Anne Baba Okulu

Çocuklara İnternet Güvenliği Nasıl Öğretilir?

İnternet, çocuklar için hem öğretici hem de eğlenceli bir araçtır. Fakat, internet aynı zamanda pek çok tehlikeyi de barındırır. İnternet güvenliğine dikkat edilmediği durumda, çocuklar ciddi problemlerle karşılaşabilir.

İnternet çocukların hayatının önemli bir parçası haline geldi. İnternet, doğru kullanıldığı takdirde faydalı bir eğitim aracı olabilir. Fakat öncelikle internet güvenliği konusunda çocukların ve ebeveynlerin daha bilinçli olması gerekmektedir.

eset-internet-guvenligi

Günümüzde ebeveynliğin önemli bir parçası internet güvenliğini çocuklara öğretmektir. İnternet güvenliğini sağlamak için şu yöntemler izlenebilir:

1. Bilgisayarı salona veya oturma odasına koyun.

Bilgisayarı çocuğunuz kendi odasına koymak yerine, bütün ailenin bulunduğu bir odaya koyun. Ayrıca, bilgisayara şifre koyabilirsiniz. Böylece, çocuğunuz sizden izin almadan bilgisayarı kullanamayacaktır.

2. Çocuğunuza ait şifreleri bilin.

Mail veya sosyal medya hesaplarında çocuğunuzun kullandığı şifreleri öğrenin ve çocuğunuzun bu hesapları güvenli bir şekilde kullandığından emin olun. Ayrıca, çocuğunuzu tanımadığı kişilerle online iletişim kurmaması için uyarın.

3. Bilgisayarda ebeveyn denetimini ayarlayın.

Çocukların uygunsuz içerikteki siteleri açmasını önlemeye yönelik çeşitli yazılımlar vardır.  Ebeveyn denetimi uygulamasını kullanarak, çocukların internet kullanımını kontrol altında tutabilirsiniz.

4. Çocuklarınıza uygun bir yöntemle internetin sakıncalarını anlatın.

Çocuğunuza, kamusal bir alanda olduğu gibi internette de yabancı kişilerin bulunduğunu ve onlarla temas kurmaktan sakınmak gerektiğini anlatın. Dikkatli davranmadıkları durumda neler olabileceğini onlara uygun şekilde izah edin.

internet-ve-cocuk-guvenligi

5. Kişisel bilgilerin kullanılmasıyla ilgili kurallar koyun.

Çocukların yaşadıkları yer, gittikleri okul, doğum tarihi gibi bilgileri vermemeleri gerekir. Bu tür bilgi paylaşımlarının aileye ciddi bir maddi zarar getirebileceğinden bahsedin.

6. Çocuklarınızın fotoğraf paylaşmadığından emin olun.

Çocuklarınıza hiçbir zaman fotoğraf paylaşmamaları gerektiğini söyleyin.

7. Çocuğunuzun internette hangi sitelere girdiğini kontrol edin.

Çocuğunuzun ziyaret ettiği sayfalara bakın. Böylece çocuğunuzun internette ne yaptığını öğrenebilirsiniz.

8. Çocuğunuza internette nasıl güvenli gezinileceğini öğretin.

Uygunsuz bir siteyle karşılaşınca ne yapmaları gerektiğini anlatın. Çocuklar hangi sitelere girmemeleri gerektiğini bilmelidir. Bununla beraber, sohbet sitelerini engelleyebilirsiniz. Böylece, çocuğunuzun tehlikeli bir kişiyle iletişim kurma ihtimali ortadan kalkar.

9. Çocuklarınıza internette tanımadığı kişilerle sohbet etmesinin sakıncalarını anlatın.

Çocuklarınızın internette rastgele kişilerle sohbet etmenin sakıncalarını anladığından emin olun. Size danışmadan herhangi biriyle iletişim kurmasına izin vermeyin.

10. Kendi soysal medya hesaplarınızı açın.

Sosyal medya hesabınız yoksa,  siz de kendi hesabınızı açabilirsiniz. Böylece, bu sitelerin içeriği hakkında fikir sahibi olursunuz ve çocuğunuzun nelerle karşılaşabileceğini bilirsiniz.

Çocukların internette kullanımındaki sakıncaları bilmesi şarttır. Çocuklarınızı bu konuda eğitin ve güvenlik yöntemlerini uygulayın. Böylece internet çocuklarınız için faydalı bir araç haline gelecektir.

 

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir