Çocuk Yemek Tarifleri

Çocuklar Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Büyüme çağındaki çocuklarda beslenme düzeni son derece önemli olduğu gibi, çocuğun sağlığına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle 2-6 yaş aralığındaki çocukların beslenmeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması şart olduğu gibi, yaz döneminde çocukların sıvı kaybını önleyebilmesi için beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılmalıdır.

Bebek BeslenmesiHem fiziksel hem de zihinsel açıdan son derece önemli olan beslenme alışkanlıkları çocuğun gelişimine ciddi etkilerde bulunur. Bununla birlikte, mevsimsel etkiler ya da kişisel özellikler ile psikoloji çocuğun yemek yemeyi reddetmesine ya da birçok gıdayı almak istememesine neden olabilir.

Yaz Aylarında Çocuklar için Beslenme Önerileri

Yaz aylarında çocukların sağlıklı beslenmesi ve hem yeterli miktarda enerji hem de su alabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

  1. Çocukların düzenli beslenmesi sağlamak için fiziksel aktivitelerin artırılması ve çocuğun bir spor dalına yönlendirilmesi önemlidir.
  2. Çocuk beslenmesi konusunda yaz aylarında en fazla dikkat edilmesi gereken nokta su tüketimidir. Beş yaşından büyük çocukların ortalama 8-10 bardak su tüketmesi gereklidir. Yeterli miktarda su tüketmeye çocuklarda uzun vadede sağlık sorunları oluşabileceği gibi; kısa vadede ise baş ağrısı, cilt kuruluğu ya da yorgunluk gibi belirtiler görülebilir.
  3. Yaz aylarında çok daha hareketli olan çocukların, tükettiği besinlerin yüksek enerjili olması önemlidir. Enerji düzeyi düşük olan gıdalar ya da yağlı yiyecekler çocuğun çabuk yorulmasına veya halsiz hissetmesine yol açacaktır.
  4. Sıcak havalarda çocuklarda iştahsızlık durumu görülebildiği gibi, bu durumda ebeveynlerin çocukları su ve meyve tüketimine yöneltmeleri önemlidir.cocuklarda-beslenme-yaz-aylari
  5. Yaz aylarında daha sık görülen enfeksiyon ve ishal gibi durumlara karşı önlem almak da son derece önemlidir. Çocukların mineral ve kilo kaybına neden olabilen enfeksiyon ve ishal gibi durumlara karşı, çocuğun hijyenik ortamlarda bulunduğundan emin olunması gereklidir.
  6. Gıdaların sıcak havalarda çok hızlı bir şekilde bozulması nedeniyle yaz aylarında besin zehirlenmesi gibi durumlar da sık görülür. Bu nedenle ebeveynlerin, açıkta satılan gıdaları almaması ve çocukların tüketeceği tüm yiyeceklerin güvenli olduğundan emin olması gereklidir.
  7. 3 yaşından büyük çocuklarda sık görülen düşük besin değerine sahip yüksek enerjili abur-cubur tüketimi de yaz aylarında artmaktadır. Çocukların aşırı şekerli ya da yağlı gıdaları tüketmesini önlemek için alternatif seçenekler sunulabileceği gibi, meyve tüketimini teşvik etmek de önemlidir.

Ebeveynler Çocuklara Örnek Olmalıcocuklarda-beslenme-2

Çocukların dengeli ve düzenli beslenmesi için, ebeveynlerin kendi beslenme tarzlarına dikkat etmeleri çok önemlidir. Çocuklar genellikle ebeveynlerini örnek aldıkları gibi, sağlıklı gıdaların tüketildiği bir evde, abur cubur tüketimine daha az eğilimlidir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların beslenmesi kadar kendi beslenmelerine de dikkat etmeleri şarttır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.