Çocuk Gelişimi

Çocuklara Eğlenceli Bilgi Verme Yolu

Çocuklara kitap okuma sevgisini aşılamak amacıyla çeşitli kitapçılardaüç yıldır düzenli olarak okuma günleri düzenleyen Defne Ongun Müminoğlu, “Burcu ve Berk ile…” isimli altı kitaptan oluşan bir çocuk kitapları dizisi hazırladı.

4 – 9 yaş grubuna hitap eden seride, çocuklara doğru bilgiyi eğlenceli şekilde aktarabilmek, ders vermeden kafalarında oluşan soru işaretlerine Burcu ve Berk’in yaşadıklarıyla cevap bulabilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Artemis Çocuk Yayınları’ndan çıkan “Burcu ve Berk ile…” serisinde yer alan “Sağlıklı Besleniyorum â?? Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum”, “Hayır Diyebilirsinâ?? Zorbalık”, “Hislerimizâ?? Bunları Hissetmek Normal mi?”, “Kendimi Koruyorumâ?? Güvenlik”, “Vücudumuz â?? Vücut Denilen O Harika Makine” ve “Yabancılar – Kaybolursan Ne Yaparsın?” kitaplarını yazarken pedagog Feriha Dildar, Dr. Perihan Özren ve Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’ndan destek alan Defne Ongun Müminoğlu, kitapların çizimleri için Esra İlter Demirbilek ile çalıştı.

Defne Ongun Müminoğlu, bu kitapları yazmadan önce çocukların gelişim döneminde hassas ve dikkat edilmesi gereken konuları, çocuklara doğru ve anlayabileceği şekilde izah edebilmek için kaynak arayışında genellikle yurtdışındaki kitaplara yöneldiğini söylüyor.

Türkçe kaynak kitaplarının az ve daha çok “eğitme” amaçlı kitaplar olduğunu gören yazar, “Tek bir konu ile ilgili farklı açılardan bilgi veren, anlatım şekilleri çeşitlilik gösteren kaynaklara ihtiyaç olduğunu düşünerek çocuğu sıkmadan, eğlenceli bir şekilde, ders vermeyi amaçlamadan ancak çaktırmadan yol gösteren, bilgilendiren kitaplar olması gerekir düşüncesiyle bu seri doğdu” diyor.

Yazarın ebeyvenlere yönelik, “Sıfır Kilometre Bızdıklar” isimli bir blog da hazırlıyor.

Burcu ve Berk ile

Hislerimiz (1. Kitap), Kendimi Koruyorum (2. Kitap), Hayır Diyebilirsin! (3. Kitap), Sağlıklı Besleniyorum (4. Kitap), Vücudumuz (5. Kitap), Yabancılar (6. Kitap)

Yaş Grubu: 4 – 9 yaş
Yazarı: Defne Ongun Müminoğlu
Resimleyen: Esra İlter Demirbilek
Yayınevi: Artemis Çocuk
Sayfa Sayısı: 36 sayfa
Fiyatı: 10 TL (Her bir kitap için)

Defne Ongun Müminoğlu - Yabancilar

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.