Çocuk Gelişimi

Çocuklar ve internet: İstenmeyen içerik sorunu

Her yıl daha fazla sayıda çocuk internete giriyor. Ebeveynlerin çoğu cinsellik ve şiddet içeren, uyuşturucuları özendiren ve başka istenmeyen içerikler gösteren siteler bulunduğunun tamamen bilincinde. Ancak her anne-baba, çocuklarının bu istenmeyen site kategorilerinden özellikle hangilerini daha çok veya daha sık ziyaret etme eğiliminde olduğundan haberdar değil. Bu nedenle Kaspersky Lab, genç kullanıcıların internette arama yapma alışkanlıklarını analiz ederek bilgi edinmeye çalıştı.

Araştırma için seçilen on adet istenmeyen web sitesi içeriği kategorisinde cinsellik, şiddet ve uyuşturucular en tehlikeli bulunanlar olarak yer aldı. Ebeveynler geleneksel olarak bu üç istenmeyen içerik kategorisini çocukları için özellikle tehlikeli buluyor.

Bulgular hakkında yorumlarda bulunan Kaspersky Lab Kıdemli Web İçeriği Analisti Anna Larkina şunları söyledi:

“İnternet, istenmeyen içeriklerin yanı sıra çocuklar için daha az zararlı olmayan, örneğin siber zorbalık veya siber trol gibi diğer tehlikeleri de içermekte. Saldırganlar, birlikte kullanıldığında kurban üzerinde tarifsiz ruhsal acılara neden olabilecek, sosyal ağlar, forumlar, sohbet odaları ve anlık mesajlaşma hizmetlerini içeren tüm olası çevrimiçi etkileşim kanallarını kendi çıkarları için kullanabilir. Teknik olarak siber trollere karşı mücadele etmek çok kolay olmadığından, Ebeveyn Kontrolü bu tür tehlikelere karşı fazla etkili olamıyor. Genellikle çocuklar saldırganlarla kendi başlarına mücadele edemez; bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını siber zorbalığa karşı korumada önemli bir rol oynaması gerekiyor. İdeal olarak ebeveynler, çocuklarının İnternetteki etkinliklerine dikkat etmeli.”

Türkiye’de ebeveynler şiddet dolu oyunlara karşı hassas

Türkiye’ye dair sonuçlara baktığımızda; sonuçlar dünyaya paralel. Ebeveynlerin yüzde 50’si cinsellik içeren müstehcen siteleri en tehlikeli bulup bloklamak istiyor. Porno kategorisini şiddet içeren oyunlar takip ediyor. Zararlı yazılımlar da yine en tehlikeli bulunanlar içinde.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.