Anne Baba Okulu

Çocuklar Yarıyıl Tatilini Nasıl Geçirmeli?

Çocuklar yarıyıl tatilini nasıl geçirmeli? 2014-2015 eğitim öğretim döneminin ilk yarısının tamamlanmasının ardından milyonlarca öğrenci 2 hafta sürecek tatile başladı. Ancak ebeveynler, çocukların tatilde neler yapması gerektiği konusunda endişeli.

Derslerinde yeteri kadar başarılı olmadığı düşünülen çocukların üzerinde, ders çalışmaları gerektiği konusunda ebeveynler baskı kurabiliyor. Yarıyıl tatili boyunca çocukların neler yapması gerektiği hakkında bilgi veren Medical Park Trabzon Hastanesi Psikolog Niltem Hürfikir, çocukların dinlenmesinin önemini vurguluyor.

Çocuklar yarıyıl tatili boyunca, ilk dönemde başarısız oldukları dersleri çalışabileceğini ancak ders çalışmaktan ziyade dinlenmenin önemli olduğunu söyleyen Hürfikir, çocukların ikinci döneme hevesli başlamaları için, sömestr tatili süresince eğlenmeleri ve dinlenmeleri gerektiğini belirtiyor.

Hobi Edinmek için Sömestr Tatili En İyi Fırsat

Çocukların okulda daha başarılı olmaları ebeveynler için önem taşıdığı gibi, çocukların düşünme gücü, yetenekleri ve ilgi alanlarının genişlemesi, gelişimleri açısından şart olan etmenlerin başında geliyor. Bu nedenle çocukların hobi edinmesi ve sanat, spor gibi aktivitelerde bulunmaya teşvik edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda, sömestr tatilini hobi edinmek için en iyi fırsat olarak nitelendiren Psikolog Niltem Hürfikir, sömestr tatili etkinliklerinin çocuklar için önemli olduğunu söylüyor.

Somestir Tatili EtkinlikleriÇocuklar Bilgisayar ile Değil Sanat ve Sporla Sosyalleşmeli

Çocukların teknolojiye olan ilgileri, birçok ebeveyn tarafından olumsuz karşılanabildiği gibi, sanat ve spor dalları ile ilgilenen çocuklar, hem sosyal hayatlarında hem de eğitim hayatlarında daha başarılı oluyor. Çocuklar sömestr tatilinde bilgisayarda eğlenebilecekleri gibi, sanat ve spor ile ilgilenmeye teşvik edilmeleri de büyük önem taşıyor. Çocukların hem bakış açısını hem de hayal güçlerini artıran çalışmalarda bulunabilmeleri için ebeveynlerin sömestr çocuk etkinlikleri için katılım sağlamaları da önem taşıyabiliyor.

Çocukları Sınırlamayın

Sömestr tatili boyunca, çocukların kısıtlanması ve ders çalışmaya itilmesi, olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hem sorumluluk duygusunu geliştirmek hem de çocuğun birey olma bilincini artırabilmek için, karar yetisini çocuğun inisiyatifine bırakmak gerekiyor. Bu nedenle sömestr tatili etkinlikleri konusunda, çocukların isteklerine göre hareket etmek önem taşıyor.

Sürekli “Ders Çalış” Demek Yanlış

Ebeveynlerin çocuklar üzerinde ders çalışma baskısı kurması, birçok çocuğu olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuğu ders çalışma konusunda zorlamaması ve çocuğun istedikleri faaliyette bulunmasına izin vermeleri gerekiyor. Sürekli ders çalışan çocuklar, kendilerini geliştirmede yetersiz kalabildiği gibi, çocukların sosyal ve sanatsal etkinliklerde bulunması büyük önem arz ediyor.

Yarıyıl tatili boyunca, çocukların sanatsal, sportif ya da eğlenceli aktiviteler içerisinde yer alması, okulların açılmasının ardından daha başarılı olacağını sağlayabileceği gibi, sosyal anlamda çocuğun gelişimini de olumlu etkileyecek.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir