Anne Baba Okulu

Çocuklara Yılbaşı Hediyesi

Çocuklara yılbaşı hediyesi alırken dikkat edin. Çocuğun isteklerini göz önünde bulundurun. Aynı zamanda hediyenin işlevsel olduğundan emin olun.

Çocuklara yılbaşında hediye almak, hem mutlu olmalarını hem de kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayabilir. Çocukların yeni yıla daha mutlu girmesi için, onlara özel hediyeler hazırlayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Çocuklara hediye alırken, çocuğun yaş aralığına, yapmaktan hoşlandığı aktivitelere ve zevklerine dikkat etmek önem taşıyor. Bunun yanı sıra, çocuğun hediyeyi nasıl kullanabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

0-3 Yaş Arasındaki Çocuklara Yılbaşı Hediyesi

0-3 yaş aralığındaki çocuklara yılbaşı hediyesi alırken, hediyenin hangi maddelerden yapıldığına, kimyasal madde içerip içermediğine ve çocuğun kullanımına uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. 3 yaşından küçük çocuklar için en fazla tercih edilen yılbaşı hediyesi, oyuncaklar olduğu gibi, çocuklar için eğitici oyuncaklar ve eğitici niteliği olan diğer içerikler de sık tercih ediliyor. 3 yaşından küçük çocuklara, teknolojik cihazlar ya da pahalı eşyalar hediye edilmesi, uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Öneriler: Peluş oyuncak, puzzle, sevdiği bir çizgi karakterin posteri

3-6 Yaş Arasındaki Çocuklara Yılbaşı Hediyesi

3-6 yaş aralığındaki çocuklara hediye almadan önce, çocuğun beklentileri hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, çocuğun nelerden hoşlandığını öğrenmek de önem taşıyor. Karakter oluşumunun en hızlı gerçekleştiği dönem olan 3-6 yaş aralığındaki dönemde çocuklara hediye alırken dikkatli olunması gerekiyor.

3-6 yaş arasında, yani okul öncesi dönemde olan çocuklara alınacak hediyenin, çocuğun psikolojisini ve gelişimini nasıl etkileyeceği konusunda özenli davranmak gerekiyor. Okul öncesi dönemde, silah, tabanca gibi oyuncaklar isteyen çocuklara, bu hediyelerin alınması, çocuğun ‘şiddet’e meyilli hale gelmesine yol açabilir. Dolayısıyla, çocuklara gelişimlerine katkıda bulunacak hediyelerin alınması önemlidir.

Okul öncesi dönemdeki çocuklara yılbaşı hediyesi aldıktan sonra, çocukla hediye hakkında konuşmak da çocuğun gelişimini destekleyebilir. Çocuğun hediyeyi beğenip beğenmediği, seçme şansı olsa nasıl bir hediyeyi tercih edeceği ve bunun nedenleri hakkında konuşarak, çocuğun psikolojisi hakkında fikir sahibi olunabileceği gibi, çocuğun bu konuda yapıcı düşüncelere sahip olması da sağlanabilir.

Öneriler: Peluş oyuncak, zeka oyunları, odasına koyabileceği bir obje (kuş, balık gibi), çizgi roman, müzik CD’si

Okul Çağındaki Çocuklar için Yılbaşı Hediyesi

Okul çağındaki çocuklara yılbaşı hediyesi alırken, çocukların ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Manevi değere sahip olan, özel bir anlam ifade eden hediyeler vermek, okul çağındaki çocuklar için oldukça önemlidir. Pahalı hediyelerin alınması, çocukların tatminsiz olmasına yol açabileceği gibi, hediyenin özel bir niteliği de kalmayacaktır. Bu nedenle, okul çağındaki çocuklar için teknolojik cihazlar yerine, kullanabileceği, geliştirebileceği ve üzerine düşüneceği hediyeler alınması, çocuk gelişimi açısından önemlidir.

Öneriler: Konser bileti, kendi tasarladığınız bir obje (anahtarlık vb.), kol saati, günlük ve dolma kalem

Çocuklara yılbaşı hediyesi alırken, çocuğun neyin daha değerli olduğunu düşüneceğini göz önünde bulundurun. Önemli olanın “emek” ya da “değer verme” olduğunu düşünmesi için, çocuklara kendi yaptığınız ya da kendi tasarladığınız bir armağan verebilirsiniz. Maddi değeri yüksek olan hediyeler, çocuğun hem beklentisini artıracak hem de maddi olanın daha değerli olduğu hissine kapılmasına yol açabilecektir.

Çocuklara Hediye Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncaklar çocukların ruhsal ve kişilik gelişiminde önemli bir role sahip olduğu gibi, çocuklara oyuncak alırken yaş aralığı, oyuncağın içeriği, kullanımı ve işlevselliği gibi niteliklere dikkat edilmelidir.

3 Yaşından Küçük Çocuklar için Oyuncak Seçimi

3 yaşından küçük çocuklar için oyuncak seçimi yaparken, sert ve ağır olmayan, çocuğun yutamayacağı büyüklükteki ürünler tercih edilmelidir. Sert maddeden yapılmış oyuncaklar çocukların zarar görmesine neden olabileceği gibi; kimyasal boyalar içeren oyuncaklar da çocuk sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle organik boya kullanılarak üretilmiş, tahtadan ya da pamuktan yapılmış oyuncaklar 3 yaşından küçük çocuklar için uygundur.

0-3 yaş grubu çocuklar için oyuncak alırken, işlevsel ürünlere ağırlık vermek de önemlidir. Çocukların motor becerilerini geliştirebileceği ya da zihinsel aktiviteler yapmasını sağlayacak oyuncakları tercih etmek, çocuk gelişimi açısından önemlidir.

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

3 Yaşından Büyük Çocuklar için Oyuncak Seçimi

3-6 yaş aralığındaki çocuklar için oyuncak seçerken, çocukların hoşlandığı ürünlere yer verilebileceği gibi; olumsuz duygu ya da düşünceler çağrıştıran oyuncaklar kesinlikle alınmamalıdır.

Tabancalar sıklıkla çocuk oyuncağı olarak satıldığı gibi, çocuklarda şiddet duygusunun gelişmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle olumlu duygu veya düşünceler çağrıştıran oyuncaklar ile çocuğun gelişimine katkıda bulunacak oyuncakların seçilmesi, çocukların hem mental hem de ruhsal gelişimi açısından önem arz eder.

Cinsiyete Göre Oyuncak Seçimi Yapılmamalı

Eğitici oyuncaklar, okul öncesi çocuklarda öğrenme süreçlerine katkı sağladığı gibi, her oyuncağın eğitici olması şartı yoktur. Oyuncak alırken, cinsiyete göre karar vermek de yanlıştır. Kız ya da erkek çocuklar her oyuncakla oynamalı ve çocuklarda cinsiyet kavramının eşyalar üzerinden gelişmesi engellenmelidir. Kız çocukların oyuncak bebeklerle, erkek çocuklarınsa oyuncak arabalarla oynamaya teşvik edilmesi, çocukların karşı cinsiyete karşı ön yargı oluşturmasına yol açabilir.

Çocuklar için ahşap oyuncaklar sağlık açısından daha güvenli olduğu gibi, yıkanabilir kumaş oyuncaklar da uzun süre kullanabilir. Elektronik oyuncaklar 3 yaşından küçük çocuklar için tehlike oluşturabileceği gibi, sert kenarlı ya da ağırlığı fazla olan oyuncaklar da tercih edilmemelidir.

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Oyuncakların Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocukların hem hayal dünyalarını hem de sosyal becerilerini etkileyen oyuncaklar, sağlıklı bir gelişim için önemli yer tutuyor. Çocukların farklı türde oyuncaklarla oynaması, zihinsel gelişimlerine katkı sağladığı gibi, oyuncak paylaşımı ve başka çocuklarla oynama konusunda teşvik edilmeleri de sosyal gelişimlerini olumlu etkiliyor.

Çocuklara oyuncak seçerken, güvenilirlik, sağlık ve işlevsellik gibi kıstaslara dikkat etmek önem taşıdığı gibi; cinsiyete göre seçim yapmak, olumsuz duygu ve düşünceler çağrıştıran oyuncakları tercih etmemek ve çocukların farklı türde oyuncaklar ile oynamasını sağlamak, bebek ve çocuk gelişimi açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.