Anne Baba Okulu

Çocuklara Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın 8 Yolu

Çocuklara erken yaşta ödev yapma alışkanlığı kazandırma, çocukların akademik başarısını doğrudan etkiliyor. Sorumluluk ve görev bilinci ile ilintili olan ev ödevi yapma alışkanlığı, çocukların okul yaşamındaki ve iş yaşamındaki başarısında önemli bir rol oynuyor.

Çocuklara Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara ilköğretim seviyesindeyken ödev yapma alışkanlığı kazandırmanız, lise ve üniversite döneminde çocuğun sorumluluklarına bağlı olmasını sağlar. Çocuklara sorumluluk kazandırma yalnızca, ev ödevleri ile ilgili değil, çocuğun ev içinde, çevresinde ve kişisel yaşamındaki görevleri ile de alakalıdır. Ancak ödev, erken yaşta çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmada, en önemli adımlardan biridir.

  1. Rahat ve Sessiz Bir Alan Oluşturunödev yapma

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırmak için, rahat çalışabilecekleri, düzenli ve sessiz bir alan oluşturun. Bunu tek başınıza değil, çocuğunuzla birlikte yapın.


  1. Sürekli “Ödevlerini Yaptın mı?” Diye Sormayın

Çocuğa ödevlerini bitirmesi için baskı yapmak, çocuğun stresli bir şekilde üstünkörü çalışmasına yol açabilir. Bu nedenle, çocuklara ödev yapma konusunda baskı kurmak yerine, onu teşvik edebilecek yöntemler kullanın.


  1. Ödev Yapma Yöntemini Konuşunçocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırma

Çocuğun ödev yapmakta zorlanması, dersi tam olarak anlayamamasından kaynaklanabilir. Bu noktada, ödev yapmak çocuğu zorlayacağı için, çocuk bundan kaçınabilir. Dolayısıyla, çocukla ödev yapma yöntemi üzerine konuşmanız, daha rahat çalışmasını sağlayabilir.


  1. Ders Çalışma ve Ödev Yapmayı Düzenli Hale Getirinödev yapma bilinci kazandırma

Başarının en kilit noktası sürekliliktir.  Çocuğunuzun haftada birkaç gün değil, her gün ya da yalnızca hafta içi belirli saatlerde ders çalışmasını teşvik edin. Her gün düzenli olarak bir saat çalışmak, dersleri anlamasında ve ödevlerini bitirmesinde çok daha etkili olacaktır.


  1. Sorun Yaşadığı Noktaları Birlikte Konuşunödev yapma alışkanlığı

Çocuğunuzun ödev yapmaktan niçin kaçındığını anlamanız, sorunu çözmenizde oldukça önemlidir. Bu nedenle, sorunun nedenlerini araştırın. Dersi anlamadığı için mi çalışmıyor, odaklanma sorunu mu var, yoksa ödev yükü mü çok fazla.. Sorunun hangi durumdan kaynaklandığına karar verdikten sonra, birlikte çözüm arayın.


  1. Ödevlere Doğrudan Müdahale Etmeyinçocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırma

Ebeveynlerin çocukların ödevleri nedeniyle sorumluluk hissetmesi, çocukların hissettiği sorumluluk duygusunu azaltabilir. Çocukların ödevlerini bitirmemesi durumunda, ödeve doğrudan yardım edebileceğinizi ya da ödevi yapabileceğinizi düşünmemesi önemlidir. Ödev konusunda onlara yol gösterebilirsiniz ancak ödeve müdahale etmemeye dikkat edin.


  1. Çalışma Saatleri Belirleyinödev yapan çocuk

Ödev yapma ve ders çalışma düzeninin aksamaması için, belirli bir zaman dilimi belirlemeye çalışın. Örneğin öğle yemeğinden sonra ya da akşam yemeğinden önce, çocukların ders çalışmaya başlamasını teşvik edin.


  1. Çocukları Onurlandırınödev yapan çocuklar

Çocuğunuzun düzenli olarak ders çalışması, ödevlerini düzgün şekilde yapmaya özen göstermesi takdir edilmesi gereken bir davranıştır. Bu nedenle, çocuğunuzu onurlandırın. Ancak onurlandırmanın ödüllendirmek anlamına gelmediğini unutmayın. Çocuğunuz ödevini yaptığı için ona hediye almayın, onu takdir edin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.