Çocuk Yarışmaları

Çocuklara Kırtasiye Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklara; boya kalemleri, oyun hamurları, boya fırçası ve kalem kutusu gibi kırtasiye malzemeleri alırken dikkatli olunması çocuğun sağlığı açısından büyük önem taşıyor.2-gelecegimizin-gozuyla-gida-yarismasi

Kanserojen madde içerebilen kimyasal ürünler, çocukların sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Çocukların resim ya da kolaj gibi etkinlikler yaparken kullandığı yapıştırıcılar, boyalar ve fırçalar, içerdiği maddeler itibariyle çocuk sağlığını tehdit edebiliyor. Bu nedenle, çocuklara kırtasiye malzemesi alırken dikkatli olmak ve malzemelerin içerdiği maddeler hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Kırtasiye Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Çanta, resim defteri, kalem gibi malzemeler alırken, bunların boya içermemesine ya da boya oranının az olmasına dikkat edin.
 2. Kanserojen nitelikte olan azo boyaları içeren oyun hamuru, renkli kalem ya da boya kalemleri almayın.
 3. Kalem kutusu gibi eşyalarda, kumaş boyası yerine azo boyası kullanılmadığından emin olun.
 4. Ağır metalar içeren boyalar içeren boya malzemelerini almayın. Kurşun gibi metallerle boyanmış malzemelerin çocuklara ciddi zararlar verebileceğini unutmayın.
 5. Etilasetat ve kesilen gibi çözücü barındıran keçe kalemleri almayın.
 6. Tahta kalemi ya da keçeli kalem alırken su bazlı ya da alkol bazlı olduğuna dair bilgi notu bulunmayan ürünleri satın almayın.
 7. Kokulu kalem ya da kokulu silgiler birçok kimyasal madde içerir. Bu nedenle, parfüm benzeri maddeler içeren malzemeler çocukların kanserojen maddelerle temas etmesine neden olur.
 8. Yapıştırıcı alırken, uçucu maddeler içeren malzemeleri tercih etmemeye çalışın.
 9. Anaokulu çağındaki çocuklara kırtasiye malzemesi alırken güvenliği de ön planda tutun.
 10. Kolay kırılabilecek nitelikte olan, dayanıksız malzemeleri tercih etmeyin.
 11. Alacağınız ürünlerin buruşma ve su geçirmesini önlemek amacıyla kullanılan bir madde olan “formaldehit” içermemesine dikkat edin.Resim Yapan Çocuk

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklara kırtasiye malzemeleri alırken, ürünlerin sağlık açısından hiçbir sakınca yaratmayacağından emin olmanız şarttır.

Çocuklara boya malzemesi, kırtasiye ürünü, fırça gibi ürünler alırken, ürün etiketinde azo boyası, solvent, formaldehit gibi maddeler yer almamasına dikkat edin. Çocukların sağlığını doğrudan etkileyebilen kimyasal ürünlerden uzak durabilmek için, aldığınız her ürünün ürün etiketini dikkatli şekilde okuduğunuzdan emin olun.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.