Çocuk Gelişimi

Çocuklara Paylaşmayı Öğretmek

Birçok aile sık sık sorar: “Çocuğumuza iyiliği, yardımlaşmayı, paylaşmayı nasıl öğreteceğiz?”

Diğer konularda olduğu gibi paylaşmayı öğretme konusunda da esas belirleyici etken; çocukların duydukları değil, gördükleri ve yaptıklarıdır.

Yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunu, eşyalarını paylaşması gerektiğini söylemeniz çocuğunuzun bunu öğrenmesine yeterli olmayabilir. Sizin de bir bağış kurumuna yardımda bulunduğunuzu görmeli, paylaştığınıza şahit olmalıdır.

İşte bu “yaparak öğrenme” ve sosyal sorumluluk bilincini aşılama bağlamında Kadıköy Belediyesi’nin önemli bir paylaşım noktası bulunuyor. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın için oldukça büyük bir kutu var. İki ayrı girişi var; biri kitap, diğeri oyuncak için. Çocuğunuz okuduğu kitabı, oynadığı oyuncağı başkalarıyla paylaşmasını öğretmek için önemli bir fırsat.

Adını da koymuşlar: Paylaşım Noktası

İsterseniz hediye paketi yapıp atma şansınız da var. Ben bu paylaşım noktasını yeğenim Yasemin (5) ile gördüm. Bu büyük kutunun amacının ne olduğunu anlattım ona. Etkisi inanılmazdı: Eve geldiğimizde ufak oyuncaklarından bir paket yapmıştı ve “Bunları diğer çocuklar için hazırladım” diye mutlulukla gösteriyordu.

Siz çocuğunuza paylaşmayı ve iyiliği öğretirken aynı zamanda başka çocukların hayatına da dokunabilme imkanınız var. Lütfen bu imkanınızı kullanın.

Uzm. Klinik Psikolog Cemre Soysal

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.