Çocuk Gelişimi

Çocuklara Okulu Sevdirme Yolları

Okul fobisi, her 10 çocuktan 3’ünde görüldüğü gibi, çocukların okula gitmekten kaçınması, hem akademik açıdan başarısız olmalarına hem de sosyal becerilerini geliştirememelerine neden oluyor.

Çocuklarda okul fobisi oluşmasının temel nedenleri arasında, ailenin çocuk üzerinde aşırı baskı kurması ya da çocuğun üzerine aşırı düşmesi gerekiyor.

Aile içerisinde her zaman en önemli konumda olan çocuk, okuldaki çevresinde bunu gerçekleştiremediği için mutsuz hissederek, okula gitmek istemediği gibi, sosyal açıdan başarısız çocuklar da okulda kendilerini yetersiz hissettiğinden okul fobisi geliştirebiliyor.

Okul Fobisi Nasıl Anlaşılır?

Çocukların sık sık hasta olduklarını öne sürerek, okula gitmekten kaçınmaları; okula gidecekleri ya da gittiklerinde karın ağrısı, baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi şikayetler yaşamaları, ağlama krizleri gibi durumlar okul fobisinin işaretleridir.

Okul fobisini yenebilmek için çocuğun sosyal anlamda gelişmesini sağlamaya çalışmak gerektiği gibi, ebeveynlerin çocukla etkili bir iletişim kurarak, okulu sevdirmeye çalışmaları da son derece önemlidir.

Çocuklara Okulu Sevdirme Yöntemleri

Ebeveynleri tutumları, çocukları doğrudan etkilediği gibi, çocuklarının üzerine aşırı düşen ebeveynler, çocukların okula karşı olumsuz bir tutum sergilemesine yol açabilmektedir. Bu nedenle, ebeveynlerin okula karşı tutumlarını gözden geçirmeleri ve çocukta okulun güven veren bir yer olduğu hissini uyandırmaları gereklidir.

Çocuğunuz Okula Giderken Tedirgin Olmayın

Ebeveynlerin, çocuk okula gittiğinde tedirgin olması, çocuğa sık sık uyarılarda bulunması gibi durumlarda, çocuk okuldan soğuyabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin tedirgin tutumlar sergilememeleri ve çocuğun okulda sorun yaşayacağı hissinden kurtulmaları gereklidir.

Çocuğun, okulun ve okuldaki arkadaşları ile öğretmenlerinden oluşan çevresinin güvenilirliğine inanması şarttır.Çocuklara Okulu Sevdirme

Her Gün Okula Gitmeyin

Özellikle çocuğu temel eğitime yeni başlayan ebeveynlerin okula sık sık gitmemesi gereklidir. Çocuklar, ebeveynlerini okulda gördükleri zaman, savunma mekanizmalarını ebeveynleri üzerinden oluşturabilecekleri gibi, ebeveynlerin sık ziyarette bulunması çocuklarda güven duygusunun gelişmesini engeller. Bunun yanı sıra, bazı çocuklar için ebeveynlerin sık sık okula gitmesi rahatsız edici bir durum da olabilir.

Okula alışma sürecinde olan çocuklar için kısa sürelerde okul ziyaret edilerek, bir sorun olup olmadığı kontrol edilebileceği gibi, okul fobisi ciddi boyutlarda olan çocukların, okula yavaş yavaş alışmasını sağlamaya çalışmak gereklidir.Çocuklara Okulu Sevdirme

Çocuğunuzu Destekleyin

Baskıcı bir ailede yetişen ya da üzerine çok fazla düşülen çocuklarda daha sık görülen okul fobisini yenebilmek için, ebeveynlerin çocukların özgüvenini artırmaya çalışması gereklidir. Çocuğa çeşitli sorumluluklar ve görevler vererek, tek başına yapabilmesini sağlamak ve çocuğun yeteneklerinin farkına varmasına yardımcı olmak, güven duygusunu geliştireceği gibi, okul fobisinin de azalmasını sağlayacaktır.

Teşvik Edin

Çocukların okula gitmeyi zorunlu bir iş olarak görmeleri, öğretmenleri ya da sınıf arkadaşları ile doğru diyaloglar kuramamaları, okulu sevmemelerine neden olur.

Çocuğun hem sosyal anlamda hem de akademik anlamda teşvik edilmesi, kısa sürede okula adapte olmasını sağlayacağı gibi, akademik başarısını da olumlu etkileyecektir. Bu nedenle, çocukların okula alışma sürecinde, ödevlerini yapmaya teşvik edilmesi, okulda işlenen konularla ilgili etkinlikler yapılması, çocuğun derslerine duyduğu ilgiyi artırır.

Çocuğun derslerinde başarılı olması, kendine daha fazla güvenmesini sağlayacağı gibi, sosyal anlamda teşvik edilmesi de arkadaşları ile olan ilişkisinin gelişmesine ortam hazırlayacaktır.Çocuklara Okulu Sevdirme

Çocuk Okula Gitmek İstemediğinde Kızmayın

Çocuk okula gitmeyi reddettiğinde ya da okula karşı direnç gösterdiğinde, ebeveynlerin bu duruma ılımlı yaklaşması oldukça önemlidir.

Sert tutumlar, çocuğun okuldan daha çok uzaklaşmasına neden olabileceğinden, ebeveynlerin çocuğun okula gitmek istememe sebebini anlamaya çalışmaları ve çözüm odaklı hareket etmeleri önemlidir.

Genel olarak dersleri ile ilgili olan, okuldaki faaliyetlere katılan ve sosyal çevresi olan çocuklar okula gitmekten zevk alır.

Velilerin, çocuğun derslerine olan ilgisini artırmak ve sosyal faaliyetlere katılmasını teşvik etmek için alışma süreci boyunca çaba sarf etmesi gerektiği gibi, çocukların sosyalleşmelerine yardımcı olmaları da, çocukların hem okulu sevmelerini hem de akademik ve sosyal anlamda başarılı bireyler olmalarını sağlayacaktır.

7 Yorum

7 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.