Çocuk Kitapları

Çocuklara Üzüntüyü Anlatan Kitaplar – Çocuk Psikolojisi

Çocuklara üzüntüyü anlatan kitaplar nelerdir? Çocuklara hayatta endişe, üzüntü, mutsuzluk gibi duyguların da olduğunu anlatmak onların sağlıklı bir psikolojik durumda olabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu duyguları yaşayan çocukların içinde bulundukları durumları anlayabilmeleri ve o durumla baş edebilmeleri için çocuk psikolojisi kitapları okumak gerekiyor.

Çocuk depresyonu göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu. Bunun için bir uzmandan yardım almak şart. Diğer yandan çocukları olası durumlardan haberdar etmek de gerekir. Sizler için çocuklara üzüntüyü anlatan kitaplar listesi oluşturduk.

Çocuklara Üzüntüyü Anlatan Kitaplar Listesi

Üzüntü Kapını Çaldığında

Bazen üzüntü hiç beklemediğin bir anda ziyarete gelir. Onu içeri aldığında, bu ilginç misafirin göründüğü gibi korkutucu olmadığını keşfedeceksin…

 • Yazar: Eva Eland
 • Çevirmen: Sibel Çelik
 • Yayınevi: Martı Yayınları

Disney Ters Yüz – Üzüntü İle Tanış

Hiç üzüntüyle dolup taştığın, kendini hıçkıra hıçkıra ağlayacakmış gibi hissettiğin oluyor mu? Ve o zamanlarda hiçbir şey, ama hiçbir şey seni mutlu edemiyor mu? Hatta her şey daha da kötü hissetmene mi yol açıyor? Güneşin sıcak ve sarı olması bile mi? Hımm… Biz tanışıyor muyuz? Bence daha önce karşılaştık. Benim adım ÜZÜNTÜ. Böyle hissettiğinde, yani içinden yorganının altına gizlenip göz yaşlarına boğulmak geldiğinde, odanın kapısına üstünde resmimin yer aldığı kapı askısını as. Böylece bir üzüntü alarmı vereceksin. Ve ben bunu duyacağım… Seni üzen her şeyin üstüne bir çıkartmamı yapıştır. Söz konusu olan, en sevdiğin kurabiye olsa bile…

 • Yazar: Kolektif
 • Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık

Gaston Artık Üzgün Değil

Gaston, küçük bir tek boynuzlu at. Gökkuşağı gibi rengarenk yelesi, duygularına göre renk değiştiriyor! Gaston, arkadaşları onun istediği oyunu oynamadığında çok üzülüyor. Sen de Gaston’un üzüntüden nasıl kurtulacağını bilmek ister misin? 1 Gaston’un Duyguları + 1 Nefes Egzersizi = 0 Üzüntü! Olumsuz duygularımızla, evde yapabileceğimiz basit nefes egzersizleri sayesinde başa çıkmanın yollarını anlatan Gaston’un Duyguları dizisine çocuklar bayılacak.

 • Yazar: Aurelie Chien Chow Chine
 • Çevirmen: Belgin Çınar
 • Yayınevi: 1001 Çiçek

Mutsuz Kedi Dila

Leyla Fonten’in evinde dokuz hayvan yaşar… Her birinin çeşit çeşit huyu var! Leyla, hayvan masallarıyla tanıdığımız meşhur yazar La Fontaine’in torununun torununun torunu. Evinde kirpiden örümceğe, fareden köpeğe tamı tamına dokuz hayvan var!

Mesela Kedi Dila pek mutsuz kişiliğiyle öne çıkıyor. Dila’nın gözyaşları ne olsa kolayca dökülüveriyor. Yemeği biraz fazla mı kaçırdı ya da evde yapacak bir şey bulamayıp canı mı sıkıldı, başlıyor Mina ağlamaya. Arkadaşları da artık onun gözyaşlarına alışmış gibi görünüyor. Ama Mina bir gün evde büyük bir felakete yol açınca işler değişiyor!

Bu kitap küçük yaştaki çocuklarda görülen mutsuzluk problemini ele alıyor. Serinin diğer kitaplarında ise inatçılık, sabırsızlık, utangaçlık, mutsuzluk gibi sorunlar dokuz başlık altında inceliyor. Ödüllü yazar Tülin Kozikoğlu’nun eğlenceli öyküleri, ödüllü çizer Sedat Girgin’in sıradışı ve muhteşem resimleriyle bu seride buluşuyor.

 • Yazar: Tülin Kozikoğlu
 • Yayınevi :Redhouse Kidz Yayınları

İnci Bazen Üzgün Olabilir – İlk Okuma Kitabım

İnci’nin boğazı düğümlendi. Bahçede ölü bir fare yatıyordu. Üstüne bir de arkadaşı Nil, İnci’ye kötü davrandı. Ama en büyük üzüntü bile birisiyle paylaştığında hafifler…

 • Yazar: Anna Wagenhoff
 • Çevirmen: Aylin Gergin
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Çocuğunuza mutlulukla dolu bir ömür diliyoruz!

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir