Anne Baba Okulu

Çocuklara Ev Ödevi Yapma Alışkanlığı Kazandırma

Çocukların büyük bir kısmı yeterince ‘eğlenceli’ olmayan ve uzun zaman alan ödevleri yapma konusunda sorun yaşıyor. Öğretmenlerin çocukların yüklenemeyeceği miktarda ödev vermesi ya da ebeveyn tutumları, çocukların ödev yapma alışkanlıklarını etkileyebiliyor.

Ebeveynlerin Ev Ödevleri Konusunda Sık Yaptığı Hatalar

 1. Yanlışlara odaklanmak: Ödevdeki yanlış noktalara odaklanmak, çocuğun motivasyonunun bozulmasına ve dikkatinin dağılmasına yol açıyor. Bunun yerine, çocukların başarılı olduğu noktalara odaklanılması gerekiyor.
 2. Ödül ve ceza mekanizması ile çalışmak: Ev ödevini tamamlaması durumunda çocuğun ödül alması ya da ödevi yapmaması durumunda cezalandırılması en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Çocuğun, ev ödevi yapmanın kendi sorumluluğu olduğunu kavrayabilmesi için, ödül ve ceza yöntemleri kullanmamak gerekiyor.
 3. Ödev yapma süresinin uzunluğu: Öğretmenlerin gereğinden fazla ödev vermesi, çocuğun ödev yaparken sık sık dikkatinin dağılmasına yol açıyor. Bu durumda, çocuğa daha fazla çalışması gerektiğini söylemek yanlış olduğu gibi, bazı durumlarda öğretmenlerle görüşmek gerekiyor.
 4. Ödevleri son güne bırakmak: Çocukların büyük bölümü, önceden belirlenmiş ödevleri son güne erteliyor. Çocuklarda planlama mekanizması yeterince gelişmediğinden, ebeveynlerin erken devreye girmesi ve çocuklarla birlikte planlama yapması gerekiyor.
 5. Ödevi sık sık hatırlamak: Ebeveynlerin, çocuğu sıklıkla ödev konusunda uyarması, çocuğun uyarılmadan harekete geçmesini imkansız hale getiriyor. Bu nedenle, çocuğa sürekli olarak ödevini yapmasını söylemek yerine, çocuğu ödev yapmaya teşvik etmek gerekiyor.
 6. Baskı uygulamak: Çocukların ödev yapma sürecinde hangi sorunları yaşadığını sorgulamayan ebeveynler, çocuklara baskı uygulayabiliyor. Çocuğa baskı uygulanması ise çocukların ödevlerini üstünkörü bir şekilde yapmalarına ya da ebeveynlerine ödev konusunda yalan söylemelerine yol açıyor.
 7. Ödevleri üstlenmek: Çocukların fazla zamanını alan ya da bilgisinin üstünde olan ödevlerin, ebeveynler tarafından yapılması, çocuğun her ödevi ebeveynine yaptırmaya çalışmasına neden olabiliyor.

Çocuklarda Ev Ödevi BilinciÇocuğunuzun Ödevini Neden Yapmadığına Odaklanın

Çocuklar, ödev yapma konusunda isteksiz davransa dahi, başarılı birkaç ödevden sonra, ev ödevleri konusundaki fikirleri değişebilir. Ödevini yapmadığı için öğretmenin gözünde kötü bir duruma düşmek ya da sorulan bir soruyu cevaplayamadığı için arkadaşlarına karşı mahcup hissetmek, çocukların istemediği duygulardır. Ancak ödev sürecinde yaşanan sorunların, sınıf içinde yaşanan sorunlardan daha fazla olması, çocuğu ödev yapmamaya iter.

Ödev Yapmama Nedenleri

 1. Konuyu anlamama: Verilen ev ödevini yapabilmek için, çocuğun ödevle ilgili olan konuya hakim olması gereklidir. Ancak çocuğun dersleri yakından takip etmemesi ya da ödevi tamamlayabilecek kadar donanımlı hissetmemesi ödev yapma sürecini aksatmasına yol açar. Bu noktada, ebeveynlerin çocuğun anlamadığı konularda yardım almasını sağlamaları ve çocuğu teşvik etmeleri önemlidir.
 2. Dikkat dağınıklığı: Dikkat dağınıklığı olan çocukların, ödev yapma sürecinde, diğer öğrencilere göre daha fazla zorluk yaşadığı biliniyor. Odaklanma sorunu olan öğrenciler için, ders çalışma ortamının yeniden düzenlenmesi ve çocuk için ideal çalışma ortamı yaratılması önem taşıyor.
 3. Geri bildirim yokluğu: Çocuğun yaptığı ödevler konusunda herhangi bir geri bildirim alamaması, ödevi boş yere yaptığını düşünmesine yol açabilir. Öğretmenin, kontrol konusunda titiz davranmaması, çocukları bu konuda isteksiz hale getirebilir. Dolayısıyla, ebeveynlerin kontrol ve geri bildirim mekanizması oluşturması önemlidir.
 4. Ev içi unsurlar: Çocuğun ödev yapmama nedenlerinden biri de, ev içindeki unsurlardır. Çocuğun ödev  yaptığı alanın gürültülü olması, huzurlu bir ortam sağlanamaması ya da küçük kardeş faktörü, çocuğun ödev yapma konusunda sorun yaşamasına neden olabilir.

Ödev YaparkenHer çocuk, okula gitme ya da ders çalışma konusunda yeterince istekli olmayabiliyor. Bu durumda, çocuğun ev ödevlerini yapması da zorlaşıyor. Ev ödevi yapmak istemeyen ve evde olduğu vakitleri eğlenceye ayırmak isteyen çocukların okul başarısı düşebildiği gibi, sorumluluk bilinci de azalıyor. Ebeveynlerin, çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırması, hem okul hayatında hem de yetişkinlik dönemi açısından çocuklara önemli katkılar sağlıyor.

Öğretmenler bazı durumlarda, çocukları motive etme ya da ev ödevinin dozunu ayarlama konusunda yetersiz kalabilir ya da tüm çocuklarla tek tek ilgilenme imkanı bulamayabilir. Bu durumda, ebeveynlerin devreye girmesi ve çocukları ödev yapma konusunda motive etmesi gerekiyor.

Ebeveynler Ev Ödevi Konusunda Ne Yapmalı?

Çocuğun sorumluluk sahibi olmasını sağlamak için, ev ödevleri yapma alışkanlığı kazanmasına dikkat edilmelidir. Ebeveynlerin, çocuğun ödevleri konusunda aşırı ilgisiz olması, çocuğun ev ödevlerini umursamamasına yol açtığı gibi, aşırı baskı da çocuğu okuldan soğutabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuğu teşvik ederek ve eğlenmesini sağlayarak, ödev yapma alışkanlığı kazanması amaçlanmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir