için zaman ayırarak, ömür boyu sürecek değerler yaratırsınız.

Çocuklar Tasarrufu Nasıl Öğrenir?

Çocuklar Tasarrufu Nasıl Öğrenir?

Nedenini Anlatın

Neden bunu yaptığını anlamadılarsa, çocukların enerji tasarrufu için motive olmaları zor olabilir. Elektriğin nereden geldiği konusunda çocuklarınızla sohbet edin.

Evde enerji tasarrufu yaparak ve evinizin enerji tüketimini azaltarak, gezegeni kurtarmaya, kaynaklarımızı korumaya, kirliliği azaltmaya, paradan tasarruf etmeye ve herkes için daha sağlıklı yaşam ortamları yaratmaya yardımcı olacağınızı anlatın.

Doğaya Çıkın

Çocuklarınızla büyük kavramlar hakkında konuştuktan sonra, onların doğaya götürmeniz iyi olabilir. Böylece örnekleri görebilirler.

Dışarıdaki doğal hayatı öğrenmelerini ve anlamasını sağlayın. Onları soru sormaya, ağaçlarda, akarsularda ve toprağın altında neler olduğunu araştırmaya teşvik edin. Elbette örümceklere ve yılanlara dikkat edin, ancak harika dış mekanlarla etkileşime geçmelerini sağlayın.

Hedefler Belirleyin

Ailenizin tüm elektrikli cihazları günde kaç saat veya hafta boyunca kapalı tutabileceğinize dair iddiaya girin. Bunu bir meydan okuma olarak düşünün! Çocuklarınızı planlamaya dahil edin.

Bahçede Çalışın

Çocuğunuzla bir bahçede çalışmak öğrenme konusunda eğlenceli bir fırsattır. Sebze dikmek çocukların çevreye doğrudan bağlı hissetmelerine gerçekten yardımcı olabilir, bu da onlara enerji tasarrufu ve çevre dostu olmanın neden bu kadar önemli olduğu hakkında daha iyi bir fikir verir.

Bir şeyi sıfırdan büyütmek için geçen zamanı anlamak, yiyecek ve değeri için de bir takdir getirecektir.

Bildiklerini Test Edin

Sürdürülebilirlik ve enerji hakkında neler bildiğini test ederek çocuklarınızın aslında enerji tasarrufu hakkında ne öğrendiğini kontrol edin. Cevapları doğru bulduklarında ödüllendirmelerini sağlayın.

Örnek Olun

Evde enerji konusunda kurallar belirliyorsanız, bunları herkesin uygulayacağından emin olun. Çocuklarınıza elektrikli her şeyi kapatmasını söylerseniz, aynısını yapmanız gerekir. Ailenizdeki herkesi enerji tasarrufu çalışmalarınıza dahil edin.

Kombi Görevi Verin

Alternatif olarak çocuklarınızı kombiden sorumlu tutun. Doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için günde birkaç kez kontrol etmelerini sağlayın. Fakat kombiye müdahale etmemeliler. Sadece sıcaklığı kontrol etmeliler.

Ödüllendirin

İster bir ışığı kapatmayı hatırladıklarında çocuklarınıza iltifat edin, ister çevre dostu kararlarını bir tabloyla ifade etsin, çocuklarınızı ödüllendirmek, çabalarını takdir etmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

Çevre dostu olmak zor olmak zorunda değildir ve bunu göstermenin en iyi yolu çocuklarınıza kendi eylemlerinizle ilham vermektir. Bu küçük farklılıklar bile hem kendi zihninizde hem de nihayetinde faturalarınızda genel olarak büyük bir değişiklik yapabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.